Na czym dokładnie polega napięcie finansowe oraz w jaki sposób wiąże się ze zdrowiem psychicznym? Przeczytaj dzisiejszy artykuł, aby dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat!
Każdy z nas czasami się rozpada. To całkowicie normalne. Istnieje wiele sytuacji w codziennym życiu człowieka, ktre mogłyby doprowadzić do takiego stanu. Jednak do najczęstszych z nich zaliczamy napięcie finansowe.
W czasach kryzysu nasze niepokoje zwiększają się tysiąckrotnie. Ale w jaki sposób odnosi się to do zdrowia psychicznego jednostki? Jakie strategie mogą pomóc nam lepiej radzić sobie z takim problemem? Na czym polegają?
W czasach ekstremalnej troski o to, co się dzieje obecnie i o to, co nadejdzie, należy zrozumieć wszystko, co dzieje się w ciele, umyśle i emocjach. Pamiętaj, że te trzy kwestie są ze sobą ściśle związane.
Napięcie finansowe: co to dokładnie jest?
Zacznijmy od definicji słowa “stres”. W 1936 r. endokrynolog Hans Selye określił go jako “nieswoistą odpowiedź ciała na jakiekolwiek żądania zmiany”.
Kiedy mówimy o napięciu finansowym, odnosimy się do stresu, który wiąże się z dobrami i aktywnościami, które składają się na zasobność społeczności lub danej osoby.
Napięcie finansowe może pojawiać się z kilku powodów. Oto niektóre z nich:
- Stawianie czoła nowym sytuacjom. Na przykład nowe inwestycje i kryzysy.
- Problemy z pieniędzmi. Innymi słowy, kiedy podmiot nie jest w stanie wywiązać się ze swoich finansowych zobowiązań.
- Dyskusje w parze. Nie ma wątpliwości, że związki interpersonalne mogą wywierać wpływ na finanse jednostki, zwłaszcza gdy wiążą się z kwestiami prawnymi.
- Nacisk. W tym przypadku jeden z najczęstszych scenariuszy to bycie dłużnym. Być może dana osoba nie wie czy będzie w stanie spłacić swoje długi.
Nie zapominajmy, że stres stanowi również odpowiedź psychofizjologiczną na wymagania płynące ze strony środowiska. Nie wiąże się jedynie z tym, co myśli dana osoba, ale również z tym, co czuje i sposobem, w jaki się zachowuje.
Dlatego też gdy ktoś jest zestresowany pojawiają się konsekwencje fizyczne, mentalne i emocjonalne. Można nawet zaobserwować inne wzorce w interakcjach.
Wpływ napięcia finansowego na zdrowie psychiczne
Możesz w to wierzyć lub nie, ale stres wywiera znaczący wpływ na zdrowie psychiczne. Dzieje się tak, ponieważ wzorce myślowe danej osoby mogą napędzać napięcie, pogarszając je i prowadząc do pojawienia się negatywnych emocji. Oczywiście w rezultacie organizm jednostki przestaje zachowywać się normalnie.
Istnieje jeszcze jeden niezwykle częsty scenariusz, podczas którego podmiot umieszcza się za daleko w przyszłości, a tym samym wywołuje niepokój. Jeżeli chodzi o napięcie finansowe, mogą pojawić się określone konsekwencje, takie jak:
- Trudności z rozluźnieniem,
- Ciągłe uczucie przytłoczenia,
- Podirytowanie,
- Smutek,
- Poczucie winy,
- Natrętne myśli,
- Zaniepokojenie,
- Dezorganizacja,
- Pesymizm.
Można również doświadczać depresji, wyczerpania psychicznego, wstydu, dezorientacji, nadmiernej samokrytyki, trudności z koncentracją oraz podejmowania złych decyzji. Jednak należy zauważyć, że każdy przeżywa taki stres w inny sposób. Znaczący wpływ wywierają takie kwestie jak geny, wykształcenie, czynniki społeczne, cykl życia i świadomość.
Co więcej, chociaż napięcie finansowe wywiera znaczący wpływ na zdrowie psychiczne, nie dotyka jedynie tego czynnika. Okazuje się, że jest zależne od innych istotnych obszarów zdrowia, takich jak zdrowie fizyczne i społeczne.
