Niedojrzali ludzie charakteryzują się tym, że niosą ze sobą pewne dziecięce pragnienia i fantazje. Dlatego też brak regulacji emocjonalnej i egocentryzm to dwie z ich najbardziej charakterystycznych cech osobowości.
Ale niedojrzali ludzie cechują się w większości przypadków także nadmierną impulsywnością i brakiem empatii. Zwykle działają po prostu na zasadzie zwykłego kaprysu i unikają zarazem sytuacji, które mogą być dla nich nieprzyjemne lub nudne, w większym lub mniejszym stopniu. Zwykle narzucają swoje zdanie i wymagają od innych, aby myśleli oni w ten sam sposób.
Warto też wspomnieć, że pomimo okazywania symptomów niedojrzałości emocjonalnej, w większości przypadków nie zawsze tak jest. W zależności od sytuacji niektóre cechy osobowości wyróżniają się u nich bardziej niż inne. Już za chwilę zaprezentujemy Ci osiem podstawowych cech, którymi charakteryzują się niedojrzali ludzie.
Wszyscy wiemy dobrze o tym, że relacja z osobami, które są jeszcze niedojrzałe emocjonalnie, może okazać się być bardzo skomplikowaną. W naszym dzisiejszym artykule pokażemy Ci niektóre z ich najbardziej charakterystycznych cech osobowości, aby pomóc Ci je lepiej zrozumieć i rozpoznać zawczasu. Zapraszamy zatem do lektury!
1. Niedojrzali ludzie cechują się brakiem empatii
Niedojrzali ludzie zwykle mają trudności z postawieniem się w miejscu innych. W rzeczywistości myśl o tym być może nawet nie przyszła większości z nich do głowy. Są oni tak przyzwyczajeni do myślenia o samych sobie, że aby współczuć innym, muszą przejść przez cały skomplikowany proces refleksji, aby stonować swój wrodzony egocentryzm.
Z powodu braku empatii myślą oni, że istnieje tylko jeden sposób, aby zobaczyć świat, który ich otacza. W związku z tym odrzucą wszelkie opinie lub myśli inne niż ich własne.
2. Brak introspekcji
Niedojrzali ludzie dość rzadko spędzają czas na autorefleksji. W rzeczywistości mogą spędzić nawet całe swoje życie ignorując całkowicie możliwość zajrzenia w głąb samych siebie i uczenia się na własnych błędach. Z tego powodu zwykle nie wiedzą, jakie są ich najgłębsze potrzeby, cele i marzenia. Stąd właśnie wynika przede wszystkim ich niedojrzałość.
3. Impulsywność: jedna z największych cech niedojrzałych ludzi
Impulsywność jest jedną z głównych cech niedojrzałych ludzi. Przez większość czasu osoby te nie myślą o kontrolowaniu swoich działań lub emocji. I nigdy też nie myślą o krótko- lub długoterminowych konsekwencjach swoich działań. Nie trzeba dodawać, że inteligencja emocjonalna w ich przypadku nie wchodzi w zasadzie w grę.
Często ta cecha prowadzi do problemów z osobami wokół nich, zarówno na poziomie osobistym, jak i zawodowym. I nie tylko. Może ona nawet także również powodować inne problemy, takie jak nieumiejętność optymalnego zarządzania zasobami i pieniędzmi.
Innymi słowy, niedojrzali ludzie mogą wyruszyć na zakupy, na które po prostu ich nie stać. Jednak z powodu braku samoświadomości i umiejętności obserwacji nie zdają sobie sprawy z tego, jak problematyczne w przyszłości może okazać się takie postępowanie. Dlatego często zdarza się, że niedojrzali ludzie są zadłużeni po przysłowiowe uszy.
4. Niedojrzali ludzie mają tendencję do obwiniania innych
Jedną z najczęstszych cech, jaką charakteryzują się niedojrzali ludzie, jest skłonność do obwiniania innych ludzi za to, co im się przytrafia. Wynika to z ich przekonania, że robią wszystko dobrze i są w efekcie tego „zwolnieni” z możliwości popełniania błędów.
