Minimalizm nie oznacza posiadania mniej. Oznacza dążenie do tworzenia przestrzeni, która naprawdę ma znaczenie. Minimalizm, to filozofia, która pomaga widzieć i zarządzać na różne sposoby nagromadzonymi rzeczami.
Rozejrzyj się wokół siebie i policz rzeczy, które widzisz… Czy czujesz, że masz wiele rzeczy, które są Ci zbędne, których tak naprawdę nie potrzebujesz?
Czy jesteś jedną z tych osób, które posiadają ogromną torebkę, w której od dłuższego czasu nie można zobaczyć dna? Czy masz ubrania, których nie nosiłeś przez ponad rok? A może masz naczynia kuchenne, których użyłeś tylko jeden raz?
Żyjemy w czasach, gdzie normalne jest gromadzenie większej ilości rzeczy niż tak naprawdę potrzebujemy. Mogą to być materiały biurowe, ubrania i buty, przybory do malowania… Ta lista może ciągle się wydłużać.
Te rzeczy zajmują przestrzeń fizyczną w naszych domach, powodując, że nasze szafy, skrzynie, kufry i stojaki na buty są przepełnione… Ale najgorsze jest to, że mogą one również zająć naszą przestrzeń psychiczną i czas, bo musimy je klasyfikować, porządkować i czyścić.
Czym jest minimalizm?
Minimalizm jest życiową filozofią, która proponuje zmniejszenie ilości obiektów materialnych, które posiadamy, do absolutnego minimum.
W minimaliźmie chodzi o to, aby żyć z najmniejszą liczbą niezbędnych rzeczy, które oczywiście będą różne dla każdej osoby w różnych sytuacjach. Chodzi o to, aby mieć mniej rzeczy, a więcej przestrzeni fizycznej i psychicznej.
Jeśli zastanowimy się, dlaczego trzymamy obiekty, których już nie używamy, to zauważymy, że istnieje wiele powodów emocjonalnych, a także typowe “może będę tego potrzebować któregoś dnia.”
Niektóre ubrania, prezenty, kartki itp. przypominają nam o dawnych czasach, przez co nie możemy się ich pozbyć. Jakby wspomnienia były przechowywane w tych obiektach materialnych.
Minimalizm jest ćwiczeniem pomagającym nam oderwać się od rzeczy materialnych i zdać sobie sprawę, że wspomnienia żyją w nas, a nie w martwych obiektach.
Im mniej Ci potrzeba, tym swobodniejszy będziesz…
Jak przełożyć minimalizm na praktykę
Najlepiej jeśli zaczynasz powoli, małymi kroczkami. Możesz posegregować obiekty dzieląc je na takie, które naprawdę potrzebujesz, na takie co do których jeszcze nie jesteś pewien oraz na takie których na pewno możesz się pozbyć.
- W kuchni: których naczyń kuchennych nie używałem przez ponad rok? Czy naprawdę korzystam ze wszystkich przypraw, które posiadam?
- W szafie: Których artykułów odzieżowych lub butów nie nosiłem przez ponad rok, lub na których mi już nie zależy.
- W biurze: Czy posiadam zeszyty, stare programy, notatki sprzed lat, na które już praktycznie nigdy nie spojrzę?
Albo, możesz też włączyć swój minimalizm jako wyzwanie, czy konkurencję opierając się na następujących przykładach:
Projekt 333
Projekt 333 zachęca nas do wyboru 33 artykułów odzieżowych (nie trzeba się od razu pozbywać reszty, wystarczy odstawić je tymczasowo na bok) i spędzić trochę czasu używając wyłącznie tych ubrań.
W ten sposób zauważymy, jak niewiele musimy nosić. Ale nie tylko to. Zauważymy również ile czasu możemy zaoszczędzić przy wyborze w co się ubrać, gdy nie ma tak wielu rzeczy do wyboru.
Minimalistyczna konkurencja
Poszukaj osoby, która właśnie dąży do minimalizmu i zacznij z nią konkurować.
Pierwszego dnia każdego miesiąca oboje musicie pozbyć się jednej rzeczy; drugiego dnia dwóch rzeczy; trzeciego trzech i tak dalej, aż do trzydziestu dni. Kto jest w stanie dłużej wytrzymać na takich zasadach wygrywa.
Kiedy już zorientujesz się, bez jakich obiektów możesz się obyć, to możesz je komuś podarować lub sprzedać.
Minimalizm i wynikające z niego korzyści
- Pomaga Ci utrzymać Twój dom zorganizowany i pozbawiony “śmieci”.
- Oszczędzamy czas, nie musząc przeorganizowywać szafy, czyścić srebra, z którego nigdy nie korzystamy. Sporo czasu oszczędzamy kiedy nie musimy decydować, w co się ubrać.
- Możemy nauczyć się uniezależniać od przedmiotów materialnych i uznać, że prawdziwe wspomnienia żyją w nas. Wyeliminowanie obiektów z przeszłości czyni nas bardziej otwartym na przyszłość.
- Czyni nas bardziej wolnym: mamy mniejsze obciążenie, kiedy musimy się przeprowadzić lub wybrać w podróż.
- Czyni nas bardziej świadomym tego co jemy, z późniejszymi korzyściami, zarówno dla nas, jak i dla środowiska.
- I przede wszystkim, pomaga nam uświadomić sobie, że rzeczy naprawdę ważne prawie nigdy nie należą do tych materialnych.
Jeśli kiedykolwiek poczułeś się przytłoczony przez ilość rzeczy, które zgromadziłeś, trudno było Ci coś znaleźć albo miałeś poczucie, że straciłeś dużo czasu na organizowanie lub czyszczenia swoich rzeczy, to zachęcam do podjęcia próby wprowadzenia tej filozofii do swojego życia.
Minimalizm jest bezpośrednią drogą do osiągnięcia rozwoju i spokoju psychicznego.