Joga dla dzieci - 5 najlepszych pozycji

Joga dla dzieci - 5 najlepszych pozycji

Ostatnia aktualizacja: 03 marca, 2019

Aktywność fizyczna naszych dzieci ma ogromne znaczenie. Pływanie, karate, teatr, malarstwo… To niekończąca się lista zajęć, dzięki którym rozwiną swoje umiejętności. Chyba nie wiesz, że joga dla dzieci jest najbardziej zalecaną aktywnością, gdy chodzi o pomaganie dzieciom w zrozumieniu, co oznacza “czas dla siebie”.

Joga powstała w Indiach jako forma mentalnej i fizycznej stymulacji ponad 35 wieków temu. Europejczycy nie mieli o niej zielonego pojęcia aż do około XVII wieku, kiedy archeolog John Marshall znalazł stempel udekorowany postaciami w pozycjach, o których nie słyszał jeszcze świat zachodni. A dziś jest to rodzaj zajęć tak popularnych, że nawet joga dla dzieci jest szeroko polecana.

W dzisiejszych czasach istnieje mnóstwo różnych rodzajów jogi, które będą odpowiadać potrzebom każdej osoby. Niektóre z nich skupiają się bardziej na duchowym samopoczuciu, inne na fizycznym. Są również osoby, którzy postrzegają jogę jako czysto religijny rytuał, albo nawet pewien rodzaj terapii.

Wśród tych typów znajduje się również joga dla dzieci. Jest bardzo zalecana przez lekarzy, gdyż płynie z niej niezliczona ilość korzyści.

Mogą one ćwiczyć jogę również w domu, ponieważ ćwiczenia te wspierają rozwój psychoruchowy, wzmacniają kręgosłup i zwiększają elastyczność. Jest to naprawdę wspaniałe zajęcie!

Joga dla dzieci w pięciu pozycjach

Prawdopodobnie, na początku joga nie będzie się wydawała Twojemu dziecku ciekawym zajęciem, ale to tylko dlatego, że jeszcze jej nie spróbowało. Pozycje, o których będzie mowa poniżej, to jasny przykład tego, jak starą technikę można dostosować do każdej osoby, w tym również dzieci.

Powitanie słońca

Dziecko powinno stać z rozstawionymi nogami i spróbować skłonić swoje ciało, pozostawiają stopy równoległymi do siebie. Jest to jedna z najbardziej zalecanych pozycji jogi dla dzieci, które dopiero zaczynają swoją przygodę z nią.

Mała dziewczynka leży na trawie

Ustawienie się w tej pozycji jest łatwe i nie wymaga dużego wysiłku. Należy jednak mieć na nie oko, aby dziecko nie skręcało się, ani nie poruszało się zbyt szybko.

Dla wielu dzieci ta pozycja jest zabawna, ponieważ łatwo ją zrozumieć. Jednakże, jeśli będą zbyt podekscytowane, ich impulsywność może doprowadzić do przewrócenia się.

“Byłem i nadal jestem poszukiwaczem, lecz przestałem pytać książek i gwiazd. Zacząłem słuchać nauki mojej własnej Duszy.”

-Rumi-

Ćwiczenie rozciągające odcinek lędźwiowy

Ta pozycja jest idealna do rozwijania elastyczności. Dziecko powinno usiąść z wyprostowanymi nogami i próbować sięgnąć palców u nóg. Musi pozostać w takiej pozycji przez kilka sekund. Dzięki temu krok po kroku wzmacniają się jego stawy.

W przyjęciu tej pozy fundamentalną rolę odgrywa kręgosłup. Dzieci ją uwielbiają, gdyż mogą użyć swojej kreatywności i wyobraźni. Kiedy już dosięgną palców u nóg, mogą spróbować sięgnąć jeszcze dalej.

Poza drzewa

W tej pozycji dziecko powinno udawać, że jest drzewem. Należy stać prosto i wyobrazić sobie, że jest się “przytwierdzone” do ziemi. Następnie muszą przesunąć jedną stopę, umieszczając ją na wewnętrznej stronie przeciwnej nogi. Powinny utrzymać się w tej pozie tak długo, jak tylko się da.

Gdy osiągną równowagę w tej pozycji, muszą podnieść ręce ponad głowę. Dziecko powinno sobie wyobrazić, że jest silnym drzewem, którego nie jest w stanie zawalić nawet potężna burza.

Matka z córką robią jogę na wzgórzu

Pozycja wojownika

W tym celu, dziecko powinno się ustawić tak, aby jedna z nóg znajdowała się z przodu i zgiąć ją w kolanie. Druga noga ma być wyprostowana. Po zrównoważeniu ciała, należy podnieść ręce ponad głowę, tak jak w poprzedniej pozie.

W tej pozie dziecko ma wyobrazić sobie, że stało się silnym wojownikiem! Musi myśleć, że nikt nie jest w stanie go powalić ani poruszyć. Taka joga dla dzieci to doskonały sposób na rozwijanie koncentracji i siły, a także na szybkie poprawienie równowagi.

Pozycja kobry

Ta pozycja jest jedną z najbardziej znanych poz, jakie proponuje joga dla dzieci. Powinny najpierw położyć się twarzą do podłogi. Następnie, za pomocą rąk, muszą powoli podnieść górną część ciała, podczas gdy dolna jego część powinna być wyprostowana i wyciągnięta.

Joga - Matka z córką leżą na trawie

To ćwiczenie wzmacnia kręgosłup. Pomaga także wzmocnić górne stawy, takie jak ramiona i dłonie. Dzieci często kojarzą tę pozę z atakiem węża. Dlatego, podczas robienia tej pozy, prawdopodobnie poczują odwagę.

Joga jest jednym z najbardziej kompletnych ćwiczeń, istniejących na tym świecie. Praktykowanie jej w tak wczesnym wieku to duży krok we właściwym kierunku, ponieważ pomoże dzieciom rozwinąć takie umiejętności, jak siła i koncentracja.

Ale nie próbuj zmuszać ich do tego! Nie ma nic gorszego niż dziecko, które czuje się zmuszone do robienia czegokolwiek. Uprawianie jogi zapewni Twoim dzieciom dobre samopoczucie oraz wyposaży je w bardzo ważne umiejętności życiowe.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Ganpat, T. S., & Ramarao, N. H. (2012). Yoga for children. TANG [HUMANITAS MEDICINE]. https://doi.org/10.5667/tang.2011.0008
  • Galantino, M. Lou, Galbavy, R., & Quinn, L. (2008). Therapeutic effects of yoga for children: A systematic review of the literature. Pediatric Physical Therapy. https://doi.org/10.1097/PEP.0b013e31815f1208
  • Kaley-Isley, L. C., Peterson, J., Fischer, C., & Peterson, E. (2010). Yoga as a complementary therapy for children and adolescents: a guide for clinicians. Psychiatry (Edgmont (Pa. : Township)). https://doi.org/0009898196063565 [pii]
  • Hagen, I., & Nayar, U. S. (2014). Yoga for children and young people’s mental health and well-being: Research review and reflections on the mental health potentials of yoga. Frontiers in Psychiatry. https://doi.org/10.3389/fpsyt.2014.00035

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.