Dlaczego rodzice porzucają swoje dzieci?

Co może skłonić rodzica do porzucenia dziecka? Wiemy, że takie zachowanie pozostawia długotrwałe blizny. Dlatego ważne jest, aby zrozumieć czynniki odgrywające rolę w takich sytuacjach. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.

Dlaczego rodzice porzucają swoje dzieci?

Dlaczego rodzice porzucają swoje dzieci? Porzucanie dzieci jest realnym problemem, a przyczyny tego tragicznego zjawiska są tak różnorodne i niepowtarzalne, jak ludzie w nie zaangażowani.

Chociaż jasne jest, że nic nie może być bardziej niszczycielskie dla dziecka, czynniki motywujące nie zawsze są całkowicie zrozumiałe. A więc dlaczego rodzice porzucają swoje dzieci?

Głównymi czynnikami są często ubóstwo i niedobór zasobów. Niektórzy bardzo młodzi rodzice decydują się oddać swoje dzieci do adopcji lub przekazać je członkom rodziny. W takim przypadku nie mówimy o porzuceniu w sensie formalnym, chociaż niektórzy ludzie prawdopodobnie tak to postrzegają.

Dlaczego rodzice porzucają swoje dzieci?

Porzucanie dzieci to wieloaspektowy problem. Czynniki mające na to wpływ, sytuacje i realia każdej rodziny są różne i mogą powodować traumę dla dziecka. Ból związany z tymi doświadczeniami jest głęboki i często trwały. Dorastanie bez ojca lub matki pozostawia emocjonalną pustkę, której wypełnienie jest prawie niemożliwe.

Wejdźmy w to nieco głębiej.

Powody, dla których rodzice porzucają swoje dzieci

Wszyscy słyszeliśmy dramatyczne historie o prawdziwych tragediach, których nie życzyłbyś swojemu najgorszemu wrogowi. Pomimo tego, że żyjemy w „zaawansowanym” społeczeństwie, nadal dochodzi do porzucania dzieci.

Noworodki wciąż pojawiają się w nieoczekiwanych miejscach, co jest wynikiem działań matek, które nie mogły już tego znieść i nie miały wsparcia, by wychować dziecko.

Nie ma dwóch identycznych sytuacji. Niektóre z nich są zrozumiałe, a inne nie. W każdym razie mają co najmniej jedną wspólną cechę: decyzja o porzuceniu dziecka nie jest decyzją impulsywną. Zwykle jest to dramatyczne zakończenie długiego procesu przemyśleń i refleksji.

Przyjrzyjmy się najczęstszym czynnikom.

Problemy finansowe

Bieda, życie na marginesie i brak środków to częste powody, dla których jedno lub oboje rodziców zdecydowaliby się porzucić swoje dziecko. W takim przypadku kluczowe znaczenie ma zidentyfikowanie problemu i jak najszybsze działanie, aby uniknąć tych skrajności.

Nadużywanie narkotyków i alkoholizm

Nadużywanie narkotyków i marginalizacja społeczna idą ze sobą w parze. Jeśli jedno lub oboje rodziców zmaga się z alkoholizmem, może to również prowadzić do bardzo trudnej sytuacji dla dzieci. Dzieci, których rodzice są alkoholikami, mogą zostać porzucone na dwa sposoby.

Pierwszy pojawia się w domu, w którym jest zaniedbanie i przemoc, często towarzyszące alkoholizmowi. Drugi to porzucenie fizyczne, kiedy rodzic faktycznie zostawia dziecko.

Niechciana ciąża

Niechciane ciąże to kolejny częsty powód porzucania dzieci. Gwałt jest jednym z możliwych czynników, podobnie jak ciąża u nieletnich. Kobiety i dziewczęta w takich sytuacjach często czują się samotne i niepewne, co robić dalej.

Czasami rodzice inaczej reagują na nieoczekiwaną ciążę. Podczas gdy jeden z rodziców jest podekscytowany, drugi nie jest na to gotowy. Wcześniej czy później decyduje się więc na opuszczenie dziecka.

Niedojrzali rodzice, którzy nie chcą mieć zobowiązań

Niektórzy ludzie, którzy zostają rodzicami, po prostu nie mają dojrzałości emocjonalnej, by poradzić sobie z dzieckiem. W końcu jest to ogromna odpowiedzialność, na którą praktycznie nie można się przygotować. Nawet jeśli świadomie zdecydujesz się na dziecko, rzeczywistość bycia rodzicem może być całkowicie przytłaczająca.

Niechciane dziecko

Średnio prawdopodobieństwo porzucenia dziecka jest większe przed jego pierwszymi urodzinami, chociaż może się to zdarzyć w dowolnym momencie. Niezależnie od tego, czy dziecko ma trzy, pięć czy dziesięć lat, rodzic może je zostawić i porzucić swoje obowiązki.

Problemy w związku: porzucenie jako sposób na rozpoczęcie nowego życia

Jeśli chcesz mieć pełne zrozumienie, dlaczego rodzice porzucają swoje dzieci, ważne jest, aby spojrzeć na problemy w związku jako potencjalną przyczynę. Separacja, oszukiwanie, skomplikowane postępowanie rozwodowe i konflikty dotyczące alimentów i opieki nad dzieckiem stają się czasami tak przytłaczające, że rodzic decyduje się odejść.

  • Te doświadczenia są szczególnie trudne dla dzieci. Nie tylko są świadkami konfliktów swoich rodziców, ale często czują, że są przyczyną problemów lub, ostatecznie, porzucenia.
  • W wielu przypadkach odchodzący rodzic w końcu znajduje nowego partnera i zakłada nową rodzinę. To zupełnie inny poziom porzucenia. Bez względu na to, jak źle jest nam z naszym partnerem, nadal trudno uwierzyć, że ktoś zdecydowałby się zostawić swoje dziecko.

Podsumowując – powody, dla których rodzice porzucają swoje dzieci, są złożone i często naganne. Oczywiście są przypadki, w których możesz zrozumieć okoliczności, które prowadzą do porzucenia. W innych jednak wydaje się, że nie ma uzasadnionego wyjaśnienia. W każdym razie, jako społeczeństwo powinniśmy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby uniknąć takich sytuacji.

Brak rodzica pozostawia niewypełnioną pustkę w życiu dziecka i bolesną bliznę, która utrzymuje się długo do dorosłości.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Burnstein MH. Child abandonment: historical, sociological and psychological perspectives. Child Psychiatry Hum Dev. 1981 Summer;11(4):213-21. doi: 10.1007/BF00706520. PMID: 7249800.
  • Cardona JF, Manes F, Escobar J, López J, Ibáñez A. Potential consequences of abandonment in preschool-age: neuropsychological findings in institutionalized children. Behav Neurol. 2012;25(4):291-301. doi: 10.3233/BEN-2012-110205. PMID: 22713373; PMCID: PMC5294271.T
  • habane, Sophia & Kasiram, Madhu. (2015). Child abandonment and protection of abandoned children in Lesotho: Prevention strateges. Social Work/Maatskaplike Werk. 51. 10.15270/51-1-427.
Scroll to Top