Efekt Tetrisa: czy granie w gry wpływa na mózg?

Jeśli nigdy nie słyszałeś o efekcie Tetris, koniecznie przeczytaj ten artykuł. To niezwykle fascynujący efekt psychologiczny, który dużo wyjaśnia w kwestii działania ludzkiego mózgu.

Efekt Tetrisa i jego wpływ na mózg

Rzeczy, które robimy każdego dnia, mogą wpływać na nasz sposób myślenia. Im więcej czasu poświęcamy na coś, tym bardziej kształtuje to sposób, w jaki postrzegamy świat, i są przypadki, w których ten wpływ jest ogromny. Jednym z przykładów działania tego mechanizmu jest efekt Tetrisa.

Efekt Tetrisa wziął swoją nazwę od popularnej gry wideo polegającej na układaniu kolorowych bloków o różnych kształtach w taki sposób, aby nie było między nimi żadnych odstępów. To jedna z najbardziej uzależniających gier wideo wszechczasów.

Dorośli, dzieci i ludzie w każdym wieku spędzili przy niej setki godzin. Niektóre badania mówią, że mechanika zastosowana w tej grze jest związana ze sposobem, w jaki obieramy nasze codzienne zajęcia.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, czym dokładnie jest efekt Tetrisa. Nie jest on w żaden sposób niebezpieczny, ale może wiele powiedzieć o sposobie działania ludzkiego umysłu. Pomoże też zrozumieć, dlaczego mózg człowieka jest tak potężny.

Na czym dokładnie polega efekt Tetrisa?

Tetris to jedna z najczęściej badanych gier wideo w psychologii. Sposób, w jaki został zaprojektowany, pomógł nam dowiedzieć się więcej o niektórych rodzajach pamięci, jakie posiada człowiek, a także o uwadze i przetwarzaniu informacji. Ale jedną z najbardziej fascynujących rzeczy związanych z tą grą jest wpływ, jaki wywiera na sposób, w jaki postrzegasz świat.

Kilka badań wykazało, że granie w Tetrisa przez długi czas może wpływać na procesy myślowe, obrazy mentalne i sny. Z tego, co mogli powiedzieć, ludzie, którzy byli pod największym wpływem tej gry, to ci, którzy spędzali najwięcej czasu na graniu. Zaczęli patrzeć na świat przez pryzmat tej gry wideo.

Rozgrywka w grze Tetris

Regularni gracze w Tetrisa zastanawiali się, jak dopasować do siebie przedmioty w prawdziwym świecie. Na przykład próbowali znaleźć sposoby na lepszą organizację półek w sklepach spożywczych lub wyobrazić sobie, jak wyglądałyby różne budynki, gdyby były sklejone ze sobą.

Niektórzy mieli nawet halucynacje, w których widzieli spadające z nieba bloki Tetrisa.

Dla innych ludzi efekt Tetrisa oznaczał, że widzieli znajome kolorowe bloki we śnie lub jako hipnagogiczne halucynacje. Żaden z tych objawów nie sprawił im większych problemów, ale naukowcy uznali za niezwykle fascynujące, że prosta gra może mieć tak duży wpływ na percepcję.

Co powoduje efekt Tetrisa?

Niektórzy psychologowie uważają, że to tylko kwestia przyzwyczajenia. Niektórzy ludzie spędzają wiele godzin grając w tę grę, więc ich umysł zaczyna postrzegać świat przez pryzmat gry. Jeśli tak jest, najpewniej wiąże się to po prostu ze szczególnym rodzajem pamięci proceduralnej.

Jednak niektóre badania, podczas których przeanalizowano skany mózgu, wykazały, że Tetris ma bezpośredni wpływ na konfigurację mózgu. Na przykład badanie z 1994 roku przeprowadzone przez Okagakiego i Frencha wykazało, że rozegranie dwunastu 30-minutowych sesji może zagęścić istotę szarą gracza.

Ta część naszego mózgu jest bezpośrednio związana z inteligencją, elastycznością poznawczą i wieloma innymi zdolnościami. To sprawiło, że naukowcy doszli do wniosku, że granie w Tetrisa może w rzeczywistości poprawić zdolności umysłowe danej osoby. Jeśli spojrzeć na to w ten sposób, można uznać to za korzyść z grania w gry.

Drewniane bloki na wzór Tetrisa i mały pionek

Inne przypadki efektu Tetrisa

Wspomniana zmiana w sposobie myślenia i postrzegania świata następuje nie tylko po graniu w Tetrisa. Wiele różnych czynności może mieć taki wpływ na nasz mózg.

Na przykład szybkie układanie kostki Rubika (znane również jako speedcubing) może wpłynąć na percepcję wzrokową i logiczne myślenie. Tak samo działa regularne używanie języka programowania czy nauka matematyki. Gdy nauczysz się zaawansowanej matematyki, może ona zmienić sposób, w jaki rozumiesz rzeczywistość.

Efekt Tetrisa może również wpływać na inne zmysły. Na przykład to, coś jest nazywamy „morskie nogi” (uczucie, które pojawia się, gdy stoisz na lądzie po jakimś czasie przebywania na łodzi) również przypomina efekt Tetrisa.

Chociaż ten temat nie został jeszcze dogłębnie zbadany, już zmienił nasze rozumienie prawdziwego potencjału ludzkiego mózgu. Czy to nie fascynujące?

Scroll to Top