Dostatek jest przede wszystkim stanem wewnętrznym. Dostatek to stałe poczucie, że już masz to, czego chcesz. Kiedy żyjesz w dostatku, Twoja perspektywa jest ukierunkowana na to, co masz, a nie na to, czego Ci brakuje. Nie ma to nic wspólnego z wielkim kontem bankowym lub udanym życiem.
Jest cytat, który mówi: “Najbogatszym człowiekiem nie jest ten, który ma najwięcej ale ten, który potrzebuje najmniej“. Właśnie tym jest dostatek, to poczucie spełnienia, które nie zależy od czynników zewnętrznych. Raczej jest zakorzenione w nas samych.
“Życie jest tylko lustrem, a to co w nim widzisz, najpierw musisz zobaczyć w sobie.”
-Wally Amos-
Zarówno dostatek, jak i ubóstwo oznaczają zestaw emocji, myśli i przekonań. Stąd ta sprzeczność jest obecna u tych, którzy mają dużo i nadal czują się nieszczęśliwi. Tymczasem inni mają bardzo mało i są wdzięczni i szczęśliwi.
Uczucie, że nie posiadasz wystarczająco dużo
Ludzie mają jedną wspólną cechę. Łatwo mogą poczuć się tak, jakby nie mieli wystarczająco dużo lub jakby czegoś im brakowało. Wszyscy rodzimy się z wadami i wiele z nich pozostaje z nami aż do śmierci. Nasze dziedzictwo genetyczne określa w pewnym stopniu nasze zdrowie i inne cechy.
Rozwijamy się i uczymy się żyć z uczuciem, że czegoś brakuje w naszym życiu. Bez względu na okoliczności nigdy nie będziemy idealni. Zawsze zostawiamy za sobą rzeczy, których nie chcemy. Czasami niemożliwe jest naprawienie pewnych osób lub sytuacji, które są poza naszą kontrolą.
Chociaż wszyscy wiemy, że to prawda, niektórzy ludzie mają trudności z zaakceptowaniem faktu, że nie wszystko jest idealne. Chcą wyeliminować część życia, która zawiera porażki, luki lub brakujące części. Czyniąc to, osiągają w efekcie uzależnienie i intensyfikują poczucia pustki. To uczucie jest w nas wszystkich, ale ci, którzy się w nim zanurzają, odczuwają to jeszcze bardziej.
Kiedy czujemy, że nie mamy wystarczająco dużo, zaczynamy czuć się tak, jakby życie było nam coś winne. Zaczynamy również wierzyć, że w pewnym momencie wszystko będzie idealne i nie będziemy już czuć pustki. Czasami trzeba odłożyć na bok to, co czujesz i uświadomić sobie rzeczywistość sytuacji. Nic nigdy nie będzie doskonałe i zawsze będzie mała część Ciebie, która czuje się pusta.
Stan dostatku
Uczucie pustki jest tak naprawdę warunkiem, który spełnia rolę kształtowania naszych emocji. Jeśli żyjemy myśląc o naszej pustce, stajemy się więźniami tej pustki. Nie możemy docenić poczucia dostatku, jeśli nie doświadczamy pustki.
W rzeczywistości ludzie, którzy przeżyli wielkie straty i przeżyli te sytuacje, są najbardziej przygotowani na przyjęcie poczucia dostatku w swoim życiu. Wiedząc o pustce, potrzebie lub pragnieniu, które jeszcze nie zostało spełnione, nadają wielką wartość temu, co faktycznie wypełnia ich życie.
Umiejętność życia w ten sposób w dużej mierze zależy od pokory. To nie oznacza ustatkowania się, ukrywania lub poddawania. Przeciwnie, oznacza to zrozumienie, że przyszliśmy na świat sami, nadzy i bezradni. Wszystko, co mamy w tym momencie zawdzięczamy temu, że ktoś inny pomógł nam tam dotrzeć. Wszystko, co mieliśmy od tamtego momentu było błogosławieństwem.
Poczuj dostatek
W społeczeństwie konsumpcyjnym i czasach takich jak teraźniejszość, zazwyczaj postrzegamy dostatek jako coś niezbędnego. Ta obfitość staje się źródłem satysfakcji. Stąd wiele osób staje się pogrążonymi konsumentami, którzy nigdy nie znajdą ulgi w kupowaniu i kupowaniu towarów. Chcą więcej, ale nic nigdy nie będzie dla nich wystarczające.
Jest to problem, ponieważ ci ludzie mają przytłaczającą ilość rzeczy, ale mają braki w innych obszarach. W rzeczywistości dostatek nie ma nic wspólnego z dobrze przeżytym życiem. To tylko wskazówka, że dana osoba ma nienasycony apetyt i trudności ze znalezieniem prawdziwego szczęścia w swoim życiu. To rodzaj cierpienia, które nie ma ulgi. Podczas gdy ludzie pragną zadowolenia, muszą zrozumieć, że satysfakcji nie można znaleźć w dobrach materialnych.
Dlatego łączenie się z dostatkiem wymaga umiejętności zrobienia tylko jednej rzeczy: doceniania. Musisz doceniać to, co masz i nadawać znaczenie temu, co masz i co osiągasz, bez względu na to, jak małe lub nieważne może się wydawać. Być wdzięcznym to pozwolić sobie odczuwać radość z wszystkiego, co zdarzyło się w Twoim życiu. Ważne jest również, aby zdać sobie sprawę z tego, że nawet jeśli czegoś chciałeś, może jeszcze nie przyszła na to pora. Doceń proces. Bądź pokorny wobec wszechświata. Nadaj znaczenie wszystkiemu, co Cię otacza. Oto jak znaleźć dostatek w życiu.