Większość z nas przeszła przez skomplikowane sytuacje, które musieliśmy przezwyciężyć, kryzysy życiowe, które zmuszają nas do zatrzymania naszego normalnego życia lub nawet zamknięcia dla nas drzwi. Możemy sklasyfikować kryzysy życiowe jako negatywne, ponieważ sprawiają, że zmieniamy sposób, w jaki działamy lub myślimy, ale mogą one również okazać się szansą na posunięcie się naprzód.
Mimo że istnieje wiele rodzajów kryzysów życiowych, niektóre są bardziej powszechne niż inne. Na przykład takie, które związane są ze starzeniem się, na przykład przejście z dzieciństwa do wieku dojrzewania, młodzież do wieku dorosłego, kryzys wieku średniego i kryzys wieku podeszłego.
Istnieją również kryzysy związane z tożsamością, które wiążą się z tym, kim jesteśmy, z tym, z czym się identyfikujemy, a także z sytuacjami kryzysowymi wynikającymi ze śmierci bliskiej osoby, z zerwaniem, rozwodem lub utratą pracy.
Kryzys to szansa na przemianę, momenty przejściowe, które sprawiają, że działasz. Poniżej wyjaśniamy 4 sposoby radzenia sobie z takimi sytuacjami, mając na celu wyłonienie się silniejszym po drugiej stronie.
“Człowiek odkrywa się, gdy mierzy się z przeszkodą”.
-Antoine de Saint-Exupéry-
1. Staw czoła temu, co się z Tobą dzieje
Kryzys życiowy może rozpocząć się od niepokojących objawów, takich jak uczucie smutku i strachu, niepokój, a nawet ból. Jeśli udamy, że nie odczuwamy tych objawów, mogą one ulec pogorszeniu, co spowoduje wyraźne objawy i okropne konsekwencje.
Musimy przyznać, że nasza osobista historia wpływa na to, jak postrzegamy kryzysy i jak sobie z nimi radzimy. Na przykład, jeśli przechodzimy przez zerwanie, może dojść do uczucia opuszczenia z powodu tego, czego doświadczyliśmy w dzieciństwie.
Co więcej, sposób, w jaki zwykle radzimy sobie z problemami, może mieć kluczowe znaczenie. Jeśli będziemy się martwić zbytnio małymi rzeczami, z większym prawdopodobieństwem poczujemy się przytłoczeni kryzysem, przez co trudniej będzie sobie z nim poradzić. Dlatego ważne jest, aby zastanowić się, co się z nami dzieje, aby szukać alternatyw, podejmować decyzje i wprowadzać niezbędne zmiany.
Trudna sytuacja może również zmusić nas do ponownego przemyślenia naszych wartości i przekonań i skłonić nas do ponownego przemyślenia naszych celów.Kryzysy życiowe sprawiają, że oceniamy siebie i uczymy się nowych sposobów podejścia do trudności, dlatego nie możemy stać w miejscu i idziemy dalej.
“Tylko kryzys, obecny lub postrzegany, dajesz prawdziwą zmianę. Kiedy nastąpi ten kryzys, podejmowane działania zależą od idei, które leżą w pobliżu.”
-Milton Friedman-
2. Wiedz, że kryzysy życiowe są tymczasowe
Kryzysy, podobnie jak inne procesy, mają początek, rozwój, kulminację i koniec. Trenowanie nasze umysły, aby pamiętać, że to, co się z nami stanie, ostatecznie przeminie jest bardzo efektywne.
Ale co mamy zrobić, aby poradzić sobie z tym przejściowym bólem? Kryzysy zazwyczaj dają możliwość zmiany, dlatego możemy skorzystać z nich, aby poznać inne punkty widzenia i inne sposoby działania. W rzeczywistości są to doskonałe momenty, aby przestać powtarzać zachowania i postawy, które prowadzą nas donikąd.
