Irracjonalny strach wiele razy pojawia się w naszym życiu. Uniemożliwia nam cieszenie się każdym jego momentem, komplikuje nasze relacje międzyludzkie oraz sprawia, że nasze zdrowie psychiczne oraz fizyczne zaczyna podupadać. Lecz skąd się bierze ten strach?
Niewątpliwie z nas samych. Posiadamy zdolność dręczenia się problemami, które nawet nie istnieją oraz pogrążamy się w rozpaczy nad tymi, które zdają się nie mieć rozwiązania.
Strach jest w życiu potrzebny, ponieważ to naturalna reakcja na przeciwności losu i potencjalnie groźne sytuacje. Jednakże często poświęcamy tej reakcji o wiele więcej uwagi, niż na nią zasługuje.
“Człowiek, który czuje strach, kiedy żadne zagrożenie nie istnieje, wymyśla je sobie, by usprawiedliwić ten strach.”
-Alain-
Strach może przejąć kontrolę nad Twoim życiem
Kiedy poddajemy się naszym lękom, zaczynamy być na ich łasce, kroczymy przez życie niczym marionetki kierowane okolicznościami losu.
Bycie zdominowanym przez strach oznacza zatracanie siebie. Przestajemy poruszać się do przodu na naszej ścieżce usianej marzeniami i nadziejami. To energia, która paraliżuje naszą wolę.
Jak możemy walczyć z naszymi lękami? Ważne jest, aby nie karmić ich poprzez ucieczkę. Chwila, w której stawimy czoła naszemu strachowi, będzie początkiem walki, która zakończy się odebraniem mu mocy i przewagi, jaką nad nami posiada.
W momencie, w którym oddajemy naszą przestrzeń obawom, zaczynamy się chwiać. Nie mamy odwagi podjąć nawet jednego kroku, nawet jeśli dotyczy to tak ważnych kwestii jak miłość, szczerość oraz nasze własne samopoczucie.
Nadchodzi czas, kiedy pozwalamy lękom przejąć kontrolę nad naszymi decyzjami oraz siłą woli. I zapominamy, że życie polega przede wszystkim na doświadczaniu.
“Miłość przegania strach i odwrotnie, strach przegania miłość. I nie tylko miłość, strach odpędza również intelekt, życzliwość, piękno oraz prawdę, a wszystko, co pozostaje to niema desperacja. Ostatecznie strach może wypędzić z istoty ludzkiej nawet człowieczeństwo.”
-Aldous Huxley-
Kontrolowanie naszych lęków
Zdajemy sobie sprawę, że pewne nasze lęki są irracjonalne oraz mają mało wspólnego z rzeczywistością. Mimo to nadal myślimy, że możemy przed nimi uciec. Ostatecznie ulegamy akceptując karty, które zostały nam rozdane.
My sami kreujemy tego typu lęki. Musimy wiedzieć jak rozpoznać oraz jak zrozumieć strach tego typu, abyśmy zobaczyli jak wpływa on na nasze życie oraz co utraciliśmy z powodu unikania konfrontacji.
Konsekwencje irracjonalnych lęków:
- Stajemy się sparaliżowani, nie wiemy jak zareagować kiedy mierzymy się z ważną sytuacją.
- Zachowujemy nadmierną czujność, ponieważ boimy się tego, co się może wydarzyć opierając się na wymysłach naszej wyobraźni.
- Odkładamy na bok wiele rzeczy, które są dla nas ważne, ponieważ uważamy, że nie jesteśmy w stanie stawić czoła naszym lękom.
- Tracimy perspektywę na istotne dla nas rzeczy, ponieważ nie konfrontujemy się z tym, czego się obawiamy.
Kiedy analizujemy te irracjonalne lęki – starając się domyślić przed czym one nas tak naprawdę chronią, na czym się opierają oraz jaka może płynąć z nich korzyść – podejmujemy naprawdę istotny krok.
Nowy świat możliwości
Kiedy już przyjęliśmy nastawienie walki z naszym strachem, kwestionowania go oraz pozwalające poddać je próbie zrozumienia, wkraczamy w nowy świat możliwości.
Wszystko zaczyna być cudowne, kiedy nie obawiasz się żyć. Doświadczenia zaczynają wpływać do naszego życia, a my w końcu cieszymy się wszystkim, co jest w zasięgu naszych rąk.
Nie możemy kontrolować tego, co dzieje się wokół nas. Jesteśmy jednak w stanie zdecydować o tym, jak zareagujemy w obliczu pewnych sytuacji.
Kiedy już to zrozumiemy oraz zastosujemy w praktyce, będziemy bardziej przygotowani na miłość oraz życie marzeniami. Dlatego staniemy się prawdziwymi panami naszego szczęścia oraz chwycimy w swoje ręce własny los.