Gdy chcemy zweryfikować wyniki badania, predykcyjna trafność testu (jak również równoczesna) jest zwykle wyrażana przez współczynnik korelacji między wynikami, które nazywamy kryteriami.
Wiemy, że psychologia używa testów do wyciągania wniosków na temat ludzi. Ale do czego odnoszą się wyniki uzyskane w tych testach? Za to odpowiedzialna jest trafność. Ponadto, jak wyjaśniliśmy w innym artykule, istnieje nie tylko jeden rodzaj trafności, ale kilka. W tym artykule wyjaśnimy, za co odpowiada trafność predykcyjna.
Badacz Robert Thorndike (1989) wyjaśnia, że trafność testu jest związana z tym, co ten test próbuje zmierzyć. A zatem, wychodząc z tego założenia warto zapytać: czy zastosowanie lub interpretacja wyników testu jest odpowiednia?
Lub też: jakich uogólnień można dokonać bez wprowadzenia bardzo dużego przedziału błędów wyników uzyskanych w teście? Trafność odnosi się do wszystkich tych pytań.
Trafność: definicja pojęcia
W kategoriach statystycznych trafność jest zdefiniowana jako odsetek prawdziwej wariancji, który jest istotny dla celów testu. Co oznacza termin istotny? W tym przypadku odnosimy się do cech lub wymiarów, które test, którego używamy jest w stanie zmierzyć.
Jak wspomnieliśmy wcześniej trafność testu jest określona:
- Poprzez związek między ich wynikami z pewną miarą kryteriów zewnętrznych. To znaczy, jeśli mamy inny test, który mierzy to samo należy porównać uzyskane wyniki z tymi dwoma. Rozumiejąc, że nowy test mierzy to samo, co pierwszy, gdy uzyskane wyniki są podobne.
- Poprzez zakres, w jakim test mierzy hipotetyczną określoną cechę lub „konstrukcję”. W takim przypadku powszechną praktyką jest porównywanie wyników dwóch części testu zaprojektowanego do pomiaru tego samego. Uważa się, że ważność przy wyższej korelacji/powiązaniu między wynikami jest większa.
Rodzaje trafności
Jak wspomnieliśmy wcześniej, istnieje kilka rodzajów trafności. Te typy to:
- Treściowa.
- Zewnętrzna.
- Różnicowa.
- Fasadowa.
Trafność predykcyjna (treściowa)
Czy wyniki testów przewidują przyszłe wyniki lub zachowanie? (1) Trafność zewnętrzna dotyczy odpowiedzi na to pytanie.
Testy są zwykle stosowane w psychologii do przewidywania możliwych przyszłych zachowań. Dlatego używamy testu, aby pomóc nam podjąć pewną praktyczną decyzję (klasyfikacja, wybór itp.). W każdej z tych sytuacji im większa dokładność prognozy, tym większa trafność prognostyczna testu, a co za tym idzie tym bardziej użyteczny test. (1)
Załóżmy na przykład, że używamy testu w przypadku rekrutacji personelu. W takim przypadku test będzie akceptowalnym elementem procesu selekcji personelu, o ile ich wyniki przewidują wykonanie jakiegoś ważnego elementu pracy, do której aspirują rozmówcy. Nazywa się to kryteriami zewnętrznymi.
Tak więc badacz Jaime Aliaga twierdzi, że aby test mógł zostać wykorzystany w ramach procesu selekcji personelu, jak można sobie wyobrazić, musi mieć odpowiednią trafność. Chodzi tutaj o powiązanie testu z odpowiednimi kryteriami.
Następnie wydaje się, że podstawowym interesem psychologa lub oceniającego jest ustalenie, czy mierzony test przewiduje określone kryterium.
Aliaga twierdzi, że aby to osiągnąć zewnętrzne kryteria, z którymi będą powiązane wyniki testów muszą być wiarygodne i prawidłowe. Ale o czym tak naprawdę mówimy, kiedy mówimy o kryteriach?
Trafność predykcyjna – ważność
Według Aliagi, kryterium jest każde działanie, które badani podejmują w prawdziwym życiu. Na przykład jednym z kryteriów może być miara wydajności pracy lub miara wydajności akademickiej w przypadku studenta.
Moglibyśmy mówić o wielu innych typach tych kryteriów. Problem, mówi Aliaga, polega na tym, że w wielu przypadkach niemożliwe jest znalezienie jednoznacznego kryterium cechy mentalnej.
Powiedzmy na przykład, że dwóch psychologów bada wspólnie wyniki akademickie pewnej grupy studentów. Tak więc, badając to samo dwaj psychologowie mogą stosować różne kryteria.
Na przykład pierwszy psycholog może uznać wyniki uzyskane na egzaminach za kryteria. Drugi może uznać, że właściwym kryterium jest czas potrzebny każdemu uczniowi na ukończenie każdego zadania.
Gdy chcemy zweryfikować test predykcyjna trafność testu (jak również trafność równoczesna) jest zwykle wyrażana przez współczynnik korelacji między wynikami, które nazywamy kryteriami. Ten współczynnik nazywany jest współczynnikiem walidacji.
Według Aliagi interpretacja tego współczynnika wymaga doskonałej znajomości analizy statystycznej zastosowanej do uzyskania tego kryterium. Po uzyskaniu kryterium następne elementy, które będą ważne dla uzyskania kategorii ważności to stosowane procedury statystyczne.
Do czego przydatna jest trafność predykcyjna?
Dlatego trafność predykcyjna jest jednym z typów, których potrzebujemy do ustalenia ważności testu. Logicznie, a konkretnie w dziedzinie psychologii test jest tym lepszy, im jest ważniejszy.
Ponadto musimy pamiętać, że kluczowym aspektem tego rodzaju ważności jest kryterium. Potrzebujemy testów, które służą jako wiarygodne i ważne kryteria. Dzięki temu możemy poprawnie określić trafność predykcyjną.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
-
Tovar, J. (2007). Psicometría: tests psicométricos, confiabilidad y validez. Psicología: Tópicos de actualidad, 85-108.
-
Thorndike, R. L. (1989). Psicometría aplicada. Limusa.
-
Muñiz, J. O. S. É. (1997). Aspectos éticos y deontológicos de la evaluación psicológica. Evaluación psicológica en el, 2000, 307-345.