Węchowy zespół odnoszący – gdy wierzysz, że śmierdzisz

Zaskoczona kobieta przykrywa swoją twarz

Niektóre zaburzenia psychiczne są bardzo dobrze znane. Jedne mogą być bardziej widoczne w społeczeństwie, a inne mniej. Dlatego możesz cierpieć na jakiś syndrom nawet nie wiedząc o tym. Węchowy zespół odnoszący to rzadki problem psychologiczny, o którym niewiele osób słyszało.

Węchowy zespół odnoszący jest zaburzeniem psychicznym, charakteryzującym się irracjonalnym przekonaniem, że śmierdzisz i że Twój zapach przeszkadza ludziom wokół Ciebie.

Ten niepokój sprawia, że interpretujesz działania innych osób w niewłaściwy sposób. Poszukujesz znaków, które by potwierdziły, że innym stanowczo przeszkadza to, jak pachniesz.

W skrajnych przypadkach zespół ten może powodować też inne problemy, takie jak niezwykły wstyd, strach i unikanie sytuacji społecznych. Pod tym względem ten ostatni objaw może przyczynić się do rozwoju fobii społecznych i izolacji.

Sprawdza się to szczególnie wtedy, gdy symptomy nie zostają wykryte na czas. Tak więc, w celu skutecznej terapii ważne jest, aby rozpoznać zespół już na samym początku.

Węchowy zespół odnoszący i jego najczęstsze objawy

Neurolog Pruse-Phillips zidentyfikował węchowy zespół odnoszący w 1971 roku. Za jego pomocą opisał grupę pacjentów przekonanych, że ich ciała wydzielają nieprzyjemne zapachy i że ludzie dookoła to odczuwają.

Z drugiej strony, autorzy tacy jak Bishop i Davidson traktują zespół jako halucynacje. Inni badacze klasyfikują go jako jeden z rodzajów zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych.

Węchowy zespół odnoszący - Kobieta zakrywa swój nos

To zaburzenie wciąż nie zostało oficjalnie sklasyfikowane. Mimo to, w ostatnim wydaniu “DSM” (Kryteria diagnostyczne zaburzeń psychicznych), pewne stowarzyszenia psychologów opisały niektóre z najczęstszych jego objawów.

Dzięki ich staraniom węchowy zespół odnoszący jest teraz łatwiej zdiagnozować oraz znaleźć właściwy sposób leczenia. Niektóre z najczęstszych objawów tego zespołu to:

  • skargi na swój własny zapach
  • błędna interpretacja zachowania innych osób
  • powtarzające się zachowania
  • problemy w życiu codziennym
  • współwystępowanie z innymi zaburzeniami

1 – Skargi na własny zapach

Główną kwestią węchowego zespołu odnoszącego jest nieracjonalne przekonanie, że naprawdę źle pachniesz. Różni ludzie mają obsesję na punkcie różnych źródeł nieprzyjemnego zapachu. Najczęściej to: nieświeży oddech, ich pachy lub stopy.

Z drugiej strony, niektórzy ludzie nie mają pewności, skąd pochodzi nieprzyjemny zapach, który wierzą, że wydzielają. Mimo to, są pewni, że istnieje.

Czasem ich zmartwienie może wywodzić się z przekonania, że źle pachnie ​​pewien rodzaj wydzieliny ciała. Może to być pot, mocz lub stolec.

W najbardziej skrajnych przypadkach taka osoba może dojść do wniosku, że ma nienaturalny zapach. Na przykład, może uważać, że pachnie jak zgniła cebula, zepsuta ryba lub mocno pachnący ser.

Ogólnie rzecz ujmując, u tego typu pacjentów istnieje wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia współwystępowania zespołu z innymi zaburzeniami.

2 – Błędna interpretacja zachowania innych osób

Ci, którzy cierpią na węchowy zespół odnoszący, błędnie interpretują niewinne zachowania innych ludzi i kojarzą je z domniemanym nieprzyjemnym zapachem.

Na przykład uważają, że pewna osoba nie zbliża się do nich z powodu ich “brzydkiego” zapachem. Może to również dotyczyć gestów, kichnięcia lub czynności, takich jak otwarcie drzwi lub okna.

W zależności od powagi zaburzenia, u osób, które cierpią na węchowy zespół odnoszący te silne, uciążliwe przekonania mogą pojawiać się również w ich życiu codziennym. Z tego powodu objawy są czasami błędnie rozpoznawane.

3 – Powtarzające się zachowania

Większość osób cierpiących na węchowy zespół odnoszący cechują zachowania obsesyjne. Związane są one z higieną osobistą. Za pomocą takich czynności próbują zamaskować niepokojący ich zapach.

Te powtarzające się zachowania powodują rozwój ekstremalnego niepokoju i powodują problemy w życiu codziennym.

Do tego rodzaju zachowań wśród osób z tym zespołem należą branie prysznica kilka razy dziennie i ciągle wąchanie swojego ciała. Aby pozbyć się “złego zapachu”, mogą przez cały dzień myć zęby lub nadużywać perfum bądź dezodorantu.

W zasadzie, może się wydawać, że takie zachowania nie są jakoś szczególnie szkodliwe, lecz ich bezmyślne powtarzanie może zaburzać nasze życie codzienne.

Mężczyzna w biurze zakrywa swój nos

4 – Problemy w życiu codziennym

W przypadku najbardziej zaawansowanych stadiów choroby, osoby cierpiące na węchowy zespół odnoszący mogą uniknąć interakcji z innymi ludźmi. Robią to, aby nie sprawiać kłopotów osobom dookoła i się po prostu nie wstydzić.

Ogólnie rzecz biorąc, takie zachowania mogą skutkować utratą miejsca pracy, rozwodem, a nawet koniecznością pozostania w domu przez cały dzień.

5- Współwystępowanie z innymi zaburzeniami

Węchowy zespół odnoszący może prowadzić do różnego rodzaju chorób – od zaburzeń osobowości do nadużywania narkotyków. Aby ten problem nie zamienił się więc w poważniejszą chorobę psychiczną, jego wykrywanie w odpowiednim czasie ma kluczowe znaczenie.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Firestein, S. (2001). How the olfactory system makes sense of scents. Nature. https://doi.org/10.1038/35093026
  • Rozin, P. (1982). “Taste-smell confusions” and the duality of the olfactory sense. Perception & Psychophysics. https://doi.org/10.3758/BF03202667
Scroll to Top