Wiek i jego postrzeganie, niezależnie od tego, czy jesteśmy starsi czy młodsi, wpływa na nasz sposób myślenia i zachowania. Midoreksja manifestuje się jako kryzys samooceny, który sprawia, że człowiek stara się zachować młodość.
Według Danieli Carrasco, profesor Diego Portales University, midoreksja nie powstaje w izolacji. Zamiast tego pojawia się w sprzyjającym środowisku.
Ze względu na tendencję do osądzania widoczną u zachodniego społeczeństwa, zaburzenie to pojawia się częściej u kobiet w wieku od 40 do 50 lat. Kobiety te starają się po raz drugi przeżyć swoją młodość, a w konsekwencji zwracają większą uwagę na to, jak wyglądają.
Midoreksja i zajęcia rekreacyjne
Midoreksja sprawia, że człowiek stara się zachować młodość tak długo jak to możliwe. Midoreksja zachęca do wprowadzania zmian w stylu życia, które wykraczają poza wygląd zewnętrzny.
Dlatego osoby te mogą poświęcić swój czas na tworzenie planów, które angażują młodszych ludzi. Przykładem tego może być chodzenie do określonych barów i restauracji lub planowanie podróży pełnej przypadkowych zajęć.
Pozytywna strona midoreksji
Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że midoreksja jest czymś negatywnym. Jest przecież zaburzeniem, w którym ludzie nie akceptują swojego wieku lub konsekwencji starzenia się. Jednak może mieć również pewne dobre „skutki uboczne”.
Midoreksja może sprawić, że dana osoba będzie przeżywać drugą młodość. Przekonanie to nie pozwala, aby wiek był wymówką, by przestać cieszyć się życiem. Podejmowanie wysiłku, aby prowadzić młodzieżowy styl życia może pomóc uniknąć utknięcia w strasznym i monotonnym stylu życia, w który popada wiele starszych osób.
Ponadto midoreksja może pomóc przezwyciężyć psychologiczne trudności związane ze starzeniem się. Zachęca do przeżywania doświadczeń, których nie rozważalibyśmy wcześniej, ponieważ uważaliśmy, że jesteśmy za starzy.
Na przykład możemy cieszyć się podróżami do egzotycznych miejsc. Możemy też uprawiać sporty ekstremalne, nie przejmując się zbytnio tym, czy jesteśmy w odpowiednim wieku i czy „wypada”.
Kolejną interesującą zaletą tego zaburzenia jest możliwość zaprzyjaźnienia się z młodszymi ludźmi. Podążanie za ich nawykami może pomóc nam odkryć to, co mamy wspólnego z ludźmi z innego pokolenia. Pozwoli nam to również lepiej zrozumieć młodszych członków naszej rodziny: nasze dzieci, siostrzeńców i wnuki.
Jakie korzyści z midoreksji czerpią seniorzy
Kiedy starsi ludzie chcą czuć się młodsi, zwykle zaczynają uprawiać jakiś rodzaj sportu. To oczywiście przynosi ogromne korzyści zdrowotne. Wiele starszych osób ma tendencję do „osiadania”, co zwiększa ich fizyczne ograniczenia. To także czyni je bardziej podatnymi na choroby.
Inni ludzie próbują przejść przez „cyfrową” transformację, aby nauczyć się korzystać z nowych technologii.
Dlatego, chociaż ważne jest, aby być świadomym własnego wieku i zagrożeń z nim związanych, powinniśmy pamiętać, że wiek to coś subiektywnego. Z wyjątkiem fizycznych ograniczeń starzenia się, bycie w wieku 50 lub 60 lat nie powinno stanowić przeszkody w cieszeniu się życiem.
Poza tym musimy również pamiętać, że średnia długość życia ostatnio znacznie wzrosła. Dlatego warto starać się zachować młodzieńczego ducha tak długo jak to możliwe. Dlatego też midoreksja może wnieść do naszego życia więcej pozytywów niż negatywów. Pozwala nam cieszyć się atrakcyjnością młodości i pokonywać bariery wieku.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Jacques, E. (1965). Death and the mid-life crisis. International Journal of Psychoanalysis. https://doi.org/10.1016/j.matdes.2014.06.049
- Houtz, J. C., & Krug, D. (1995). Assessment of creativity: Resolving a mid-life crisis. Educational Psychology Review. https://doi.org/10.1007/BF02213374
- French, S. (1995). Mid-life crisis. New Statesman & Society. https://doi.org/Article