Escape room i psychologia z tym związana – poznaj ciekawe aspekty tej rozrywki!

Escape room

Escape room to nowy trend, w którym psychologia odgrywa fundamentalną rolę. W tej grze grupa ludzi zamkniętych w pokoju musi znaleźć klucz, który pozwoli im uciec. Robią to wykonując szereg wskazówek i rozwiązując zagadki. Mają ograniczoną ilość czasu na znalezienie klucza.

W tej zabawnej przygodzie o nazwie escape room procesy psychologiczne łączą się z aktywnością fizyczną i współpracą społeczną. Ponadto tego typu działania pokazują, w jaki sposób praca zespołowa pomaga rozwiązywać problemy, których nie mogłaby rozwiązać jedna osoba (lub przynajmniej nie w rozsądnym czasie). Zadania te pozwalają nam uświadomić sobie, że musimy polegać na innych ludziach i współpracować ze sobą.

Escape roomy poprawiają współpracę i komunikację zespołu.

Co wspólnego mają escape roomy z psychologią? Jak działa nasz mózg, kiedy przechodzimy przez escape room? Dlaczego stały się tak popularne?

Escape room – co się w nim dokładnie ?

Escape roomy przenoszą nas do równoległego wszechświata, gdzie jesteśmy detektywami i odkrywcami. Zaczynamy od wysłuchania opowieści, innej dla każdego pokoju. Wystarczy kilka sekund, abyśmy poczuli się głównymi bohaterami tej przygody. Nagle i prawie nie zdając sobie z tego sprawy, mamy misję z naszymi kolegami z drużyny: ucieczka.

Escape room, czyli pokój pełen zagadek

Wtedy zaczyna się gra. Musimy znaleźć wyjście z pokoju w ciągu 60 minut. Wskazówki mogą być wszędzie: pod stołami, ukryte w książkach, wewnątrz szuflad z fałszywymi dnami itp. Dobra strategia polega na rozdzielaniu zadań między członków grupy. Następnie możesz zapisać dziesiątki wskazówek, które wszyscy odkryją a które pomogą zespołowi w rozwoju.

Uczestnictwo w escape room sprzyja pewności siebie, zwiększa samoocenę, promuje samokrytykę i zachęca do kreatywności.

Chociaż takie pokoje zagadek zostały początkowo zaprojektowane dla dorosłych, dzieci w wieku 14 lat i więcej mogą uczestniczyć w zajęciach pod warunkiem, że towarzyszy im osoba dorosła. To sprawia, że escape roomy są świetną zabawą dla graczy w różnym wieku, aby cieszyli się nimi razem. Dostępne są również escape roomy wyłącznie dla dzieci.

Pochodzenie escape roomów

Pokoje typu escape room pochodzą z pierwszych gier na PC. Jako alternatywę dla słabych możliwości graficznych pierwszych komputerów zaprojektowano tak zwane gry konwersacyjne. Wraz z prostym obrazem nieruchomym sytuacja lub interakcja z postacią została opisana na piśmie.

Pod koniec każdej wystawy pojawiły się różne opcje, które pozwoliły graczom na podejmowanie decyzji na podstawie opisanych sytuacji. Następnie, na podstawie decyzji podjętych przez graczy gra przyjmowała różne kierunki.

Wiele z tych gier konwersacyjnych było w gruncie rzeczy grą opartą o motyw ucieczki. Trzeba było podejmować właściwe decyzje, aby uratować swoje życie, uratować życie księżniczki, uciec z więzienia lub zabić złego wroga. Te gry z czasem ewoluowały i być może utraciły swoją esencję dzięki niesamowitej grafice dzisiejszych gier.

Jednak format gry ponownie zyskał popularność wraz ze wzrostem liczby smartfonów. W Japonii gry live escape miały miejsce w prawdziwych pokojach w 2008 roku.

Escape room i psychologia

Jednak pierwszy pokój zagadek otworzył swoje drzwi w Budapeszcie na Węgrzech w 2011 roku dzięki Attili Gyurkovicsowi. Ten Węgier stworzył grę o nazwie Parapark, w której grupa ludzi musiała znaleźć wyjście z pokoju w ograniczonym czasie.

Gyurkovics opracował pokój ucieczki w oparciu o przepływ, pojęcie którego twórcą jest psycholog Mihaly Csikszentmihalyi.

Escape room

Przepływ to stan, w którym osoba jest całkowicie pochłonięta działaniem dla własnej przyjemności lub zabawy. Czas leci i działania, myśli i ruchy następują po sobie. Przepływ jest wtedy gdy zachowujemy równowagę między wyzwaniami zadania lub działania a naszymi umiejętnościami ich rozwiązywania.

Teoria przepływu mówi, że jeśli wykonamy czynność dla własnej przyjemności i doświadczymy równowagi między naszymi zdolnościami a wyzwaniami przed którymi stoimy, wchodzimy w stan umysłu w którym wszystko płynie. W tym momencie wydaje się, że czas porusza się bardzo szybko, a pomysły pojawiają się swobodnie w naszych umysłach.

„Osiągnęlibyśmy znacznie więcej rzeczy, gdybyśmy nie uważali ich za niemożliwe.”

Vince Lombardi

Przepływ w escape room

Wielu ludzi twierdzi, że zaczęli odczuwać przepływ, jak opisuje teoria przepływu Csikszentmihalyi, uczestnicząc w pokoju zagadek. Escape roomy to przestrzenie rekreacyjne, w których jedynym celem graczy jest dobrze się bawić i zaakceptować wyzwanie. Dlatego escape roomy same w sobie są przyjemne, niezależnie od tego czy uda nam się znaleźć klucz czy nie.

Musimy przejść przez proces, w którym odczuwamy natychmiastową satysfakcję z każdego sukcesu (znalezienie klucza do otwarcia szuflady, rozwiązanie zagadki lub otworzenie zamka), satysfakcjonuje nas i zachęca nas do kontynuowania gry i skupienia się na wyzwaniu podczas gdy wszystkie nasze zmartwienia znikają na jakiś czas.

„Sekretem osiągnięć jest obraz pomyślnego wyniku w umyśle.”

Henry David Thoreau

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

Heikkinen, Outi and Julia Shumeyko. “Designing an escape room with the Experience Pyramid model.” Haaga-Helia University of Applied Sciences. 2016. https://www.theseus.fi/bitstream/handle/10024/112798/Thesis-Heikkinen-Shumeyko.pdf?sequence=1

Scroll to Top