Jednak tymczasowy charakter kryzysów życiowych jest jednak bronią obosieczną. Z jednej strony pomaga zmniejszyć ból podczas transformacji. Ale szanse związane z tymi kryzysami również znikną po jakimś czasie. Nasz stosunek do nich odegra fundamentalną rolę. Od nas zależy, czy wyjdziemy silniejsi, czy słabsi.
“W czasach kryzysu serce pęka lub twardnieje.”
-Hororé de Balzac-
3. Zapomnij o przeszłości
Poprzednie rozwiązania przestały działać. Ostatnia sytuacja, chociaż uważaliśmy, że jest lepsza, już nie istnieje. Zaakceptowanie tego pomoże nam lepiej zarządzać naszymi emocjami. Mimo że przeszłość jest wygodniejsza i zapewnia poczucie bezpieczeństwa, im szybciej rozpoznamy, z czym mamy do czynienia, tym szybciej znajdziemy nowe strategie, które pozwolą jej przezwyciężyć.
Przy wielu okazjach trzymanie się przeszłości tworzy fałszywe poczucie kontroli nad nieznanym. Ale w czasie kryzysu musimy stawić czoła niepewności i słabościom. Dlatego zamiast używać naszej przeszłości jako wymówki, możemy użyć jej jako punktu odniesienia. W ten sposób łatwiej będzie zidentyfikować mocne strony i zasoby, o których zapomnieliśmy.
Poza tym, kiedy nie trzymamy się przeszłości, możemy lepiej widzieć przyszłość, aby zastanowić się, dokąd zmierzamy. Teraz, jeśli nadal mamy obsesję na jej punkcie, może to utrudnić nam drogę i sprawić, że będziemy myśleć, że nasze cele są niemożliwe do osiągnięcia.
Dlatego jeśli o niej zapomnimy, z większym prawdopodobieństwem zdamy sobie sprawę, że kryzys jest tylko blokadą na naszej drodze. Wizualizacja przyszłości może nawet stworzyć nowe możliwości.
“Problem ze światem polega na tym, że inteligentni ludzie są pełni wątpliwości, a głupi są pełni pewności siebie”.
-Charles Bukowski-
4. Poproś o pomoc
Kryzysy życiowe często napełniają nas zażenowaniem i poczuciem winy, które mogą odciągnąć nas od naszych bliskich. Jednak nie ma nic złego w przyznaniu się, że nie możemy wyjść z sytuacji sami. Szukanie wsparcia od ludzi najbliżej nas lub tych, którzy przechodzą przez to samo, może dać nam siłę. Ważne jest jednak, aby ci ludzie byli optymistami i chętnie pomogli nam odzwierciedlić lub złagodzić nasz niepokój.
Możemy również skontaktować się z psychologiem, aby uzyskać obiektywną i bezstronną perspektywę. Specjalista od zdrowia psychicznego może zaoferować nam bezpieczną przestrzeń do rozmowy o naszej sytuacji i naszych uczuciach bez obaw. Pomogą nam one zastanowić się, co się dzieje i znaleźć dla nas rozwiązanie.
Ważne jest to, abyśmy byli świadomi, że sami nie musimy sami przez to przechodzić. Są nieuniknione kryzysy, które są po prostu częścią życia. Wszyscy przez nie przechodzimy. Ludzie doświadczają także innych kryzysów, związanych z relacjami. Dlatego rozmowa z innymi o tym może nam pomóc w poczuciu zrozumienia.
Kryzysy życiowe niekoniecznie są ostrymi procesami, ale nie możemy ich zignorować, sądząc, że ostatecznie się przeminą. Nie są łatwe do pokonania i potrzebują czasu, ale mogą również być okazją do znalezienia się i zdefiniowania siebie.
“Trzymałem sześciu uczciwych służących (nauczyli mnie wszystkiego, co znałem). Ich imiona brzmią: co i dlaczego oraz kiedy i jak, i gdzie i kto.”
-Rudyard Kipling-