Mówienie do siebie – trzy wynikające z niego korzyści

Cień osoby

Zjawisko takie jak mówienie do siebie może czasem sprawić, że osoby znajdujące się w naszym otoczeniu będą dziwnie na nas spoglądać okazując zupełny brak zrozumienia. Mówienie do siebie może również sprawić, że niektórzy będą Cię uznawać za szaleńca. Ale – pomijając ocenę innych – złapałeś się kiedyś na mówieniu do samego siebie?

Być może robisz to tak często, że stało się to pewną określającą Cię cechę, stałym zwyczajem. Mówienie do siebie w rzeczywistości nie jest niczym złym. Pozwala raczej na pozbieranie i uporządkowanie myśli zaplątanych gdzieś w głębi naszego umysłu. Wiele osób świadomie lub nie, stosuje tę technikę koncentracji.

Innym mówienie do siebie służy odmiennemu celowi. Robią to, aby zapamiętać określoną informację i połączyć ją z tym, co już wiedzą. Inną sytuacją powodującą mówienie do siebie może też być dokuczająca komuś samotność.

Tak więc niezależnie od tego, z jakich powodów rozmawiasz z samym sobą, w żadnym wypadku nie musisz się tego wstydzić. Jeżeli jednak nie uznajesz tego zjawiska za coś pozytywnego, w tym artykule podamy kilka powodów, dla których przekonasz się, że warto do siebie mówić.

1. Mówienie do siebie uspokaja

Być może przytrafiło Ci się mówić do siebie, gdy znajdowałeś się pod wpływem silnego stresu. I słusznie. W stresujących sytuacjach mówienie do siebie rzeczywiście pomaga zebrać myśli, rozjaśnić umysł, dobrze się zorganizować i jaśniej widzieć całokształt danej sytuacji.

Przeczytaj również podobny artykuł: Optymizm – jak się go możemy nauczyć?

Wyobraź sobie, że mając już dobrze zorganizowany dzień, nagle dowiadujesz się, że musisz wykonać jakąś dodatkową pracę nie cierpiącą zwłoki. Żeby podołać temu zadaniu musisz na nowo zorganizować swój pozostały czas. Choć wcale tego nie chcesz, zaczyna działać na Ciebie stres i niepokój. Mówienie do siebie jest tym, co naprawdę może Ci teraz pomóc.

Cień drzewa na ścianie

Czy zdarzyło Ci się, że musiałeś przygotować jakieś przemówienie? Choć tuż po zakończeniu przemowy możesz poczuć ulgę i rozluźnienie, to zanim wyjdziesz na scenę stres wydaje się nie do wytrzymania. Zapytaj się więc na głos: “Dlaczego się denerwuję?” To pomoże Ci odzyskać spokój i zrelaksować się.

Przeczytaj również podobny artykuł: Mówienie “nie” innym, oznacza “tak” dla samego siebie

Mówienie do siebie jest też wynikiem stresu wynikającego z faktu, że pozostajemy zupełnie sami i wcale nam się to nie uśmiecha. W rzeczywistości otacza nas wiele osób, które nie lubią samotności i kiedy taka sytuacja ich spotyka, zaczynają mówić do siebie, co natychmiast ich uspokaja.

2. Mówienie do siebie, a skuteczność

Tak jak już wspomnieliśmy, mówienie do siebie w stresujących sytuacjach sprawia, że możemy się lepiej zorganizować i pozbierać myśli. Żeby to stwierdzenie mogło nabrać więcej wagi, chcemy poprzeć je badaniami naukowymi, które na ten temat przeprowadzono.

Psychologowie Gary Lupyan z Uniwersytetu w Wisconsin i Daniel Swingley z Uniwersytetu w Pensylwanii poddali badaniom grupę ochotników, którym przydzielono do wykonania pewne zadanie. Rezultaty były takie, że osoby pracujące nad rozwiązaniem problemu w ciszy uporały się z problemem znacznie wolniej niż grupa ochotników mówiących do siebie.

Przeczytaj również podobny artykuł: Samodyscyplina – 10 skutecznych strategii

Dziewczynka

W ten sposób potwierdzono, że mówienie do siebie rzeczywiście pozwala lepiej organizować pracę naszego mózgu i działać wydajniej. Kiedy możemy wykorzystać tę zależność? Na przykład wtedy, gdy pracujemy nad jakimś projektem i czujemy, że utknęliśmy w martwym punkcie.

Najciekawsze jest to, że nasza zdolność komunikacji jest ukierunkowana nie tylko w stosunku do innych osób, ale również w stosunku do nas samych. Tak więc mówienie do siebie pomoże Ci sprostać wielu wyzwaniom, którym w inny sposób być może nie mógłbyś sprostać tak łatwo.

Przeczytaj również podobny artykuł: Konflikty i problemy: metody ich rozwiązywania

3. Mówienie do siebie motywuje

Czy uważasz, że mówienie do siebie jedynie pomoże Ci być bardziej skutecznym i lepiej układać myśli? Nic bardziej mylnego. Korzyści jest bowiem znacznie więcej. Kto mówi do siebie, wykazuje większą skuteczność w realizacji planów i marzeń. Czynność ta dodaje nam motywacji i służy jak trener motywujący do osiągnięcia celu.

Kiedy nakryjesz się na tym, jak do siebie mówisz, z pewnością zauważysz, że nie brakuje w tej konwersacji pochwał i słów mających na celu dodanie odwagi Twojemu wewnętrznemu “ja”.

Nie wahaj się mówić do siebie, gdy czeka Cię ważny egzamin i się do niego przygotowujesz lub gdy spotyka Cię inna stresująca sytuacja. W jednej z nich rozmowa z sobą pomoże Ci zapamiętać coś ważnego, a winnej pozbierać i zorganizować błądzące myśli w celu rozwiązania jakiegoś problemu. Jedno jest pewne. Cisza nie pomoże.

Przeczytaj również podobny artykuł: Potrzebujesz motywacji? Oto 25 inspirujących cytatów

Spójrz na to z innej strony. Jeśli usłyszysz inną osobę, która mówi sama do siebie, nie wahaj się udzielić jej pochwały. Teraz już nie musisz patrzeć na nią jak na szaleńca. Być może znajduje się pod wpływem stresu i musi szybko pozbierać myśli.

mówienie-do-siebie

Tak więc nie używaj daru mowy tylko po to, by zabawiać innych. Ty sam również zasługujesz na swoje własne dobre słowo. Po tym, jak uczymy się ufać sobie, kochać samego siebie i być świadomym, tego, na co zasługujemy, nie uważasz, że jest to najlepszy moment, by zacząć mówić do siebie na głos?

Scroll to Top