Chroń swoje zdrowie psychiczne przed koronawirusem

Oprócz ochrony przed chorobą COVID-19 musimy także zadbać o nasze zdrowie psychiczne, jak również dobre samopoczucie osób z naszego otoczenia. Odizolowanie, towarzyszące mu poczucie niepewności i strach to ciężka próba dla nas wszystkich. Należy zatem wziąć pod uwagę szereg strategii pozwalających przetrwać ten trudny okres.

Zdrowie psychiczne

Nikt nie przygotował nas na taką sytuację. Wirus SARS-CoV-2 zmienił nasz styl życia w sposób, jakiego nikt nigdy do tej pory nie przewidział. Kwarantanna, odizolowanie, niepewność, lęk przed zarażeniem, kryzys gospodarczy… Wszyscy musimy zarządzać wieloma czynnikami, ale jest jeden czynnik, którego naprawdę nie należy lekceważyć: zdrowie psychiczne.

Ale jak możemy chronić swoje zdrowie psychiczne przed zagrożeniem ze strony koronawirusa?

Osoby zajmujące się psychologią uważnie obserwują różne nowe zjawiska i wzorce zachowań. Szczególnie baczną uwagę zwracają one wrażliwe na wszystkich ludzi, którzy na długo przed pandemią mieli już bardzo złożoną sytuację psychiczną (jak depresje, fobie, uzależnienia, ogólne lęki, zaburzenia odżywiania…).

Ich dotychczasowe problemy stają się wyraźnie nasilone w obecnym klimacie. Musimy więc być bardziej świadomi ich trudnej sytuacji, mieć z nimi stały kontakt i pomagać im zdalnie na wszelkie możliwe sposoby.

Innym czynnikiem, który zauważyliśmy, a który wcale nie jest mniej poważny, jest niepokój, strach, panika i wszystkie inne skutki, jakie może mieć przymusowe odizolowanie od społeczeństwa. Nie wiemy, jak długo potrwa ta sytuacja. Dlatego właśnie musimy przygotować sobie odpowiednie strategie psychologiczne.

Niemniej jednak, pomimo złożoności całej tej sytuacji, istnieje jeden niezaprzeczalny fakt. Ludzie są zdolni do wielkich rzeczy. Jesteśmy bardzo zdolnymi istotami, jeśli chodzi o stawienie czoła małym i dużym wyzwaniom. Działając spokojnie, wspierając się nawzajem, tworząc odpowiednie więzi i globalne zobowiązania, skutecznie sprostamy tej sytuacji.

Oprócz ochrony przed chorobą COVID-19 musimy także zadbać o nasze zdrowie psychiczne, jak również dobre samopoczucie osób z naszego otoczenia. Odizolowanie, towarzyszące mu poczucie niepewności i strach to ciężka próba dla nas wszystkich. Należy zatem wziąć pod uwagę szereg strategii pozwalających przetrwać ten trudny okres.

Jak możemy ochronić nasze zdrowie psychiczne przed koronawirusem?

Dr Irvin David Yalom jest profesorem psychiatrii na Uniwersytecie Stanforda oraz psychoterapeutą. W swojej książce zatytułowanej „Psychoterapia egzystencjalna” (oryg. Existential Psychotherapy) wyjaśnia, że ujęciu zbiorowym ludzie zasadniczo boją się czterech rzeczy.

Pierwsza z nich to utrata kontroli nad ich rzeczywistością, druga to strach przed samotnością, trzecia obejmuje wątpienie w siebie i swój cel, a czwarta i ostatni to strach przed śmiercią.

Kobieta w masce

Obecność wirusa SARS-CoV-2 generuje wszystkie te odczucia w bardzo realny sposób. Ludzie są pewni, że tracą kontrolę nad swoją rzeczywistością. Rutyna życia uległa zmianie. Jesteśmy zachęcani do tego, aby nie wychodzić z domu. A to stwarza poczucie izolacji i samotności.

Stopniowo, jeśli ten okres się wydłuży, Twój umysł może zacząć zastanawiać się, co to wszystko znaczy. A nawet zacząć kwestionować sens Twojego życia.

Wszystko to może wystawić Cię na próbę psychologiczną, zatem musisz być na nią przygotowany. Ochrona zdrowia psychicznego jest równie ważna, jak radzenie sobie z wirusem. Ważne jest, aby wziąć pod uwagę wszystkie te czynniki.

Twój pierwszy priorytet – opanowanie strachu, aby Cię nie sparaliżował

Aby chronić Twoje zdrowie psychiczne przed skutkami zagrożenia koronawirusem, jako pierwszy na scenę wkracza strach. Nie chodzi tutaj jednak o to, by emocja ta zniknęła, ponieważ jest to niemożliwe i nielogiczne. Strach ma bowiem także do wykonania istotne zadanie.

To tylko kwestia zracjonalizowania go i uniknięcia katastrofalnych konsekwencji, które mogą doprowadzić Cię do uczucia całkowitej paniki.

Jak radzić sobie ze strachem i zadbać o swoje zdrowie psychiczne?