Na przykład zmiana emocji u danej jednostki może wywoływać dyskomfort u osób z jej otoczenia. To z kolei może pogarszać jej związki międzyludzkie. Irytacja może osiągnąć tak wysoki poziom, że może nawet zdecydować się odizolować się od innych, aby im nie przeszkadzać.
Ciekawe badania na ten temat
Co więcej, obecnie przeprowadzanych jest kilka badań przeprowadzonych na temat wpływu strategii radzenia sobie ze stresem i wsparcia społecznego u osób cierpiących na napięcie finansowe.
A. Riquelme, J. Buendía i M.C Rodríguez w swoim artykule opublikowanym w Psicothema zauważają, że wsparcie społeczne wpływa pozytywnie na zdrowie psychiczne i przekłada się na uczenie się przez każdą jednostkę właściwy strategii radzenia sobie ze stresem.
- Można zmierzyć stres na poziomie psychicznym. Świadczą o nim takie zmiany jak choćby niestabilne ciśnienie tętnicze, napięcie mięśni, podwyższony poziom cholesterolu, zaburzenia snu, przykurcze, palpitacje serca, zmęczenie, czy bóle głowy.
- Na poziomie behawioralnym jednostki mogą zacząć więcej jeść i mniej ćwiczyć, unikać lub odkładać na później swoje obowiązku oraz na przykład obgryzać paznokcie i okazywać niepokój ruchowy.
Sama widzisz, że istnieje wiele czynników, które łączą napięcie finansowe ze zdrowiem psychicznym.
Jak radzić sobie z napięciem finansowym?
Aby poradzić sobie z napięciem finansowym, musisz poznać samą siebie. Jeśli będziesz wiedziała czego chcesz, gdzie chcesz pójść i jakie przeszkody mogą stanąć Ci na drodze, zbliżysz się do wybierania tego, co będzie Ci przynosiło korzyści. Często stres pojawia się, ponieważ nie czujesz, że będziesz w stanie sprostać wymogom, które sama postawiłaś przed sobą.
Abyś nie poczuła się przytłoczona, musisz ustalić listę priorytetów. Pamiętaj, że pożądanie nie stanowi synonimu potrzeby. Przede wszystkim musisz udawać pieniądze na to, co jest Ci potrzebne.
Musisz brać pod uwagę swoje toksyczne myśli, emocje i zachowania. Kiedy je zidentyfikujesz, możesz zacząć pracować nad ich opanowaniem w jak najlepszy sposób. Nie oznacza to, że musisz je wszystkie usunąć. Musisz jedynie wiedzieć kiedy masz przestać.
Poza tym musisz zwracać uwagę na to, na co się wystawiasz. W wielu przypadkach napięcie finansowe wiąże się z kryzysami, przez które przechodzą inni lub które wynikają ze znaczącej zmiany zachodzącej w systemie. Dzielenie się doświadczeniami to nic złego, ale jeśli okażą się dla Ciebie szkodliwe, musisz trzymać się od nich z dala.
Pomocna może okazać się przerwa. Poza tym warto również zastanowić się nad okolicznościami wywołującymi Twój niepokój finansowy i ułożyć je zgodnie ze stopniem kontroli, jaką nad nimi posiadasz. Wymyślenie inteligentnego planu i jego przestrzeganie może pomóc Ci pokonać wszechogarniający niepokój.
Jak już wspomnieliśmy wcześniej, nie zapominaj jak kluczową rolę w trudnych czasach odgrywa wsparcie społeczne. Nie bój się zwrócić się o pomoc do tych, którym ufasz.
I przede wszystkim nie zapominaj o swoim zdrowiu fizycznym. Jeden ze sposobów na odstresowanie się to wykonywanie ćwiczeń fizycznych, które pomagają uwalniać endorfiny.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
Lazarus, R.S. (2000). Estrés y emoción. Manejo e implicaciones ne nuestra salud. Bilbao: Desclée de Brouwer.
Riquelme, A. Buendía, J., & Rodríguez, M.C. (1993). Estrategias de afrontamiento y apoyo social en personas con estrés económico. Psicothema, 5 (1). 83-89.
Valdés, M. & De Flores, T. (1985). Psicobiología del estrés. Barcelona: Martínez Roca, 2.