Głęboki, regenerujący sen jest jednym z najważniejszych czynników pomagających nam zadbać o nasze zdrowie i samopoczucie. Dotyczy to zarówno zdrowia fizycznego jak i umysłowego. Nieprzerwany sen od 7 do 9 godzin dziennie jest niezbędny dla utrzymania równowagi w organizmie, co z kolei przekłada się na całą jakość życia. Dlatego podamy Ci przepisy na napary na lepszy sen.
Jak się bowiem okazuje, wiele osób w dzisiejszych czasach doświadcza problemów z zasypianiem i z wypoczynkiem. Jeżeli pojawiają się zaburzenia snu, zamiast od razu udawać się do lekarza po lekarstwa, warto wypróbować naturalne napary na lepszy sen.
W niektórych przypadkach mogą się one okazać niezwykle skutecznym narzędziem pomocnym w zasypianiu. W dzisiejszym artykule omówimy najlepsze z nich.
Napary na lepszy sen – dlaczego warto po nie sięgać?
Napary naturalne to remedium, po które ludzkość sięga od zarania dziejów. Są one przyrządzane na bazie roślin i ziół każdego rodzaju. Wspomagają one pracę organizmu nie wywołując żadnych lub prawi żadnych skutków ubocznych. Wziąwszy pod uwagę możliwe ryzyko, jakie stwarzają środki farmakologiczne na bezsenność, wiele osób postanawia sięgnąć po napary na lepszy sen.
Warto jednak zaznaczyć, że bezsenność może zostać wywołana całym mnóstwem czynników. Dlatego też konieczne jest podejście do tego problemu z odpowiedniej perspektywy, celując w możliwą przyczynę. Napary na lepszy sen są jednym z możliwych rozwiązań.
Istotne są również czynniki takie jak regularne wykonywanie ćwiczeń, dbanie o zdrową dietę i unikanie ekranów urządzeń elektronicznych tuż przed położeniem się spać – może to mieć istotny wpływ na naszą jakość snu.
Jeżeli jednak już dbasz o wszystkie te elementy codziennego życia a mimo to nie udaje Ci się należycie wypoczywać, napary na lepszy sen mogą się okazać rozwiązaniem, którego potrzebujesz.
W dzisiejszym artykule przyjrzymy się najważniejszym z nich:
- Rumianek
- Waleriana
- Lipa
- Męczennica (passiflora)
1. Rumianek
Napar z rumianku to jeden z naturalnych naparów o największej liczbie korzystnych właściwości dla naszego organizmu. Używa się go już od starożytności jako remedium na wiele dolegliwości, między innymi na bezsenność.
Dzięki swoim wyjątkowym właściwościom, kwiat rumianku pomaga zwalczać stres, niepokój i depresję. Te trzy emocjonalne problemy bardzo często leżą u podstaw zaburzeń snu. Jeżeli uda nam się je wyeliminować, w większości przypadków będziemy również spać lepiej.
Z drugiej strony, sięganie po rumianek w dowolnej z jego form (napar, żucie kwiatów, liści lub ekstrakt) wpłynie bezpośrednio na naszą zdolność szybkiego zasypiania. Nic zatem dziwnego, że rumianek znajduje się na pierwszym miejscu wśród naturalnych remediów na lepszy sen.
2. Waleriana
Waleriana to kolejna wspaniała roślina o właściwościach uspokajających. Dzięki swojemu działaniu, sięganie po nią jest jednym ze sposobów na zwalczanie stresu, niepokoju, stanów lękowych oraz na szybsze zasypianie.
W przeciwieństwie do innych remediów zwalczających bezsenność, waleriana nie wywołuje uczucia senności i otępienia. Dlatego też należy do najbezpieczniejszych środków nasennych. Napar z waleriany można stosować bez żadnych zagrożeń i skutków ubocznych nawet u dzieci i osób starszych wiekiem.
3. Lipa
Lipa to jedna z najlepiej znanych roślin, służąca jako naturalne remedium na wiele powszechnych dolegliwości. Dzięki swoim właściwościom leczniczym koi nerwy, pomaga się odprężyć i zapaść w głęboki, regenerujący sen.
Oprócz zwalczania bezsenności, lipa pomaga również łagodzić dolegliwości fizyczne oraz psychiczne. Korzystnie wpływa na zdrowie skóry i włosów, eliminuje bóle głowy, dolegliwości trawienne i jelitowe. Jest to jedna z najlepszych roślin o właściwościach leczniczych jakie dostarczyła nam natura. Dlatego właśnie zalecamy ją naszym czytelnikom.
4. Męczennica (passiflora)
Passiflora, znana również jako męczennica, nie jest aż tak dobrze znana jak inne rośliny lecznicze. Jest jednak równie skuteczna i korzystnie wpływa na nasze zdrowie oraz ogólne samopoczucie. Jest to roślina używana w leczeniu niepokoju, nadciśnienia i oczywiście bezsenności.
W przeciwieństwie jednak do wcześniej wymienionych roślin, męczennica ma pewne przeciwwskazania. Nie jest zalecana między innymi kobietom w ciąży ani karmiącym piersią. Może zakłócać działanie środków leczących stany lękowe bądź wręcz przeciwnie, wzmacniać ich właściwości.
Z całą pewnością warto sięgać po napary na lepszy sen w celu uzyskania lepszego wypoczynku. Wypróbuj wszystkie i sięgaj po ten, który najlepiej na Ciebie działa. Z chęcią posłuchamy o Twoich doświadczeniach – opowiedz nam o nich w komentarzu!