Ceremonia picia herbaty i świadoma medytacja

Ceremonia picia herbaty i świadoma medytacja
Sergio De Dios González

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Sergio De Dios González.

Ostatnia aktualizacja: 14 listopada, 2018

Ceremonia picia herbaty jest częścią rytuałów medytacji Zen. To, co Japończycy nazywają Ichigo, oznacza “moment, spotkanie”. Chodzi o stworzenie wyjątkowego, niepowtarzalnego momentu. Uczestnicy skupiają wszystkie zmysły i doświadczają tego w pełni. Jest to zatem pewien rodzaj medytacji.

Podczas ceremonii parzenia herbaty występują określone etapy. Uczestnicy powinni wykonać każdy krok z pełną świadomością. O to właśnie chodzi w ceremonii picia herbaty: skupienie się wyłącznie na danym momencie i dostrzeżenie nawet najdrobniejszych szczegółów rytuału. Zapomnij o swoim pośpiechu i zmartwieniach, zapomnij o przed i po. Ceremonia picia herbaty ma w sobie pewną magię. Opowiemy Ci o tym…

Ten rytuał jest darem szacunku i uczucia od gospodarza dla gości. Osoba, która organizuje ceremonię herbaty, ma nadzieję, że uczestnicy doświadczą chwili najwyższego spokoju. Dlatego robi wszystko z największym oddaniem a także dbałością o szczegóły.

“Pijemy herbatę, aby zapomnieć o hałasie tego świata”.

-T’ien Yiheng-

Ceremonia picia herbaty

Każdy może zorganizować ceremonię parzenia herbaty. Nie ma znaczenia, czy to mężczyzna, czy kobieta. Przygotowania do tego rytuału zabierają dużo czasu, a w Japonii czasami nawet lata. W starożytności samurajami byli ci, którzy praktykowali ceremonię picia herbaty. Dlatego ma ona niemal święte konotacje.

Ważne jest, aby osoba wykonująca ceremonię znała właściwy sposób przygotowania herbaty. Nie możesz zrobić tego po prostu w jakikolwiek sposób. Może być trudno zrobić to na Zachodzie tak uważnie i starannie, jak robią to w Japonii. W każdym przypadku gospodarz musi przygotować napój tak doskonale, jak to możliwe. Rezultat powinien być przyjemny dla każdego, jako produkt niezwykłej wrażliwości i dbałości.

Ponadto goście muszą wiedzieć, jak pić herbatę. Ceremonia składa się z 15 kroków, a goście muszą znać je wszystkie, aby zrobić to poprawnie. Z zewnątrz prawdopodobnie wydaje się to bardzo skomplikowane, ale tak naprawdę takie nie jest. W rzeczywistości w na zachodzie ceremonia picia herbaty jest teraz bardziej znana i szeroko praktykowana, bardziej niż kiedykolwiek wcześniej.

Ceremonia picia herbaty

Kroki ceremonii picia herbaty

Ceremonia picia herbaty składa się z 15 kroków. Uczestnicy muszą wykonać wszystkie 15 kroków, aby rytuał był naprawdę autentyczny. Kroki te są następujące:

 • Gospodarz musi wziąć pod uwagę trzy podstawowe zasady: spokój, harmonię i skupienie. Gospodarz musi skoncentrować się na przekazaniu gościom tych trzech rzeczy.
 • Oczyść wszystkie elementy używane podczas ceremonii picia herbaty. Nieskazitelność jest główną koncepcją ceremonii.
 • Miej wystarczająco dużo miejsca dla wszystkich gości i przygotuj przestrzeń do ich przyjęcia. Miej na uwadze ich komfort.
 • Wyznacz gościa honorowego. Ta osoba nadaje ton pozostałym gościom. Gość honorowy powinien wejść pierwszy do pomieszczenia.
 • Gospodarz wita gościa honorowego i wymienia miłe słowa z nim i resztą gości. Przyjmuje ich z hojnością i szacunkiem.
 • Gospodarz powinien zaoferować coś w rodzaju lekkiego poczęstunku, jak na przykład ciastka.
 • Wszyscy goście powinni ubrać się oficjalnie. Na zachodzie goście ubierają się na biało.
 • Gospodarz powinien mieć wszystkie elementy potrzebne do przygotowania herbaty: wodę i liście herbaty.
 • Wszyscy powinni być cicho i patrzeć, jak herbata jest przygotowywana.
 • Gospodarz powoli wlewa wodę do czajnika, pozwalając każdemu obserwować, słuchać i doświadczać każdej sekundy.
 • Następnie gospodarz wkłada liście herbaty do wody, z takim samym nastawieniem jak w poprzednim kroku.
 • Następnie gospodarz w milczeniu serwuje herbatę do każdej z filiżanek.
 • Filiżanki te są przekazywane gościom. Ponieważ każdy gość otrzymuje filiżankę, on lub ona mówi kilka słów wdzięczności lub gratulacji.
 • Goście piją herbatę.
 • Ceremonia posiada dwie rundy picia herbaty. Po pierwszej rundzie każdy z gości przykrywa swoją filiżankę talerzem. Podstawowa ceremonia dobiegła końca.
Ceremonia picia herbaty

Ceremonia picia herbaty i medytacja

W niektórych ceremoniach picia herbaty wszyscy piją najpierw z tego samego kubka, a następnie z osobnych kubków. Ceremonia picia herbaty jest również szczególnie przydatna, gdy uczestnikami są ludzie praktykujący medytację. Lekcja ceremonii parzenia herbaty jest tak samo prosta jak i głęboka: każda chwila życia jest wyjątkowa i nigdy więcej się nie powtórzy.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.