Asertywność, pewność siebie i charyzma pozwalają nam wygrać w wielu życiowych sytuacjach. Jednak kluczem do ich opanowania jest codzienne ćwiczenie. Dzięki temu, krok po kroku powstanie w nas ten ważny mięsień psychologiczny: pewność siebie.
Wielu z nas zastanawia się jak okazać pewność siebie w mowie. Jak mogę wyrazić swoje pomysły dzięki połączeniu asertywności, uwodzenia i charyzmy? Wiemy, że w tej dziedzinie znajdziemy prawdziwych mistrzów.
Czasami jednak możemy poczuć się przytłoczeni tymi wszystkimi radami i dużą ilością strategii, ponieważ tak naprawdę brakuje nam czegoś bardzo prostego: pewności siebie.
Kiedy wątpimy w naszą własną skuteczność, wszystko się wali. Przyznajmy. Zdarza się to częściej, niż byśmy tego chcieli.
Są to chwile, gdy nasze umysły wypełniają się absurdalnymi myślami, takimi jak „Na pewno się zdenerwuję i to schrzanię”, „Stanie się tak, jak ostatnim razem, gdy zrobiłem z siebie głupka” lub „Najprawdopodobniej nie będę potrafił się wykazać, ponieważ nie jestem w stanie dobrze się wysłowić”.
Prawda jest taka, że tego rodzaju sytuacje mogą ograniczyć wiele naszych możliwości, zarówno w pracy, jak i w życiu osobistym. W każdej pracy pojawiają się wybitni mężczyźni i kobiety, genialne umysły, którzy, co ciekawe, mają poważne problemy z komunikowaniem się, wyrażaniem i skutecznym przekazywaniem swoich pomysłów innym.
Co więcej, większość z nas chciałaby nie tylko nauczyć się wypowiadać w sposób pewny siebie. Chcielibyśmy również robić to z charyzmą i urokiem, aby przyciągnąć i oczarować naszą publiczność.
Istnieją określone strategie, wiemy o tym. Jednak zanim się ich nauczysz, warto poznać przyczynę tego problemu, tych ograniczeń komunikacyjnych i braku pewności siebie.
Przyjrzyjmy się temu w dalszej części tekstu.
Pewność siebie – dlaczego trudno przekazać ją w mowie?
Wielu z nas chciałoby wiedzieć, jak mówić z pewnością, aby poprawić naszą sytuację w pracy lub na uczelni. Również w celu wzmocnienia relacji, przekonania innych do naszych pomysłów, bycia bardziej przekonującym, lepszego przekazywania naszych myśli. I nawet w celu zauroczenia ludzi lub poprawy naszych relacji.
W końcu umiejętność komunikowania się poprawia życie z innymi i jeszcze bardziej wzmacnia nasz ludzki potencjał. Jednak często ciężko nam jest wykorzystać nasze umiejętności. Przyczyn tego jest wiele. Można spróbować je streścić w następujących realiach psychologicznych:
Pobudzenie autonomicznego układu nerwowego
Kiedy trudno nam poprawnie komunikować się z jedną lub kilkoma osobami, przyczyną jest zazwyczaj brak poczucia pewności, a także stres i niepokój.
Boimy się, że zrobimy to źle lub będziemy niekompetentni i właśnie ten strach wywołuje w nas niepokój. Ten rodzaj lęku występuje również przede wszystkim dlatego, że nasz mózg rozpoznaje te sytuacje jako zagrożenia.
Niepokój przed byciem osądzanym, przed popełnieniem błędu lub wyjściem na głupca pobudza nasz autonomiczny układ nerwowy, a następnie wywołuje szereg objawów: nerwowość, tachykardia, suchość w ustach, duszność, pocenie się… Wszystko to dodatkowo utrudnia komunikację.
Ograniczające nas myśli
Nasz umysł może być katalizatorem mocnych stron lub walcem niszczącym naszą samoocenę i potencjał. Tak więc, gdy nasze myśli zamieniają się w negatywne idee, w których oceniamy nas samych jako niezdarnych, a ponadto spodziewamy się mnóstwa błędów, najbardziej prawdopodobne jest, że to wszystko stanie się rzeczywistością.
Czynniki sytuacyjne
Innym niezbędnym czynnikiem, który należy mieć na uwadze jest dana sytuacja. Są środowiska, momenty i ludzie, którzy wywierają większy nacisk na daną osobę powodując, że wątpi w siebie samą, czuje się niepewnie, a nawet przestaje wierzyć we własne umiejętności.
Przykładem może być rozpoczęcie nowej pracy, w której oczekuje się od nas umiejętności komunikacyjnych w celu przyciągnięcia klientów. Ta presja generuje niepokój, który rośnie, gdy zaczynamy postrzegać samych siebie jako nieskutecznych. To są elementy, które wystawiają nas na próbę.
Pewność siebie – jak okazać ją w mowie?
Aby mówić z pewnością, każdy z nas powinien zacząć od naszej osobistej rzeczywistości. Będą tacy, którym po prostu brakuje tylko odrobiny praktyki i umiejętności prawidłowej komunikacji.
Inni natomiast muszą dokonać głębszej wewnętrznej restrukturyzacji, aby odłożyć na bok niepewność, zwiększyć poczucie własnej wartości, wyeliminować negatywne myśli i lepiej radzić sobie z niepokojem.
Cały ten proces wymaga czasu i prawdziwego poświęcenia. Kiedy zrozumiemy ten aspekt i zgodzimy się nad nim pracować przyjdzie czas, aby zintegrować te podstawowe strategie, które pomogą nam okazać pewność siebie w mowie.
Strategie lepszego komunikowania się dzięki pewności siebie
- Skoncentruj się na wiadomości, którą chcesz przekazać. To jedyna rzecz, która ma znaczenie. Odłóż na bok inne myśli, lęki i obawy i skup się tylko na tym, co chcesz powiedzieć i do kogo będziesz mówić.
- Wyjdź z siebie i połącz się z osobą przed Tobą. Bez względu na to, czy jest to jedna osoba, kilku czy duża publiczność. Połączenie to moc i możesz nawet cieszyć się tym sojuszem. Jeśli czujesz się komfortowo, zapewniasz komfort słuchającym. Jeśli czujesz strach, przekażesz go słuchającym.
- Gdy chcemy skutecznie się komunikować, zabroniony jest pośpiech. Rób wszystko powoli, jeden pomysł po drugim, w harmonii, spokojnie, ale podkreślając to, co mówisz i wyrażasz, aby inni czuli się oczarowani.
- Nie omijaj, unikaj powtórzeń i ingerencji.
- Odwołuj się do emocji, opowiadaj anegdoty, personalizuj… Prostota zawsze urzeka.
Podsumowując, na pytanie, jak okazywać pewność siebie w mowie odpowiedź jest prosta: z dużą ilością praktyki i zaufania do samego siebie. Ponieważ kiedy w końcu zaufamy samym sobie, obawy przestają już być tak wielkie, lepiej radzimy sobie z niepewnością, a nawet pozwalamy sobie dobrze się bawić w sytuacjach, które do niedawna postrzegaliśmy, jako zagrożenie.