Strach kontroluje Cię poprzez wszelkiego rodzaju informacje, które widzisz i czytasz. Musisz unikać śledzenia różnych obrazów i informacji przez 24 godziny na dobę. Chodzi tylko o to, by być na bieżąco, sprawdzać wiarygodne źródła, a następnie zajmować się swoimi sprawami.

Korzystaj oszczędnie z sieci społecznościowych. Wyciszanie powiadomień na kilka godzin to zdrowa rada, aby uniknąć „infoksykacji” (czyli nadmiaru informacji, które podsycają tylko Twój strach i panikę).

Lęk przed infekcją jest normalnym, a nawet koniecznym zjawiskiem. Ale zawsze powinna się mieścić w określonych granicach. A dlaczego strach jest konieczny? Ponieważ zachęca Cię do stosowania się do zdrowych wzorców zachowań i postaw w celu ochrony siebie, takich jak mycie rąk, odosobnienie i dystans społeczny.

Musisz zareagować w sposób racjonalny, który ochroni Ciebie i innych. Podziel się swoimi emocjami i obawami z rodziną oraz przyjaciółmi. Porozmawiaj z nimi przez telefon, aby zmniejszyć dręczące Cię uczucie paniki.

Calm your body to calm your mind

Twoje ciało jest jak czujnik strachu. Działa jak swego rodzaju mapa, na której wszystkie Twoje emocje są wyraźnie narysowane i połączone ze sobą. Przekształca wszystkie troski w ból, napięcie i wyczerpanie.

Mózg i serce

Aby chronić swoje zdrowie psychiczne przed zgubnym wpywem koronawirusa, musisz również dbać o swoje ciało. A także pomagać mu w zachowaniu spokoju i zrównoważenia, poprawiając w ten sposób swoje własne samopoczucie.

Jak mogę dbać o swoje ciało, aby uspokoić umysł i zapewnić sobie dobre zdrowie psychiczne?

Jedną z pierwszych rzeczy, których często będziesz zaniedbywać w sytuacjach stresowych, jest dbanie o samego siebie. W obecnej sytuacji konieczne będzie zatem przestrzeganie następujących zaleceń:

  • Stosuj zróżnicowaną i zbilansowaną dietę.
  • Pamiętaj o odpowiednim stopniu nawodnienia.
  • Śpij osiem godzin dziennie.
  • Uprawiaj w domu ćwiczenia fizyczne (możesz na przykład wspinać się po schodach, robić pompki lub tańczyć).
  • Ćwicz medytację i jogę.
  • Ćwiczenia takie jak technika relaksacyjna Jacobsona są doskonałym rozwiązaniem w obecnej sytuacji.

Odżywianie emocjonalne – klucz do ochrony zdrowia psychicznego

Nie wiemy, jak długo potrwa kryzys wywołany wirusem SARS-CoV-2. Dlatego własnie w takiej sytuacji musisz nauczyć się być w domu, żyć razem ze swoim partnerem lub partnerką, tolerować frustrację i radzić sobie z niepewnością. W rzeczywistości każdy z nas będzie musiał poszukać dla siebie codziennych strategii zarządzania czasem, aby złagodzić i pokonać te czynniki.

Jednak „odżywianie emocjonalne” jest właściwym narzędziem, które zawsze Ci pomoże i wzmocni Cię. Z czego się zatem ono składa?

Jak pracować nad odżywianiem emocjonalnym

Oto kilka czynników składających się na szeroko pojęte „odżywienie emocjonalne”:

Serce na dłoni symbolizujące zdrowie psychiczne

  • Aby chronić swoje zdrowie psychiczne, potrzebujesz wsparcia ze strony osób wokół Ciebie.
  • Musisz aktywnie promować szereg pozytywnych wzorców zachowań i postaw.
  • Oferuj nadzieję, wsparcie i pozytywne nastawienie tym, którzy się boją lub mają negatywne myśli.
  • Wszyscy przechodzimy przez to samo. Dlatego powinniśmy wspierać się wzajemnie.
  • Zawsze daj z siebie wszystko.
  • Czas zbliżyć się do innych, nawet zachowując odległość. Dzwoń, wysyłaj wiadomości i aktywnie troszcz się o ludzi wokół Ciebie. Zrób to dla tych, których kochasz, swoich znajomych i sąsiadów. Musimy także stworzyć sobie własne sieci wsparcia.

Podsumowując, zdrowie psychiczne jest filarem naszego życia, o który powinniśmy dbać w obecnej sytuacji. Nie zaniedbuj tych, którzy cierpieli już przed przybyciem do nas choroby COVID-19. Nie zapomnij również o zaspokojeniu własnych potrzeb i nie wahaj się poprosić o pomoc eksperta, jeśli jej potrzebujesz.

Wielu specjalistów nadal pracuje zdalnie i może zapewnić Ci terapię, która pomoże Ci przetrwać ten kryzys. Chroń się, zadbaj o siebie i uodpornij się na wirusa paniki i samotności.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Yalom, I. (1980). Existential psychotherapy. New York, NY: Basic Books.
Scroll to Top