Dobry klimat emocjonalny w domu to nie bułka z masłem. Jest to szczególnie trudne, gdy silne osobowości mieszkają razem pod jednym dachem w skomplikowanych okolicznościach. Jednak wysiłek jest zawsze wart zachodu.
Psychologom często zdarza się pomagać rodzinom w radzeniu sobie z problemami. Chociaż każda rodzina się kocha, prawdą jest również, że im więcej czasu spędzają razem, tym jest większe prawdopodobieństwo, że pojawią się problemy i napięcie.
Biorąc to pod uwagę, klimat emocjonalny w domu staje się wspólną odpowiedzialnością. Dlatego każdy członek rodziny może stać się zarówno przyczyną harmonii, jak i konfliktu.
Aczkolwiek ludźmi z największą siłą przebicia, którzy muszą dołożyć największych starań, są rodzice. Ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność za to, co dzieje się w domu.
Razem z nimi, w miarę dorastania, dzieci powinny przejmować coraz większą odpowiedzialność. Klimat emocjonalny w domu to coś, do czego mogą przyczynić się wszyscy członkowie rodziny w zależności od wieku i posiadanych umiejętności.
Według badań opublikowanych w “Psychology Science of Therapy”, ważne jest, aby uczestniczyć w działaniach promujących spójność rodziny. Jest to konieczne do zapewnienia zdrowego rozwoju emocjonalnego i poznawczego dzieci.
Dobre relacje z rodzeństwem i rodzicami wzmacniają emocjonalne więzi i poprawiają poczucie własnej wartości każdego członka rodziny.
Domowy klimat emocjonalny – rodziny nie są już takie, jak dawniej
Praca rodzica wykracza poza proste zaspokojenie podstawowych potrzeb, takich jak zarabianie na chleb. Nie możemy lekceważyć potęgi i znaczenia, jaką posiadają rodzice.
Wychowywanie dzieci obejmuje też inne aspekty równie ważne, jak ich edukacja, które najlepiej adaptują się w środowisku pełnym uczuć, wsparcia i szacunku.
Ułatwi to rozwój dobrych relacji, ustalenie norm i dyscypliny, kultywowanie zdrowych nawyków i stylu życia oraz przekazywanie poprawnych wartości, a także usprawni kształcenie dzieci w zakresie podejmowania ważnych decyzji.
Gdyby tego wszystkiego było mało, rodzina dzisiaj musi tego wszystkiego dokonywać w bardziej rozmaitym środowisku. Oprócz tradycyjnego układu rodzinnego, w którym jądro składa się z dwóch małżonków, pojawiają się również nowe typy rodzin.
Na przykład istnieje wiele rodziców samotnie wychowujących dzieci, a także rodzin przybranych. Ponadto w ostatnich dziesięcioleciach rola rodziców mocno się zmieniła. Większość matek już nie chce pozostawać w domu w celu wychowania swoich dzieci. Często muszą łączyć ten obowiązek z pracą poza domem.
Dlatego ojcowie obecnie muszą odgrywać aktywniejszą rolę w kształceniu i opiece nad swoimi dziećmi, co znacząco wykracza poza jedynie zapewnienie zasobów gospodarczych dla rodziny. Wszystkie te zmiany, wraz z innymi czynnikami, ustępują miejsca nowym modelom i wyzwaniom rodziny, co bezpośrednio wpływa na klimat emocjonalny w domu.
Jak można poprawić klimat emocjonalny w naszym domu?
Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Pewnie zastanawiasz się dlaczego. Po pierwsze, jest to kwestia bardzo szeroka. Aby poprawić klimat emocjonalny w swoim domu, należy ocenić problemy, z którymi boryka się cała rodzina.
Kiedy już zdajemy sobie z nich sprawę, musimy opracować wytyczne, które poprawią emocje w rodzinie. Istnieją pewne ogólne wskazówki, które mogą mieć zastosowanie w większości przypadków.
Promuj dobre wzorce wśród członków rodziny
Jest to konieczne, by poprawić klimat emocjonalny w domu. Rodziny z dobrą atmosferą w domu traktują się nawzajem z szacunkiem i pragną pomagać wzajemnie, co obejmują szereg zachowań.
Na przykład, możemy powiedzieć, że warto powstrzymać się od używania języka agresywnego lub krzywdzącego. Musimy pozbyć się obelgi i słów obraźliwych. Nie należy podawać takie wzorce zachowania własnym dzieciom.
Ważne jest także okazywanie szacunku. Członkowie rodziny powinni witać się nawzajem przy spotkaniu i żegnać się, gdy opuszczają dom. Jeśli chcemy poprawić klimat emocjonalny naszego domu, powinniśmy także przestać się bać okazywać uczucia.
Każdy członek rodziny pełni określoną rolę
Oznacza to, że rodzice muszą zachowywać się jak rodzice, a dzieci jako dzieci. I choć może się to wydawać logiczne, wielu rodziców zapomina o tej prostej regule. Rodzic jest przewodnikiem, a ich podstawowa misja polega na kształceniu swoich dzieci. Ich zasadniczym celem jest przyczynianie się do dobrostanu i rozwoju swoich dzieci.
W tym celu niektórzy rodzice zachowują się w sposób bardziej autorytarny niż inni. Naprawdę autorytarni rodzice promują u swoich dzieci uczucie ograniczenia. Z drugiej strony, rodzice, którzy nie są w stanie wyznaczyć jasnych i określonych granic, zazwyczaj mają bardzo zdezorientowanych i impulsywnych dzieci.
Zatem najlepiej być demokratycznym rodzicem, wyznaczać wyraźne granice i zachowywać się stanowczo, ale razem z tym zawsze być gotowym wysłuchać.
Z drugiej strony, dzieci muszą nauczyć się szanować swoich rodziców. Powinny podejmować coraz więcej obowiązków w miarę dorastania i pozwolić sobie na popełnianie błędów. Dziecko, które nie postępuje zgodnie z instrukcjami rodziców, nie może być “kierowane”.
Będzie dorastało z poczuciem niepewności z powodu braku punktów odniesienia. Ale należy pamiętać, że dziecko, które jest zbyt zależne, nigdy nie podejmie dobrowolnie ryzyka, co jest koniecznym dla rozwoju.
Uczestnictwo w aktywnościach rodzinnych
Rodziny muszą się dobrze bawić. Żeby zbudować dobry klimat emocjonalny, ważne jest, aby członkowie rodziny wspólnie wykonywali jakieś satysfakcjonujące czynności. Oczywiście, dzieci powinny mieć przyjaciół, tak samo jak rodzice. Ale należy także robić jakieś fajne rzeczy razem z rodziną.
Rodzinny czas może obejmować podróże do innych miejsc, jedzenie poza domem, wspólne oglądanie filmów, uprawianie sportu itp. Ważne jest, aby ten czas wypoczynku był spędzany korzystnie i aby każdy członek rodziny mógł się nim cieszyć.
Istnieje wiele innych czynników, które mogą nam pomóc poprawić klimat emocjonalny we własnym domu. Jednak po prostu nie da się wymienić każdy z nich, gdyż przekroczyłoby to wymagania artykułu.
Jeśli klimat emocjonalny w Twojej rodzinie jest nie do zniesienia, najlepszą rzeczą do zrobienia będzie pójść razem do psychologa. Pomoże to Tobie i Twojej rodzinie poradzić sobie w trudnych czasach.