Przestać sabotować siebie: jak to zrobić w 5 krokach

Przestać sabotować siebie: jak to zrobić w 5 krokach

Ostatnia aktualizacja: 02 listopada, 2018

Przestać sabotować siebie wcale nie jet łatwo. Co więcej, tuż przed osiągnięciem celu najłatwiej się poddać. Johann Wolfgang von Goethe powiedział kiedyś, że „trudności narastają tym bardziej, im bliżej celu jesteśmy”. Ale nie wszystkie te trudności pochodzą z zewnątrz; niektóre z nich pochodzą z głębi nas.

Próbujesz dokonać zmian w swoim życiu osobistym, zawodowym lub społecznym. Powiedzmy, że decydujesz się rzucić palenie, awansować w pracy, pogodzić się z rodziną. Bez względu na cel, jeśli masz skłonność do sabotowania siebie, uważaj na pułapki, które mogą powstrzymać Cię od zrealizowania celu. Pierwszych pułapek poszukaj w sobie. Jeśli chcesz odnieść sukces, musisz przestać sabotować siebie

Dlaczego sabotujesz siebie

Wyjście ze strefy komfortu nigdy nie jest łatwe. Wręcz przeciwnie – jest niesłychanie trudne. W końcu po jej opuszczeniu musisz wędrować po nieznanych drogach. Jakby tego było mało, nagle stajesz się zupełnie inną osobą. To dlatego, ze strachu, sabotujesz siebie.

Jednym z ważnych powodów, według psychologa i trenerki Marty Torres, jest Twoja opinia o sobie samym. To, jak widzisz siebie jest kluczowe. Co myślisz o tym, kim jesteś? Zmiana sposobu postrzegania siebie może nie być prosta, ale jeśli masz o sobie nienajlepsze zdanie, nie minie dużo czasu, nim zaczniesz sabotować siebie.

Twój brak zaufania do siebie i wiary w swoje możliwości sprawia, że ​​wierzysz, że nie jesteś w stanie osiągnąć swoich celów. Jednak zamiast postrzegać siebie jako przeciętnego człowieka, dojrzysz w sobie osobę godną i posiadającą zdecydowane przekonania, postawisz pierwszy krok na drodze do sukcesu.

Kobieta na polu patrzy w małe lustro

Jak przestać sabotować siebie

Przyjrzyjmy się teraz praktycznym wskazówkom, dzięki którym nauczysz się, jak przestać sabotować siebie. Jeśli zdarzyło Ci się kiedykolwiek wymyślać wymówki, by nie robić czegoś, np. mówić, że nie masz czasu lub odkładać ważne rzeczy, możliwe, że sabotujesz siebie. Jeśli wolisz natychmiastową nagrodę, zamiast większej, lecz długoterminowej, otwórz oczy! Czas przestać sabotować siebie.

Według trenerki Marty Torres pierwszym krokiem do walki z autosabotażem jest poznanie siebie. To doskonały sposób na wyłapanie szkodliwych przekonań i poradzenie sobie z nimi.

Wiesz, że potrafisz

Barack Obama porwał świat słowami „Tak, możemy!”. Potem inne ruchy polityczne i społeczne przyjęły te słowa jako własne hasła przewodnie. Dlaczego? Ponieważ pierwszą rzeczą, o której należy pamiętać, aby przestać sabotować siebie, jest świadomość, że cele są możliwe do osiągnięcia. Oczywiście wymaga to wyznaczanie sobie celów, które są wykonalne.

Dopiero gdy zaczniesz eliminować negatywne przekonania ze swojego umysłu i zdasz sobie sprawę, że jesteś w stanie zrobić cokolwiek chcesz, będziesz w stanie przestać sabotować siebie. Pamiętaj jednak, że Twoje cele powinny być realistyczne i rozsądne. W przeciwnym razie jedynym skutkiem będzie frustracja.

Znajdź motywację

Tylko zmotywowani ludzie są w stanie zrozumieć, że spełniają swoje marzenia. Tak więc, gdy wybierzesz dla siebie cel, pomyśl: Czy naprawdę tego chcę? A co z moimi innymi planami? Czy mam wystarczającą motywację, żeby to zrobić?

Jeśli nie wiesz, jak znaleźć motywację, spróbuj stworzyć plan działania złożony z małych celów na drodze do ostatecznego celu. Prowadź dziennik o swoim osobistym projekcie i zapisuj swoje postępy. Nie miej pomocne jest rozmawianie o swoich planach z ludźmi, którym ufasz. Sprawi to, że poczujesz większe zaangażowanie.

Kobieta idzie przed siebie - jak przestać sabotować siebie

Cierpliwość to podstawa

Tylko cierpliwi ludzie spełniają swoje cele. Czemu? Ponieważ wiedzą, że droga jest długa. Wiedzą, że trzeba iść po schodkach dla dzieci i cieszyć się każdym pokonanym schodkiem. Pośpiech do osiągnięcia celu może sprawić jedynie, że poczujesz frustrację (szczególnie, jeśli nie zrealizujesz celu) i prawdopodobnie nabierzesz jeszcze gorszego zdania o sobie.

Pamiętaj, że nic nie jest łatwe

Ważna jest również świadomość, że nic wartego uwagi nie jest łatwe. Musisz więc być w gotowości na wszelkie wyzwania lub niepowodzenia, które mogą pojawić się na Twojej drodze. W ten sposób łatwiej będzie Ci zmierzyć się z każdym problemem, zachowując pozytywne, konstruktywne podejście.

Nie zapominaj, że równowaga jest kluczowa

Aby przestać sabotować siebie, nie zapominaj o dbaniu o stabilność. Kiedy osiągniesz stabilność we wszystkich aspektach – fizyczną, psychiczną i emocjonalną – nabierzesz wytrwałości, której potrzebujesz, aby robić to, czego pragniesz w swoim życiu.

Powyższe wskazówki pomogą Ci przestać sabotować siebie. Autosabotaż będzie tylko częścią Twojej przeszłości. Prawda jest taka, że ​​gdy masz już dobre zdanie o sobie i swoich możliwościach, nie jest to takie trudne. Cierpliwość, nieustępliwość i determinacja sprawią, że nie będzie żadnych przeszkód, które mogłyby Cię powstrzymać.

„Kiedy jest oczywiste, że celów nie można osiągnąć, nie dostosowuj celów, dostosuj działania”.
Konfucjusz


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.