Czy związek Twoich rodziców naprawdę ma tak duży wpływ na Twoje przyszłe relacje? Doświadczenie prawdopodobnie powie “tak”. Naukowcy powiedzieliby, że jeśli rodzice mają dobre relacje, to ich dzieci prawdopodobnie również będą miały zdrowe relacje. Jednak niekoniecznie zdarza się to w drugą stronę. Ale zawsze istnieją wyjątki.
Ważne jest aby pamiętać, że pierwszym przykładem romantycznego związku i wspólnego mieszkania, które dzieci widzą są rodzice lub para, z którą żyją. To jeszcze jeden sposób, w jaki środowisko dziecka może mieć duży wpływ na dzieci. Dlatego związek Twoich rodziców ma na Ciebie wpływ już od wczesnego dzieciństwa. To co widzą dzieci wpływa na nie i może uwarunkować lub wpłynąć na ich działania nawet po latach.
Są chwile, kiedy usłyszysz ludzi mówiących: “To tylko dzieci, nie mają pojęcia co się dzieje”. Jednak to nie prawda, ponieważ dzieci absorbują wszystko. Tak więc niezależnie od tego jaki przykład mają przed sobą, będzie to miało wpływ na relacje, które rozpoczną się w przyszłości.
Związek Twoich rodziców jest obecny w Twoim własnym związku
Związek Twoich rodziców może być bardzo obecny w Twoim własnym związku, nawet gdy nie zdajesz sobie z tego sprawy. Może to być na przykład jedna z rzeczy, która zawsze sprawia, że wybierasz konkretny typ osoby, która w rzeczywistości nie jest dla Ciebie odpowiednia.
Jeśli związek Twoich rodziców był pełen wzlotów i upadków, możesz mieć skłonność do szukania kogoś kto zapewnia Ci stabilność. Jednak czasami osoba, która naprawdę jest najlepsza dla Ciebie i Twojej drogi życia jest kimś dynamicznym i spontanicznym.
Są też czasy, kiedy dzieci są świadkami ważnych wydarzeń lub stają się świadome ważnych okoliczności. Mówimy o takich rzeczach jak nieufność, silna zależność, ciągłe oszukiwanie, zdrady a nawet wykorzystywanie. Zamierzamy dać Ci przykład występujący w prawdziwym świecie. W ten sposób możesz zorientować się, jak bardzo związek Twoich rodziców może wpływać na Twój wybór partnera.
Laura nie skończyła jeszcze 30 lat. Była już w kilku związkach, ale wszystkie były dość kiepskie. Jednak nigdy nie udało jej się ustalić co się stało. W niektórych przypadkach jej partnerzy ją zdradzali. W innych byli zbyt przywiązani do swoich matek. Laura postanowiła odwiedzić psychologa i opowiedzieć mu swoją historię. Psycholog poprosił ją, aby powiedziała mu o związku swoich rodziców.
Relacje między rodzicami Laury i ich wpływ na nią
Relacja między rodzicami Laury była dramatyczna. Jej ojciec molestował i manipulował matką, a nawet wielokrotnie ją zdradzał… Matka poddała mu się, nie była w stanie wyrazić swoich uczuć i utknęła w związku, ponieważ powiedziała, że nadal go kocha. Jednak prawda była taka, że była uzależniona emocjonalnie.
Przez cały czas czuła się samotna i opuszczona. Jednak nie tylko ze względu na swojego partnera, także ze względu na swoją rodzinę. Ciągle pchali ją po to aby się go trzymała, zamiast go po prostu zostawić.
Historia Laury miała dwa możliwe skutki: bycie zależnym i znajdowanie poważnego związku pełnego miłości lub ucieczka od związków i bycie całkowicie niezależnym. Laura nieświadomie wybrała pierwszą opcję.
