Minimalistyczny styl życia – czym właściwie jest?

Szczęśliwa kobieta

Architekt i pisarz John Pawson mówi, że “minimalizm, coś więcej niż architektura, to sposób na życie”. Właśnie tak niektórzy ludzie zrozumieli minimalizm. W związku z tym stworzyli platformę, aby promować minimalistyczny styl życia.

Platforma, o której mówimy, nazywa się The Minimalists, gdzie uczestnicy starają się nadać sens życiu. W jaki sposób? Na przykład generują alternatywy dla naszych materialnych potrzeb, które są promowane przez reklamę a także pokazują minimalistyczny styl życia.

Czym jest minimalistyczny styl życia?

Zdaniem minimalistów żyjemy dziś w nadmiernie stymulującym świecie. Ponadto wiele z tych bodźców pochodzi z reklam, które chcą abyśmy kupowali coraz więcej rzeczy. Oznacza to, że zmuszają nas do myślenia, że ​​potrzebujemy więcej rzeczy, aby dobrze się czuć.

Zgodnie z minimalistycznym myśleniem, przy każdym nowym zakupie stajemy się bardziej obciążeni. To znaczy, że nasz poziom emocjonalny zostaje przeciążony i zaczynamy tracić naszą wolność jako ludzie.

Para na zakupach

Właśnie dlatego stworzono minimalistyczny styl życia. Je twórcy, Ryan Nicodemus i Fields Millburn, definiują ten sposób życia jako narzędzie, które służy jako katalizator, aby pozbyć się ekscesów. Dlaczego mielibyśmy to robić? Powinniśmy to zrobić, aby móc skupić się na tym, co naprawdę ważne i na tym, co naprawdę prowadzi do szczęścia, wolności i spełnienia.

Jeśli interesuje Cię minimalistyczny styl życia, istnieje szereg cech, które go definiują. Opierają się na jednym pomyśle: wyeliminuj materialne i sztuczne potrzeby, umieść je w tle swojego życia i skoncentruj się na sobie.

Wyeliminuj niepotrzebne rzeczy

Minimaliści mówią, że powinniśmy wyeliminować w naszym życiu wszystko to, co nie jest całkowicie konieczne. Jeśli przechowujesz niepotrzebne bibeloty i wspomnienia, powinieneś pozbyć się rzeczy, których nie potrzebujesz. Opróżnij tę przestrzeń, aby wypełnić ją rzeczami, które faktycznie poprawią jakość Twojego życia.

Bardziej tradycyjna mądrość przypomina nam, że przywiązanie do rzeczy materialnych czyni nas niewolnikami. Kiedy gromadzimy rzeczy, marnujemy czas na sprzątanie i zamawianie tych obiektów. To tyle zmarnowanego czasu, że moglibyśmy poświęcić go na pożyteczne starania. Z tego powodu minimalistom zależy na pustych szufladach i szafkach. Eliminują rzeczy, z których nie korzystają.

“Jeśli chcesz stworzyć coś pięknego, musisz po prostu zrobić to co konieczne, nic więcej.”

-Giorgio Armani-

Pozbądź się przywiązania do rzeczy materialnych

Czasami przywiązujemy się do naszych rzeczy. To jeden z powodów, dla których tak trudno nam je wyrzucić. To prawda, że ​​nasze rzeczy są pełne wspomnień. Jednak minimalizm nie boi się przypomnieć nam, że w rzeczywistości nasze wspomnienia istnieją w naszych umysłach i ludziach, z którymi je dzieliliśmy, a nie w rzeczach materialnych.

Minimaliści zgadzają się, że musimy skupiać się na przyszłości, a nie na przeszłości. Dlatego zamiast być przywiązanym do naszych rzeczy, powinniśmy być przywiązani do ludzi, zaczynając od samych siebie.

Porządek i prostota w domu

Osoby, które praktykują minimalistyczny styl życia podkreślają również znaczenie zorganizowanego i schludnego domu, w którym dominuje motyw prostoty. Wszystko co posiadamy powinno mieć konkretne przeznaczenie i konkretne miejsce, w którym można je zachować. Trzymanie przedmiotu w tym samym miejscu ułatwia znalezienie, ponieważ zawsze wiesz gdzie będzie.

“Są chwile, kiedy smak prostoty stał się niemal uogólnionym uczuciem”.

-John Pawson-

Minimalistyczny styl życia

Kontrolowanie Twojego konsumpcjonizmu

Kolejnym ważnym aspektem minimalizmu jest kontrolowanie, w jaki sposób i co kupujemy. Musimy uważać na nasze zakupy, ponieważ czasami kupujemy rzeczy bezużyteczne.

Minimaliści wierzą także, że za każdą rzecz, którą przynosimy do naszego domu, powinniśmy pozbyć się innej rzeczy, aby ta nowa zastąpiła jej miejsce. Jeśli coś posiadasz ale teraz jest dla Ciebie bezużyteczne, powinieneś to sprzedać lub przekazać. Nie pozwól, aby przedmioty stały i zbierały kurz w Twoim domu.

Digitalizacja

Innym pomysłem, do którego dążą minimaliści jest digitalizacja. Opowiadają się za pomocą technologii tworzenia między innymi albumów fotograficznych, faktur, listów i biletów. Na przykład możemy zeskanować zdjęcie do naszego komputera lub na dysk pamięci, a następnie wyrzucić obiekt materialny.

Inne minimalistyczne opcje

Są też inne opcje, które oferuje minimalistyczny styl życia. Jak możesz sobie wyobrazić, wszyscy mają tę samą ideę upraszczania życia i opuszczania dóbr materialnych.

  • Uprość technologię. Oznacza to, że nie ma telefonu komórkowego, odtwarzacza muzyki, laptopa i komputera stacjonarnego… Spróbuj połączyć wszystko w jak najmniejszej liczbie urządzeń.
  • Kontroluj ilość informacji, jakie do Ciebie dochodzą. Ponieważ jesteśmy narażeni na wiele bodźców w ciągu dnia, łatwo jest stracić koncentrację przy rzeczach, które naprawdę mają znaczenie. Zamiast być poinformowanym o tym co się dzieje na świecie, zagubiliśmy się w konsumpcjonizmie.
  • Wybierz zobowiązania. Nie marnuj czasu na randki i spotkania, które nic dla Ciebie nie znaczą. Musimy mądrze wykorzystywać czas i być bardziej produktywnym. Aby to zrobić, czasami musimy postawić na swoim i powiedzieć “nie”.
  • Gromadzenie doświadczeń zamiast obiektów to kolejny główny cel, jaki posiada minimalistyczny styl życia.
  • Ponadto, minimaliści podkreślają, jak ważne jest kontrolowanie naszych umysłów i skupianie się na tym, co naprawdę ważne przy poszukiwaniu równowagi emocjonalnej.

To jest minimalistyczny styl życia. Ucząc się żyć w teraźniejszości, kierując się ku przyszłości. Korzystając z niewielkich doświadczeń i gromadząc tylko najbardziej niezbędne rzeczy. Czy jesteś tym zainteresowany?

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • González, G. L. (2017). Sobre continuidad, especificidad, minimalismo y símbolos. Algo más sobre el enfoque modular e internista. Ludus Vitalis12(22), 203-212.
  • Ramos, J. (2019). Minimalismo. XinXii.
  • Sólyom, A. (2018). Minimalismo vital: Simplicidad para una vida plena y con sentido. Integral: Vive mejor en un mundo mejor, (463), 52-57.
Scroll to Top