Merlí to kataloński serial telewizyjny o nauczycielu filozofii, który nawiązuje wyjątkową więź ze swoimi uczniami. Serial ten zyskał niespodziewaną popularność dzięki swojemu lekkiemu, ale inspirującemu tonowi. Merlí w pełen humoru sposób motywuje widzów do przemyśleń na temat życia i wartości, jakimi się w nim kierujemy.
W dobie pojawiających się co chwilę filmów i seriali, które dzięki platformom streamingowym są dostępne nawet w telefonie, łatwo jest przeoczyć treść, która jest naprawdę wartościowa. Na szczęście serial Merlí zdołał przykuć uwagę widzów i ma już ogromne rzesze fanów.
Merlí przybliża ludziom filozoficzne zagadnienia
Ludzie, którzy nie zgłębiali nigdy tematu filozofii często myślą, że filozofia jest nudna i nazbyt teoretyczna. Serial Merlí przybliża ją widzowi w taki sposób, że staje się ona czymś odczuwalnym i namacalnym. Filozofia przestaje w tym serialu być jedynie teoretycznym zagadnieniem i staje się praktycznym narzędziem do wykorzystania w codziennym życiu.
Filozofia jest przez wielu uznawana za matkę wszystkich nauk dążących do poznania i zrozumienia świata. Filozofowie zadawali sobie te same pytania, które dziś zadają sobie naukowcy z bardzo wielu dziedzin. Jaki zatem może być lepszy sposób na pojęcie filozofii, niż samo życie?
Każdy odcinek serialu Merlí pozwala nam poznać nowe zagadnienie filozoficzne, które jest umiejętnie wplecione w główną fabułę. Dzięki temu widzimy, jak dana teoria funkcjonuje w praktyce. W ten sposób lepiej rozumiemy to, o czym mówił dany nurt filozoficzny i potrafimy to odnieść do konkretnych sytuacji w naszym życiu.
Serial jak samo życie
Merlí, tytułowy bohater serialu, którego gra Francesc Orella, to pozornie wypalony nauczyciel filozofii. Często zachowuje się niedojrzale, jest bardzo wrażliwy, ale jednocześnie udaje twardziela. Przy tym wszystkim jest jednak autentyczny, mądry i nie boi się prowokować. Fabuła serialu ciekawie się zapętla w miarę, jak poznajemy bliżej kolejnych uczniów, z którymi pracuje Merlí. Stopniowo dowiadujemy się o jasnych i ciemnych stronach ich żyć.
Jedną z cech, które sprawiają, że Merlí jest inny niż większość nauczycieli to fakt, że nie oddziela on życia zawodowego od osobistego. Nie dba on w tym zakresie o poprawność polityczną. Przekracza wyznaczone przez społeczeństwo granice i pokazuje, że są one niepotrzebne. Udowadnia, że relacja nauczyciela z uczniem wychodzi daleko poza szkolne mury i że nie powinniśmy tego ograniczać.
Serial Merlí sprawia, że widzowie płaczą, śmieją się, drżą i czują, że poruszane tematy są im bliskie. Fabuła jest bardzo realistyczna, ale jednocześnie mocno nieprzewidywalna. To wszystko sprawia, że od tego serialu bardzo trudno się oderwać.
Merlí jako postać
Głównym wyzwaniem w przypadku seriali z tylko jedną główną postacią jest to, że musi ona być dobrze skonstruowana. Merlí jest jednak jako postać tworem niemal doskonałym. Twórcy serialu wymyślili kogoś, kto funkcjonuje jak bohater, ale posiada cechy stanowiące całkowite przeciwieństwo klasycznego bohatera.
Merlí jest odważny i butny, ale zdarza mu się być tchórzliwym i niedojrzałym. Żyje na huśtawce emocji, ale w głębi serca jest szlachetnym człowiekiem. Jest osobą pozbawioną moralnej hipokryzji, co sprawia, że jego postać wciąga. Nie można przestać go oglądać, choć bardzo często nie mamy ochoty się z nim zgodzić.
Życie, śmierć, miłość, narkotyki, przyjaźń – to tylko niektóre z tematów, jakie są poruszone w tym wyjątkowym serialu. Merlí odnosi się do wszystkich tych kwestii bez patosu i nadmiernego dramatyzowania. Uważa, że są to nieodzowne problemy życiowe i że każdy z nas musi radzić sobie z nimi najlepiej, jak potrafi.
Więź, jaką Merlí nawiązuje ze swoimi uczniami jest silna, ponieważ on sam ma w sobie dużo z nastolatka. Ten młodzieńczy pierwiastek zyskuje mu sympatię i zaufanie nie tylko wśród uczniów, ale i widzów.
Fani serialu z łatwością znajdują nić połączenia z człowiekiem, który od czasu do czasu pozwala sobie na ludzkie reakcje i nieco hedonistyczne podejście do życia. Mówiąc krótko, serial Merlí wciąga natychmiastowo, a po każdym odcinku uruchamia w widzu całą serię przemyśleń.