Laura nigdy nie była osobą uległą. W jej związkach nigdy nie było przemocy. Robiła wszystko, czego nigdy nie widziała u rodziców: porozumiewała się ze swoimi partnerami, upewniała się, że ją szanowali i nigdy nie pozostała z nikim, kto próbował zepchnąć ją na złą drogę… Poza wszystkim o czym wspomnieliśmy wcześniej, jej partnerzy byli czasami ulegli. Innym razem byli kłamcami i nie porozumiewali się otwarcie.
Wybory dotyczące związku Laury były pod silnym wpływem jej doświadczeń z matką. Jednak nawet jeśli myślała, że buduje zdrowe relacje w przeciwieństwie do swoich rodziców, wciąż nie widziała źródła problemu. Nie zajęło jej to długo.
Problem z relacjami Laury polegał na tym, że brakowało tam zaangażowania. Ludzie, z którymi była nie czuli się do końca zaangażowani w związek, zdradzali ją i byli silnie przywiązani do swoich matek. Oznaczało to, że zawsze była na drugim miejscu. To było bardzo podobne do tego co stało się z jej matką.
Wybór partnera bez uwarunkowań
Po wysłuchaniu opowieści Laury może pojawić się niewygodne pytanie. Czy można wybrać partnera bez uwarunkowań Twoich rodziców? Odpowiedź brzmi: tak, ale musisz zrozumieć na czym polega problem.
Najlepszym sposobem, aby się o tym przekonać jest poszukiwanie wzorców pojawiających się w Twoich związkach. Może istnieć kilka związków, które posiadają wspólne kwestie. Jednak jeśli byłeś w czterech związkach i miałeś te same problemy we wszystkich, powinieneś zdecydowanie pomyśleć o tym, o czym mówimy w tym artykule.
Jeśli masz trudności ze znalezieniem jakichkolwiek wzorców w swoich związkach, spotkanie się z psychologiem może być ogromną pomocą. Dadzą Ci narzędzia, które pomogą Ci zwiększyć poczucie własnej wartości i przetrwać niektóre z Twoich niepewności. Pomogą także bardziej obiektywnie spojrzeć na sytuację. W ten sposób możesz wzbogacić swoje życie poprzez osobę, którą sam wybierzesz. To znacznie lepsza opcja niż ukrywanie swoich potrzeb lub ucieczka przed duchami przeszłości.
Przede wszystkim psycholog pomoże Ci lepiej zrozumieć jak zaczynać związki. To jest prawdziwy klucz, to tutaj większość ludzi powraca do starych wzorców swoich zachowań. Czy Twoje oczekiwania są zazwyczaj zbyt wysokie? A może stajesz się ślepy, kiedy kogoś kochasz? Czy zaczynasz mieć nadzieję zbyt szybko?
Kluczem do Twoich relacji jest to jak się zaczynają. To tutaj powinieneś skupić całą swoją uwagę.
Po przeanalizowaniu i zastanowieniu się nad tymi punktami będziesz w stanie rozpoznać przeszkodę na swojej drodze. W ten sposób mniej prawdopodobne będzie to, że ponownie się o nią potkniesz.
Jeśli otworzysz oczy, zakończysz związek, który nie jest dla Ciebie odpowiedni, zanim będzie miał okazję wyrządzić Ci krzywdę. Jednocześnie identyfikacja uwarunkowań, które nabrałeś od ludzi w Twoim życiu (nie tylko w związkach), pomoże Ci dokonać znacznie lepszego wyboru dla samego siebie.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Gyuris, P., Járai, R., & Bereczkei, T. (2010). The effect of childhood experiences on mate choice in personality traits: Homogamy and sexual imprinting. Personality and Individual Differences, 49(5), 467-472.
- Medina, J. L. V., Colín, B. G., Martínez, M. U. M., de Oca, Y. P. A. M., Fuentes, N. I. G. A. L., & Muñoz, M. A. T. (2013). Las causas que llevan a la infidelidad: Un análisis por sexo. Acta de investigación psicológica, 3(3), 1271-1279.