Herbatki relaksacyjne, które pomogą Ci się odprężyć

Herbatki relaksacyjne, które pomogą Ci się odprężyć
Sara Clemente

Napisane i zweryfikowane przez psycholog i dziennikarz Sara Clemente.

Ostatnia aktualizacja: 22 grudnia, 2022

Żyjemy w wielkim pośpiechu, zestresowani i nie mając zbyt wiele czasu na cokolwiek. Szaleńczy rytm naszego codziennego życia całkowicie nas pochłania. Z tego powodu, po dotarciu do domu i przed snem, dobrze jest poświęcić trochę czasu na zmniejszenie stresu. Jednym z najlepszych sposobów na to są herbatki relaksacyjne.

Herbatki relaksacyjne to bez wątpienia jedna z najszybszych, najwygodniejszych i najzdrowszych metod na odstresowanie. Możesz wybrać herbatki relaksacyjne na bazie ziół, które dzięki naturalnym właściwościom poprawią jakość Twojego snu. Herbatki relaksujące zmniejszają także napięcie i nerwowość. Niemniej jednak, musisz znać dawkowanie. Nadmierne zażywanie może mieć negatywny wpływ na Twoje zdrowie.

Herbatki relaksacyjne: Waleriana

Walerianę można znaleźć we wszystkich częściach świata. Ta słynna roślina ma europejskie pochodzenie. Jest to obecnie jeden z najpopularniejszych sposobów leczenia lęku i bezsenności.

Herbatki relaksacyjne

Waleriana to jedna z najlepszych herbat, które pomogą Ci się zrelaksować dzięki swoim właściwościom uspokajającym, mających bezpośredni wpływ na centralny układ nerwowy. Oprócz lęku waleriana może również zmniejszyć uczucie smutku, nerwowość lub żalu. Z tego powodu jest również uważana za silnego sojusznika osób próbujących rzucić palenie.

Oprócz tego waleriana skraca czas potrzebny do zaśnięcia. Dzięki temu pomaga odpocząć przez więcej godzin. Poprawia krążenie i stabilizuje tętno, prawdopodobnie ułatwiając walkę z arytmią.

Z drugiej strony, ta pyszna herbata jest wysoce zalecana dla studentów przystępujących do egzaminów. Jest także polecana osobom, które mają problemy ze snem. Ludzie mający stany lękowe również uznają walerianę za pomocną.

Melisa

Ta aromatyczna roślina ma wiele korzyści zdrowotnych i psychologicznych. To potężne lekarstwo na nerwowość, niepokój i stres. Poza tym jest przydatna w leczeniu wielu chorób i bólów. Ma również właściwości uspokajające i przeciwskurczowe. Jej właściwości poprawiają funkcjonowanie przewodu pokarmowego i jelit.

Warto zauważyć, że melisa jest szczególnie przydatna w leczeniu bólu mięśni. Może również redukować skurcze mięśni. Jeśli masz takie dolegliwości, możesz dodać odrobinę melisy do kąpieli i cieszyć się wszystkimi jej zaletami, wprawiając się w zrelaksowany stan.

Kwiat lipy

Jeśli chodzi o herbatki relaksacyjne, to herbatka z kwiatu lipy, podobnie jak waleriana, jest jedną z najlepszych na ukojenie nerwów. Ma też wiele innych zastosowań, w tym ułatwia zasypianie. Jest stosowana także do leczenia problemów trawiennych lub łagodzenia przeziębień. Jest środkiem przeciwzapalnym. Po zmieszaniu z rumiankiem lub melisą może zmniejszać bóle głowy.

Jeśli cierpisz na bezsenność lub lęk, kwiat lipy to bardzo dobry wybór. Wypij herbatkę z kwiatu lipy 15 minut przed pójściem spać, aby zapewnić sobie głęboki sen.

Herbatki relaksacyjne na stres

Kava

Kava jest trochę mniej znana niż opisane powyżej herbatki relaksacyjne. Kava pochodzi z południowego Pacyfiku i jest bardzo skuteczna w walce z niepokojem. Jest to rodzaj mięty o działaniu rozluźniającym, uspokajającym i hipnotycznym. Warto jednak znać przeciwwskazania do jej stosowania.

Tongowie, Fidżyjczycy i Samoanie stosują to zioło od ponad 2000 lat. To tradycyjny napój ich ceremonii i przyjęć powitalnych. Kava jest bardzo przydatna z uwagi na właściwości poprawiające i utrzymujące dobry nastrój i pozytywne nastawienie. Jednocześnie nie powoduje euforii, ale bardzo przyjemne uczucie odprężenia. Dlatego może pomóc Ci się zrelaksować.

Ale zachowaj ostrożność! Należy spożywać maksymalnie 30 i 70 mg dziennie. Istnieją symptomy, że kava może mieć przeciwwskazania związane z wątrobą. Osoby z zaburzeniami neurodegeneracyjnymi, takimi jak choroba Parkinsona, nie powinny spożywać kavy.

Chmiel

Większość ludzi nie wie o właściwościach relaksacyjnych chmielu, który jest jednym z czterech podstawowych składników piwa. Jego c harakterystyczny gorzki smak pochodzi z tej rośliny podobnej do winorośli. Ma związek z konopiami indyjskimi, ale nie wywołuje żadnych narkotycznych efektów.

Chmiel jest bardzo skutecznym ziołem w walce ze zmianami układu nerwowego, które powodują podwyższony stan czujności, niepokój, nerwowość, depresję lub stres. Potrafi także redukować skurcze mięśni, łagodzić trawienie i zwalczać bezsenność.

Rumianek

Oprócz „uspokojenia ciała” po złym trawieniu, rumianek ma działanie relaksujące, uspokajające i przeciwutleniające. W połączeniu z lawendą ma silny pozytywny wpływ na lęk i stres. Z tego powodu jest to potężne zioło, które ułatwia zasypianie i relaksuje ciało.

Herbatki relaksacyjne -kobieta pije podczas czytania książki

Możesz pić powyższe herbatki relaksacyjne na gorąco lub na zimno. Ich właściwości są takie same bez względu na temperaturę. Wszystko, co musisz zrobić, to wybrać te, które odpowiadają Twoim gustom i potrzebom, aby czerpać z nich wszystkie korzyści. Herbatki relaksacyjne na bazie ziół mają tę zaletę, że nie zawierają substancji chemicznych, co oznacza, że ​​są całkowicie naturalne.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.