Żyć bez przyjaciół: szczęście w samotności?

Czy można żyć bez przyjaciół? Czy brak bliskich znajomych w naszym życiu ma jakieś konsekwencje dla naszego zdrowia psychicznego? W dzisiejszych czasach wiele osób odczuwa brak zaufania w relacjach, brak wystarczającego kontaktu i prawdziwej przyjaźni. W tym artykule przeanalizujemy to zagadnienie.

Smutna, samotna kobieta - jak żyć bez przyjaciół?

Czy możesz żyć bez przyjaciół? Być może niektórzy z naszych Czytelników odpowiedzą na to pytanie, mówiąc: „Oczywiście, że można! Ja tak robię. Nie mam przyjaciół i świetnie mi się żyje”. I oczywiście to prawda.

Brak więzi społecznych Cię nie zabije. Twoje serce nie zatrzyma się i nie znikniesz z tego powodu. Jaka jest jednak jakość życia, jeśli decydujesz się lub musisz żyć bez przyjaciół? Czy na pewno czujesz się dobrze, czy raczej bywa, że przepełnia Cię uczucie pustki?

Tak, nikt z nas nie umrze tylko dlatego, że nie ma choćby jednego przyjaciela. Jednak w wielu przypadkach brak dobrych relacji powoduje smutek, rozczarowanie i zniechęcenie. Wystarczy powiedzieć, że jednym z powodów, dla których ludzie chodzą na terapię, jest poczucie osamotnienia.

Nie są w stanie zbudować trwałych więzi społecznych i nie mają z kim rozmawiać, śmiać się i dzielić przyjemnymi chwilami. Człowiek jest istotą społeczną, a jego mózg potrzebuje dobrej interakcji z rówieśnikami, aby cieszyć się pozytywnymi emocjami, czuć się docenianym i odnaleźć poczucie bezpieczeństwa.

Jak już wskazaliśmy, z ewolucyjnego psychologicznego punktu widzenia posiadanie przyjaciół nie jest konieczne do naszego przetrwania, ale poprawia naszą jakość życia i może pomóc nam znaleźć prawdziwe szczęście.

Czy można żyć bez przyjaciół?

Ludzie często mówią, że jakość naszych relacji społecznych jest karmiona tym, czego doświadczyliśmy w naszej rodzinie. Jednak nie jest to do końca prawda.

Dzieci z traumatycznymi przeżyciami z dzieciństwa, dorastające pod opieką rodziców, którzy stosowali wobec nich przemoc bądź nie darzyli ich miłością, wciąż są w stanie znaleźć prawdziwą „rodzinę” zbudowaną na więzach przyjaźni.

Czasami dzieje się też na odwrót. Posiadanie kochającej rodziny nie we wszystkich przypadkach gwarantuje, że w dorosłym życiu uda nam się nawiązać trwałe przyjaźnie.

Poza tym wszystkim, z pewnością nikt nie zaprzeczy, że dobrzy przyjaciele wnoszą kolory do naszego życia. Przyjaciół często znajdujemy niemal przypadkowo. W przeciwieństwie do rodziny nie są nam z góry przypisani.

I prawie bez naszej wiedzy, stają się towarzyszami, nieoczekiwanymi skarbami, które podróżują z nami w pewnym okresie naszego życia, a czasem nawet przez całe życie.

To prawda, że ​​niektórzy przyjaciele przychodzą i odchodzą. Z niektórymi ludźmi nawiązujemy fałszywe przyjaźnie, a z innymi prawdziwe, ale każda nasza relacja może uczynić nas lepszymi ludźmi w taki czy inny sposób.

Mimo tego niektórzy ludzie, z powodu braku umiejętności społecznych lub przebytych rozczarowań w życiu, przez długi czas pozostają bez przyjaciół. Nasze pytanie brzmi: czy można żyć bez przyjaciół?

Można żyć bez przyjaciół, ponieważ żyjemy w coraz bardziej indywidualistycznym społeczeństwie

Tak, życie bez przyjaciół jest całkowicie możliwe. W rzeczywistości prace badawcze przeprowadzone na Uniwersytecie Arizony przez dr Melikę Demir i dr Ingrid Davidson pokazały coś interesującego. Coś, co skłania do refleksji nad znaczeniem przyjaciół w życiu człowieka.

