Sprzeczka – jakich błędów należy unikać, gdy pojawia się różnica zdań

Sprzeczka między partnerami

Żyjemy w świecie, który tworzą osoby o przeróżnych typach osobowości. Każdy człowiek wyznaje jakieś wartości i posiada ustalone poglądy. Nic zatem dziwnego, że od czasu do czasu przydarza nam się mniej lub bardziej poważna sprzeczka. Oczywiście najlepiej jest żyć z wszystkimi w pokoju. Nie zawsze jednak okazuje się to być łatwym zadaniem. Jednak nawet wtedy, gdy pojawia się sprzeczka, powinniśmy wiedzieć w jaki sposób się zachować.

Zazwyczaj sprzeczka bowiem oznacza, że popełniamy stałe błędy. To sprawia, że różnice zdań, do jakich dochodzi w kontaktach z innymi nie są łatwe do opanowania. Po takim wybuchu kłótni trudno też przywrócić wcześniej panujący stan rzeczy.

Jakich błędów powinniśmy więc unikać gdy po raz kolejny przydarzy nam się sprzeczka?

Sprzeczka – najczęściej popełniane błędy

Nie da się oczywiście zaprzeczyć, że każda sprzeczka jest inna. Jednak niektóre z najczęściej popełnianych przez nas błędów, chociaż być może nie zdajemy sobie z tego sprawy, stale się powtarzają. Na czym one polegają? Oto niektóre z nich:

  • Identyfikujemy się z naszymi pomysłami.
  • Przybieramy wojowniczą postawę.
  • Generalizujemy problem.

Przyjaciółki - sprzeczka

1. Identyfikujemy się z naszymi pomysłami

Nasze konflikty najczęściej nie mają związku z sytuacjami, okolicznościami i wydarzeniami, które dotyczyłyby nas w sposób bezpośredni. Wręcz przeciwnie. Obiektem sprzeczki najczęściej bywają kwestie, w których bez przeszkód można by się podzielić własnym punktem widzenia. To zagadnienia związane między innymi z religią czy polityką.

Jeśli wyrażamy nasze poglądy wyrażamy w sposób neutralny, bez emocji, to nie ma powodu, żeby denerwować się tylko dlatego, że ktoś inny ma odmienny punkt widzenia. Niestety jednak właśnie to stanowi podstawową przyczynę powstawania konfliktów. Innymi słowy sprzeczka bierze się stąd, że na siłę chcemy dowieść słuszności naszego punktu widzenia. Do tego dochodzą emocje i awantura gotowa.

Dlaczego się tak właściwie dzieje? Według niektórych nurtów psychologicznych problem polega na niewłaściwym ego, które sprawia, że zaczynamy się identyfikować z własnymi przekonaniami. Jeśli więc ktoś nie zgadza się z naszym pomysłem, traktujemy to jako atak na naszą osobę. To jednak stanowi jeden z najmniej zrozumiałych i zupełnie niepotrzebnych elementów, które prowadzą do powstawania napięć.

Aby uniknąć takich sytuacji powinniśmy pamiętać, że choć sama różnica zdań jest jak najbardziej na miejscu, to brak szacunku dla poglądów drugiej osoby już nie. Z tego względu tak ważne jest kierowanie się w życiu zasadami asertywności. Dzięki temu łatwiej nam będzie pokazać drugim, że posiadanie odmiennej opinii nie jest niczym złym.

Nie zgadzam się z Twoimi poglądami, ale oddałabym życie, by bronić Twojego prawa do ich wyrażania.

-Evelyn Beatrice Hall-

2. Wojownicza postawa

Innym z najczęściej popełnianych błędów jest traktowanie sporów słownych na tych samych zasadach, na jakich traktuje się bitwę. Wydaje się nam, że koniecznie musimy odnieść zwycięstwo. Uważamy, że nasza opinia w danej sprawie koniecznie musi być uznana za jedyną właściwą. Wobec tego druga osoba ostatecznie będzie się musiała podporządkować naszej wyższości.

Bez trudu możemy się domyśleć jak wiele kłopotów ściągnie opisany przez nas sposób rozumowania. Z jednej strony nasza relacja z drugą osobą po prostu musi ucierpieć. Z drugiej strony osoba przyjmująca taką strategię zapomina, że nasze opinie pozostają tylko opiniami. Nawet jeśli rzeczywiście mamy rację w jakiejś sprawie, nie powiedziane, że uda nam się o tym przekonać rozmówcę. Ostatecznie, jeśli osoba ta nadal myśli po swojemu, robi to również z jakichś określonych powodów.

Wytykanie palcem

O wiele produktywniejsze okazuje się więc włożenie wysiłku w zrozumienie dlaczego w danej sprawie myśli tak, a nie inaczej. Nawet, jeśli cudzy pomysł wydaje się być nieco wymierzony przeciwko nam, ograniczając się do uważnego słuchania możemy się sporo nauczyć. Nie oznacza to jednak, że nie możemy się odezwać. Chodzi raczej o to, by nie przekonywać innych na siłę do naszego punktu widzenia wyłącznie z potrzeby udowodnienia sobie własnych racji.

3. Generalizowanie problemu

Ostatnim często popełnianym błędem sprawiającym, że szybko pojawia się sprzeczka jest generalizowanie problemów. To sytuacja, w której dana osoba widzi wszystko wyłącznie jako czarne lub białe. Wydaje się jej, że dana kwestia jest oczywista i zupełnie jasna. Wydaje się też, że ona ma rację, a wszyscy tkwią w błędzie.

Tymczasem inni też mają prawo do własnego zdania. Ich pomysły również są realne. W czym więc tkwi błąd? Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę, że sprawy życia codziennego nie są proste, ale niezmiernie złożone. Każda opinia ma więc w sobie jakąś część prawdy. Opiera się na sposobie rozumowania zbudowanym na otaczającej nas rzeczywistości.

Jeśli pamiętamy, że nie mamy patentu na rację absolutną, sprzeczka szybko zostanie wyciszona, a emocje opanowane. Możemy oczywiście ufać własnym opiniom i przeczuciom, ale powinniśmy to robić zawsze z pokorą. Nie powinniśmy zapominać, że jesteśmy omylni i popełniamy błędy.

Jak łatwo zauważyć, sprzeczka powstaje na bazie potrzeby dominowania nad innymi. Istnieje wiele możliwości przekształcenia zwykłej wymiany zdań w otwarty front, na którym zacznie się toczyć prawdziwa wojna. Nie dojdzie do tego jednak, jeśli będziemy pamiętali o okazywaniu drugim szacunku. Pamiętaj więc, że to tylko rozmowa, a człowiek, który stoi na przeciw Ciebie nie jest Twoim wrogiem, ale być może najlepszym przyjacielem, który zasługuje na odpowiednią miarę szacunku.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Brenneis, D. (1988). Language and disputing. Annual of Language & Politics and Politics of Identity. https://doi.org/10.1146/annurev.anthro.17.1.221
  • Roca, E. (2005). Cómo mejorar tus habilidades sociales. Valencia: ACDE Ediciones.
  • Nikołajew, J., & Leśniewska, G. (2011). Jak usprawnić komunikację w przestrzeni społecznej. Master of Business Administration.
Scroll to Top