Psychologiczny ciężar winy - dowiedz się czegoś więcej!

Jeśli kogoś skrzywdziłeś, nie oznacza to, że jesteś złą osobą. Nie oznacza to również, że nie możesz znaleźć wyjścia z tej sytuacji. Czego nie możesz robić, to obwiniać się o to. Ale nie powinieneś też oszukiwać się myśląc, że możesz to po prostu zignorować.
Psychologiczny ciężar winy - dowiedz się czegoś więcej!
Gema Sánchez Cuevas

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 07 kwietnia, 2021

Psychologiczny ciężar winy może być wyczerpujący. Świadomość tego, że kogoś skrzywdziłeś, jest krokiem we właściwym kierunku. Jednak oznacza to również, że dźwigasz psychologiczny ciężar winy. I może nie być łatwo uciec. Możesz rozwiązać ten problem, ale nie zrobisz tego, próbując go uniknąć lub usprawiedliwić.

Tylko ludzie z poważnymi zaburzeniami psychicznymi nie odczuwają poczucia winy. Ci ludzie nie mają sumienia. Tak więc, gdy wyrządzają krzywdę, uważają to za normalne lub nawet konieczne. Jednak osoba zdrowa psychicznie ma poczucie winy. Dlatego jeśli czujesz się winny, oznacza to, że jesteś zdrowy psychicznie.

Psychologiczny ciężar winy

Istnieją jednak różne rodzaje poczucia winy i nie na wszystkich wpływa to w ten sam sposób. Na przykład są błędy, które mogą sprawić, że poczujesz się trochę nieswojo, ale masz pewność, że nie wyrządziłeś żadnej szkody.

Z drugiej strony zdarzają się sytuacje, w których wyrządzenie krzywdy może znacząco na Ciebie wpłynąć. A potem czujesz się obciążony psychicznie.

„Ten, kto odpokutuje za swój grzech i przyzna się do tego, otrzyma wybaczenie”.

– Wilhelm Grimm –

Psychologiczny ciężar winy

Każdy kiedyś skrzywdził kogoś innego, nawet jeśli nie zrobił tego specjalnie. Nikt nie ma tyle samokontroli, żeby nigdy nie zrobić nic złego. Może to wynikać z Twojego nastawienia, działań lub traktowania innych. Nie urodziłeś się dojrzały emocjonalnie i zwykle uczysz się takiego na własnych błędach.

Poczucie winy nie jest tak bardzo związane z tym, co zrobiłeś. Wynika to bardziej z Twojego punktu widzenia w tej sprawie. Niektórzy ludzie mogą odczuwać ogromne wyrzuty sumienia z powodu małego wykroczenia, podczas gdy inni mogą łatwo poradzić sobie z dużymi błędami.

Poczucie winy wpływa również na wynik sytuacji, Twój związek z osobą, którą skrzywdziłeś, i obecne okoliczności. Gdyby sytuacja miała bardzo poważne konsekwencje, które utrzymywałyby się w czasie, obciążenie psychiczne może być bardzo duże.

Ponadto jeśli osoba, którą skrzywdziłeś, jest kimś, kogo lubisz, może być trudniej poradzić sobie z poczuciem winy. Jednak nie zawsze można naprawić szkody. Może to być spowodowane tym, że nie można odwrócić konsekwencji Twoich działań lub osoba ta nie jest Ci już bliska.

Rodzaje winy

Zranienie kogoś może prowadzić do dwóch różnych rodzajów winy. Po pierwsze, normalne poczucie winy. Charakteryzuje się tym,  gdy rozumiesz, jakie szkody wyrządziłeś, jakie są ich skutki i jakie zasady moralne złamałeś swoimi działaniami.

Na przykład, jeśli wygłosiłeś krzywdzący komentarz, a potem go pożałowałeś, gdy zdałeś sobie sprawę, że to niesprawiedliwe wobec drugiej osoby.

Drugi typ to patologiczne poczucie winy, które nie jest tak wyraźne. Czasami nie zdajesz sobie sprawy ze świadomie wyrządzonych szkód. Jednak to obciąża twoją podświadomość. Może to skutkować samosabotażem lub poczuciem wstydu.

Możesz też czuć się nieufny i przestraszony. W rezultacie poczucie winy objawia się jako poczucie, że zostaniesz ukarany, ale nie wiesz dokładnie, dlaczego i jak.

Patologiczne poczucie winy może stać się nieuchwytną przeszkodą w Twoim życiu, zagrażającą wszystkiemu, co robisz. Paradoksem jest to, że możesz nieświadomie tęsknić za karą, a mimo to wymierzać ją sobie samemu, nie zdając sobie z tego sprawy.

Jak pozbyć się psychologicznego ciężaru winy?

Przebaczenie sobie to podstawowy proces zapewniający dobre zdrowie psychiczne. Jednak nie jest to tak proste, jak zwykłe powiedzenie „Wybaczam sobie”. Jest to proces, który wymaga od Ciebie rozpoznania wyrządzonych szkód i ich konsekwencji.

Poczucie winy

Nie możesz tego tak po prostu zostawić; musisz zbadać okoliczności, jak i dlaczego to nastąpiło. Dlaczego nie postąpiłeś we właściwy sposób? Co cię powstrzymało? Jakie były okoliczności psychologiczne? Dlaczego nie mogłeś postąpić inaczej?

Wyrządzanie krzywdy innym jest często związane z niedojrzałością, słabością lub błędnymi przekonaniami. Może być również powiązane z impulsywnym zachowaniem wynikającym z braku samokontroli lub sporami, z którymi nie można w danej chwili odpowiednio się uporać.

Zawsze ważne jest, aby starać się być dobrym i pamiętać, że jesteś po prostu człowiekiem.

Po zrozumieniu przychodzi przebaczenie. Następnie napraw to, co można naprawić, przepraszając, wyjaśniając swój błąd i obiecując, że nie popełnisz tego samego błędu w przyszłości.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • García Haro, J. (2015). Tres concepciones de la culpa: historia y psicoterapia. CeIR., 9(1).


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.