Aplikacje psychologiczne? Tak, to prawda! Rewolucja technologiczna i idący z nią postęp ułatwiły w ostatnich latach dostęp do programów, aplikacji i urządzeń umożliwiających rozwój.
Sporą część tego postępu zawdzięczamy swobodnemu dostępowi do smartphonów. Urządzenia tego typu ułatwiają nam natychmiastowy i szybki dostęp do rozmaitych zasobów, wcześniej dostępnych jedynie w specjalistycznych książkach i publikacjach. Tego rodzaju zasoby multimedialne są przygotowane dla osób w różnym wieku. Mają też odmienne cele: informować, bawić, wypełniać czas… Wśród nich znajdują się również aplikacje psychologiczne, które powinien poznać każdy miłośnik tej dziedziny nauki.
Aplikacje psychologiczne, które omówimy powstały aby wspomóc naukę i profesjonalną praktykę psychologiczną. Doskonale zaspokajają również ciekawość osób lubiących psychologię ale nie dysponujących specjalistyczną wiedzą w tej dziedzinie. Poszerzają wiedzę o tej dziedzinie pomagając zarówno studentom jak i świeżo upieczonym psychologom oraz osobom postronnym. Istnieje wiele rodzajów aplikacji – możesz dobrać sobie swoją ulubioną, zależnie od gustu.
Nota od redaktora: Niektóre aplikacje nie istnieją w języku polskim.
Aplikacje psychologiczne – Phobious
Listę opisującą aplikacje psychologiczne zaczniemy właśnie od tej. Dostępna od 2014 roku, Phobious to coś więcej niż zwykła forma rozrywki. Jest doskonałym sposobem zwalczania fobii. Można ją stosować również w przypadku innych zaburzeń takich jak zaburzenia obsesyjno – kompulsywne. Aplikacja ta opiera się na formie terapii odczulającej, poprzez wirtualną stopniową ekspozycję na obiekt fobii danej osoby.
Jest dostępna zarówno na system Android jak na iOs. Można przy tym zastosować okulary 3D aby eskpozycja wydawała się jeszcze bardziej autentyczna. Zalecamy jednak nie zastępować tą aplikacją sesji u terapeuty. Jest to jedynie uzupełnienie leczenia.
3D Brain (DNA Learning Center)
Badanie układu nerwowego jest jedną z głównych dziedzin psychologii. Trudno jednak ze szczegółami ustalić i zapamiętać jakie struktury są zaangażowane w dane funkcje, pobudzając lub ograniczając aktywność między neuronami i tworząc ich połączenia.
W takich sytuacjach właśnie przychodzą nam z pomocą aplikacje psychologiczne takie jak 3D Brain. Oprócz tego, że oferuje nam niezbędne informacje, pomaga zlokalizować i obserwować w 3D wszystkie struktury i obszary mózgu.
W sposób bardzo szczegółowy i skrupulatny pozwala użytkownikowi obracać mózg i przybliżać poszczególne jego obszary jak również “przemieszczać się” po nim. Aplikacja pozwala zrozumieć, jak działa mózg, gdzie znajdują się jego płaty i jakie funkcje spełniają. Możesz też sprawdzić, co się stanie, gdy dana część mózgu ulegnie zniszczeniu i jak uszkodzenia te wpłyną na jego pracę. Co więcej – aplikacja jest darmowa!
Psychology Latest: żeby zawsze być na czasie
Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi informacjami ze świata psychologii, ta aplikacja jest właśnie dla Ciebie! Stała się miarodajnym źródłem odnośników i informacji co do tej dyscypliny naukowej. Działa jak obszerne podsumowanie nagłówków i najważniejszych wiadomości. Możesz także tworzyć listy ulubionych tematów, jakie będą się dla Ciebie zapisywać, aby można je było przeczytać lub pobrać w innym czasie.
PIR
Lista opisująca aplikacje psychologiczne musiała zawierać PIR. Jeżeli jesteś psychologiem i nadal poszukujesz swojego miejsca w tej dziedzinie medycyny, ta aplikacja jest właśnie dla Ciebie. Obejmuje szkolenie w zakresie zdrowia publicznego dostępne dla specjalistów. Aby otrzymać dostęp do aplikacji trzeba udowodnić, że jest się psychologiem. Obejmuje to złożony test, który stanowi formę selekcji dopuszczającej tylko najlepszych.
Aplikacja ta umożliwia Ci dostęp do pytań, jakie pojawiły się w egzaminach na studiach w poprzednich latach oraz do odpowiedzi na nie. Dlatego też aplikacja jest bardzo użyteczna dla osób, które z psychologią wiążą swoją przyszłość – może znacznie ułatwić naukę. Dzięki tej aplikacji sprawdzisz swoją wiedzę, powtórzysz sobie ją i utrwalisz, poznasz liczbę dobrych i złych odpowiedzi a także otrzymasz punktację końcową.
DSM-5 Criteria i ICD10
Aplikacja stworzona przez Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne. Jest płatna i bardzo się ją ceni wśród specjalistów z dziedziny psychologii. Dlatego właśnie nie mogło jej zabraknąć na liście opisującej aplikacje psychologiczne.
Stanowi podręcznik diagnostyczno – statystyczny zaburzeń psychicznych. Jest jedną z form klasyfikacji i zestawień głównych kryteriów diagnostycznych przyjmowanych przez psychologów i psychiatrów jako punkt odniesienia. Swoim użytkownikom oferuje dostęp do piątej – czyli najnowszej – edycji, nawet jeśli nie są oni połączeni z internetem. Pozwala wyszukiwać według kryteriów, udostępnia materiały filmowe, pozwala komentować oraz wyszukiwać dodatkowe informacje dotyczące rozmaitych zaburzeń.
Kolejną wartościową aplikacją dostarczającą informacji jest Międzynarodowa Klasyfikacja Chorób (ICD), opracowana przez Światową Organizację Zdrowia. Podobnie jaj wyżej opisana aplikacja, udostępnia użytkownikom klasyfikację i kody chorób psychicznych – w dziesiątej, czyli najnowszej wersji.
iGrade dla psychologów: skuteczna pomoc
Płatna aplikacja psychologiczna na urządzenia mobilne. Na chwilę obecną dostępna tylko w systemie iOs. Jej podstawowe zadanie polega na organizowaniu i porządkowaniu danych. Poprzez tę aplikację psycholog może skutecznie zarządzać danymi, datami wizyt, sprawozdaniami, rezultatami terapii oraz notatkami na temat poszczególnych pacjentów.
Cały ten ogrom danych można zapisywać, porządkować i separować poprzez zaawansowane filtry. Należy jednak zachować szczególną ostrożność, ponieważ zawierane tam informacje są poufne i tajne. Jakikolwiek przeciek informacji może się okazać szkodliwy zarówno dla pacjentów jak i dla specjalisty.
Mamy nadzieje, że stworzona przez nas lista aplikacji dla psychologów, psychiatrów oraz fanów psychologii Ci się przyda. Nie wahaj się przetestować tych aplikacji i podziel się z nami swoimi wrażeniami!