Tego rodzaju niedojrzali ludzie nie biorą na siebie żadnej odpowiedzialności za cokolwiek, co robią, myślą lub czują. Zamiast tego wybierają mentalność ofiary, kiedy tylko jest to dla nich dogodnym rozwiązaniem.
5. Silny egocentryzm
Niedojrzali ludzie zwykle myślą tylko o sobie. Dlatego też często wierzą, że każda osoba wokół nich jest zainteresowana ich poznaniem lub byciem podobnym do nich.
Uważają się za całkowicie wyjątkowe istoty. Tacy ludzie są jednocześnie aroganccy i czują się nieomylni. Jednak pomimo tego, że wydają się być pewnymi siebie ludźmi o wysokim poczuciu własnej wartości, w głębi duszy są jednak bardzo, bardzo niepewni. Dlatego ciągle muszą być podziwiani przez innych. Przynajmniej w swoim własnym mniemaniu.
6. Niedojrzali ludzie uwielbiają liczne rytuały i kaprysy
Niedojrzali ludzie lubią odczuwać nieustanną przyjemność, podobnie jak reszta z nas. Jednak podążają za tą przyjemnością do tego stopnia, że staje się to w ich wypadku wręcz niezdrowym zjawiskiem. W rezultacie często wpadają w pewnego rodzaju amok i podejmują błędne decyzje dla samej tylko zabawy.
Co ciekawe, ich zachcianki zwykle manifestują się w zrytualizowany i priorytetowy sposób, w przeciwieństwie do tego, co dzieje się z ich impulsywnymi działaniami. Dlatego też niedojrzali ludzie mogą na przykład spóźniać się na ważne spotkanie, ponieważ oglądali wcześniej swój ulubiony serial telewizyjny lub ponieważ z uwagi na to, że byli bardziej zainteresowana wyborem dobrze wyglądającego stroju, niż punktualnością.
7. Przywiązywanie ogromnej wagi do swojego wizerunku w oczach innych
Jak już wspomnieliśmy powyżej, niedojrzali ludzie mają bardzo niskie poczucie własnej wartości, więc zawsze potrzebują uwagi i otuchy. W rezultacie często zbytnio martwią się sytuacjami, które mogą negatywnie wpłynąć na ich wizerunek w oczach innych osób.
Dlatego też chodzą w określone miejsca i podejmują się realizacji ważnych i dużych projektów w celu zwiększenia swojej popularności w otoczeniu. Z reguły tacy ludzie nie tylko chcą, ale potrzebują wręcz aprobaty ze strony innych. Podziw ze strony otaczających ich ludzi sprawia im ogromną przyjemność.
8. Awersja do nudy
Ponieważ niedojrzali ludzie dążą nieustannie w stronę własnej przyjemności i dobrego samopoczucia, starają się również unikać sytuacji, w których nie są w stanie znaleźć tego rodzaju wrażeń. Na przykład gdy się nudzą lub gdy odczuwają jakikolwiek rodzaj dyskomfortu.
I na koniec trzeba tylko wspomnieć o tym, że aby przezwyciężyć nudę, niedojrzali ludzie gotowi są zrobić naprawdę wszystko, co w ich mocy. W efekcie często robią oni szalone rzeczy tylko dla samego dreszczyku emocji. Pamiętaj jednak o tym, że tak naprawdę nie myślą oni o potencjalnych konsekwencjach swoich działań, więc ich impulsywność odgrywa naprawdę dużą rolę w ich chęci szukania emocji.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Bakhshani, N. M. (2014). Impulsivity: a predisposition toward risky behaviors. International journal of high risk behaviors & addiction, 3(2).
- Hardee, J. T. (2003). An overview of empathy. The Permanente Journal, 7(4), 51.