Pani domu i jej niedoceniane oblicze

Pani domu i jej niedoceniane oblicze

Ostatnia aktualizacja: 04 maja, 2017

Pani domu. O kim mowa? Z powodów kulturowych, z wyboru bądź z przyczyn zewnętrznych istnieje w społeczeństwie spora liczba kobiet, która dedykuje swoje życie na spełnianie licznych obowiązków domowych. Perfekcyjna pani domu idealnie też dba o wszystkich członków rodziny.

Czasem praca ta przybiera formę licznych zajęć wykonywanych jednocześnie. W takich chwilach kobieta staje się gospodynią domową pracującą nad kilkoma rzeczami jednocześnie. Tak czy inaczej pani domu zawsze jest osobą niezwykle zapracowaną i aż dotąd dbanie o dom w naszej kulturze zawsze narzucane jest kobietom.

W tym artykule posługując się wyrażeniem “pani domu”, będziemy się odnosić do tych kobiet, które poświęciły swoje życie i karierę aby dbać o dom. Mówimy więc o kobietach, które dbają o rodzinę gotując, sprzątając, piorąc i martwiąc się o to, by każdego dnia zaspokoić wszelkie potrzeby całej rodziny.

Pani domu – obciążenie emocjonalne

Zmęczona pani domu

Pani domu nie pobiera wynagrodzenia, ani nie zdobywa jakiegoś szczególnego uznania społecznego. Pracuje 24 godziny na dobę przez 365 dni w roku, nie bierze wakacji i musi posiadać wiedzę z każdego zagadnienia. Jest kucharką, nauczycielką, nianią, trenerką, ochroniarzem, GPS-em, pielęgniarką, sekretarką itd.

Przeczytaj również artykuł: Samodyscyplina – 10 skutecznych strategii

Ilość pracy zależna jest w dużym stopniu od wielkości rodziny, umiejscowienia domu, statusu społecznego i wielu innych czynników. Natężenie pracy stale się zmienia, ale nigdy nie ustaje. W domu zawsze jest bowiem coś do zrobienia.

Praca domowa ze społecznego punktu widzenia jest zupełnie niedostrzegalna. Dlaczego tak mówimy? Ponieważ we wszelkiego rodzaju badaniach i statystykach pani domu opisywana jest jak osoba nieaktywna.

Nie jest to rodzaj pracy, za którą pobiera się wynagrodzenie. Niestety jest to również praca zupełnie niedoceniana. Wiele osób w społeczeństwie, w tym również członków rodzin, którzy bezpośrednio korzystają z wysiłku podejmowanego każdego dnia przez panie domu, zupełnie nie zdaje sobie sprawy z nakładu wykonywanej przez nie pracy.

Przeczytaj również artykuł: Lepszy przykład niż wykład? To prawda!

Starsza pani domu

Czyszczenie, prasowanie, zakupy, opieka nad współmałżonkiem, nad dziećmi, przygotowywanie posiłków na czas, utrzymywanie porządku i pokojowych stosunków w rodzinie… Wszystko to pani domu wykonuje często kosztem dbania o samą siebie i o swoje własne potrzeby.

Jest to jednak błąd. Brak dbałości o siebie samą zazwyczaj negatywnie odbija się na samopoczuciu pani domu, a później również na nastawieniu do wykonywanych obowiązków domowych. Na dłuższą metę natomiast, w połączeniu ze skrywanym gniewem może również skutkować depresją.

Przeczytaj również artykuł: Rodzina to twój największy skarb

Pani domu – niepokój, depresja i objawy somatyczne

Biorąc pod uwagę, że depresja i niepokój stanowią częsty problem właśnie wśród kobiet, nie dziwi fakt, że ryzyko ich występowania zwiększa się jeszcze, gdy kobiety te spędzają cały swój czas w domu, bez stałego wynagrodzenia. Zależność tę potwierdzają nawet różne przeprowadzone badania.

Według nich kobiety pracujące w domu, a wśród nich każda pani domu, częściej zapadają na choroby przewlekłe i wykazują zaostrzone symptomy, wykazując jednocześnie mniejszą dbałość o własny stan zdrowia.

Jednym z wyjaśnień jest to, że kobiety te wyparły swoją rolę, którą rozwija dla nich życie. Przeżywają wiele niesprawiedliwości, które towarzyszą im w ciasnych ramach idealnego rozplanowania i stresu. Wszystko po to, by wypełnić inne zadanie, jakie jest do wykonania…być idealną panią domu.

Idealna pani domu

Idealna pani domu… Zadanie to z założenia pozbawione jest jakiejś konkretnej struktury, możliwości utrzymywania kontaktów socjalnych. W różnych chwilach spadające na nie zadania mogą być niezwykle absorbujące, wymagające, a czasem również frustrujące, tak więc ich wypełnianie łączy się z uczuciem niechęci.

Przeczytaj również artykuł: Szczęśliwe życie: gwarantuje je stabilizacja, czy zmiany?

Kobieta - pani domu

Pani domu to zajęcie, które sprawia, że kobieta nie może kontrolować czasu, w taki sposób, w jaki być może by chciała. To niestety spycha na dalszy plan ważne kwestie, takie jak wypoczynek. Przy wielu okazjach kobiety te nie potrafią odseparować się od swoich zadań. 

Fakt, że każdego dnia czują się zobligowane do wykonania wielu domowych zadań sprawia też, że pozostałe źródła pozwalające im czerpać z życia satysfakcję zostają przygaszone. To z kolei nie pozostaje bez znaczenia jeśli chodzi o odczuwanie radości, dobre samopoczucie i ogólny stan zdrowia.

Przeczytaj również artykuł: Jak uszczęśliwiać ludzi wokół nas?

Definitywnie rola kobiet pracujących na rzecz gospodarstwa domowego jest niezauważalna, co negatywnie wpływa na ich osobiste poczucie wartości.

Dlatego właśnie potrzebne jest nagłośnienie tej sprawy, nadanie jej znaczenia socjalnego i zapewnienie wsparcia ekonomicznego ze strony rządzącej. Ważne jest rozgłaszanie znaczenia tego zajęcia w komórce rodzinnej i zapewnienie wsparcia ekonomicznego i emocjonalnego. Kobiety spełniające tak ważną rolę, powinny czuć się odpowiednio traktowane, a ich ciężka praca powinna być zauważana i doceniana.

Pani domu to jedno z najbardziej niezauważalnych i zapomnianych przez społeczeństwo zadań. Właśnie dlatego zajęciu temu należy przywrócić należną uwagę. Należy się ona kobietom, które wykonują bardzo ciężką, zajmującą i odpowiedzialną pracę. Które wykonują ją bez wynagrodzenia i większej pochwały. Oby nigdy ich wysiłek nie poszedł w zapomnienie!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.