Wspomniane badania ujawniły, że rzeczywiście prawdziwe przyjaźnie pomagają nam doświadczać szczęścia. Jednak ten czynnik nie jest najważniejszy dla ludzi w całościowym spojrzeniu.

Decydującym czynnikiem dla szczęścia człowieka jest zaspokojenie podstawowych potrzeb, a także poczucie konkurencyjności. Poczucie niezależności, zaspokajanie podstawowych potrzeb, takich jak jedzenie, praca, mieszkanie, a nawet posiadanie partnera, jest bardziej istotne dla całokształtu szczęścia. Możemy tu dodać kolejny czynnik: „relacje płynne”.

Jak powiedziałby filozof i socjolog Zygmunt Bauman, społeczeństwo staje się coraz bardziej indywidualistyczne. To sprawia, że ​​współczesne więzi i kontakt są bardziej kruche, zawodne, a nawet nieuchwytne. Przyjaciele przychodzą i odchodzą i rzadko trwają przez całe życie. Chociaż może to wywoływać niezadowolenie, niektórzy ludzie przyzwyczajają się do tego.

Nie potrzebuję przyjaciół, ponieważ utrzymuję kontakty towarzyskie z wieloma osobami

Człowiek potrzebuje dostępu do codziennych interakcji społecznych, przynajmniej tych najbardziej podstawowych. Może to być kontakt ze współpracownikami w pracy czy rozmowy z sąsiadami lub sprzedawcą w lokalnym sklepie.

To sprawia, że ​​czujemy się dobrze, nawet do tego stopnia, że ​​wiele osób nie czuje potrzeby, by zrobić krok dalej i znaleźć bliskich przyjaciół. Nie chcą i nie dążą do zacieśnienia trwałych więzi, które miałyby szanse stać się prawdziwymi przyjaźniami.

W związku z tym ten rodzaj raczej powierzchownej interakcji jest wystarczający dla niektórych z nas. Ci ludzie mogliby śmiało powiedzieć, że rzeczywiście można żyć bez przyjaciół.

Smutny mężczyzna siedzi i myśli, czy można żyć bez przyjaciół

Czy życie bez przyjaciół nam szkodzi?

Wiemy już, że można żyć bez przyjaciół. Wielu ludziom brakuje tego rodzaju więzi z tego czy innego powodu, ale akceptują oni fakt, że w ten sposób będą spędzać czas. Jednak pytanie brzmi, czy brak przyjaciół ma jakiś koszt psychologiczny.

Prawdą jest, że każdy z nas jest inny. Niektórym wystarczają więzi rodzinne lub związek z partnerem. Inni mogą nawet odnajdywać spełnienie i szczęście w swojej samotności.

Jednak życie bez przyjaciół nie jest ani normalne, ani polecane dla istoty społecznej, jaką jest człowiek. Ponadto należy wziąć pod uwagę ten fakt: we współczesnym indywidualistycznym społeczeństwie pełnym kruchych związków coraz powszechniejsza są samobójstwa.

Tak, to prawda, że ​​brak przyjaciół nie zabija nas sam w sobie, ale jednak skutecznie utrudnia nam życie.

Ludzie potrzebują dobrych przyjaźni, ludzi, którym mogą zaufać, aby stworzyć sytuacje, w których mogą pielęgnować swoje życie emocjonalne. Przyjaźń to jeden z najistotniejszych czynników dla poczucia spełnienia w życiu, nadających większe znaczenie naszemu życiu i zapewniających wsparcie, które ma tak pozytywny wpływ na nasze zdrowie psychiczne.

Brak przyjaciół tworzy pustkę i rany, w których niezadowolenie i samotność boleśnie deformują naszą rzeczywistość. Dlatego przyjrzyj się sobie i swojemu życiu – czy nie pozbawiasz się przyjaźni? Poszukaj osób, z którymi możesz dzielić się swoimi pasjami. Szukaj ludzi, z którymi możesz się rozwijać, śmiać i spędzać czas. Korzyści są nieobliczalne.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Demir, M., & Davidson, I. (2013). Toward a better understanding of the relationship between friendship and happiness: Perceived responses to capitalization attempts, feelings of mattering, and satisfaction of basic psychological needs in same-sex best friendships as predictors of happiness. Journal of Happiness Studies, 14(2), 525-550
Scroll to Top