Fałszywa hojność jest jednym z najbardziej powszechnych i szkodliwych rodzajów hipokryzji. To ludzie, którzy nie oddają komuś przysługi dla samego aktu dobroci – robią ją dla własnego interesu. To klasyczna narcystyczna pułapka: wyświadczanie przysługi komuś jako sposób manipulowania nim.
Niektórzy psychologowie powiedzą Ci, że czysta, bezinteresowna hojność nie zawsze jest dla nas naturalna. Nie wszystkich nas łączy prawdziwa empatia. Jest to prawda, mimo że większość z nas wie, że to współpraca przyczyniła się do naszego przetrwania jako gatunku.
Fałszywa hojność bywa jednak pułapką.
“Wielkim błędem jest uważać się za kogoś więcej niż jest w rzeczywistości, albo za mniej niż jesteś wart.”
Fałszywa hojność jest czymś ogólnie przyjętym w świecie. Niektórzy ludzie są tak przyjaźni i troskliwi, tylko dlatego, że chcą czegoś w zamian. Postępują tak politycy, niektórzy członkowie rodziny, czy szefowie wobec swoich pracowników, ponieważ wiedzą, że bycie przyjaznym może poprawić wydajność. Z wyjątkiem oczywiście, gdy pracownik zachoruje lub ma problemy rodzinne, a hojność jego szefa znika.
Jak widać, za niektórymi empatycznymi, wspierającymi działaniami kryje się wiele ukrytych zainteresowań. Uważaj! Możesz też postępować w ten sposób całkowicie nieświadomie.
Fałszywa hojność i narcystyczne społeczeństwo
Wystarczy pomyśleć o rodzicu, który poświęca całą swoją uwagę dzieciom. Ale dzieci są teraz starsze, opuszczają dom i starają się tak mocno, jak tylko potrafią, uzyskać odrobinę przestrzeni przed nachalnością rodziców. Rodzice wiedzą, że ich dziecko może zrobić coś na własną rękę. Ale mimo to ciągle je nadzorują, by samym poczuć się lepiej i uzyskać potwierdzenie, że nadal są potrzebni.
Jest to tak częste, że prawdopodobnie widziałeś takie przypadki u znajomych lub sam tego doświadczyłeś. Ale rzeczywistość może być znacznie bardziej skomplikowana, jeśli spojrzysz trochę poza własną rodzinę. Duża część naszego społeczeństwa praktykuje fałszywą hojność.
Ponadto socjologia mówi nam, że świat staje się coraz bardziej narcystyczny. Mówią, że pokolenie “ja i tylko ja” rośnie w siłę. Może to zniechęcać, ale to media społecznościowe karmią tę najwyższą potrzebę krzyczenia “Hej, oto jestem. Spójrz na mnie, chodź za mną, polub mnie, daj mi poczucie, że jestem potrzebny. “
Pomyśl o celebrytach, którzy używają mediów społecznościowych, by pochwalić się hojnością. Wspierają sprawy społeczne, współpracują z organizacjami non-profit… ale przez większość czasu to tylko sprzedaż ich wizerunku. Używają fałszywej hojności, aby przekonać nas, jak dobrzy są.
Bill Gates
Spójrzmy na Billa Gatesa i różnicę pomiędzy fałszywą hojnością a prawdziwą empatią. Był czas, kiedy pojawiało się wiele informacji na temat tego, że niektórzy z najbogatszych, najbardziej znanych ludzi na planecie nie okazują zbyt wielkiej dobroczynności. Microsoft zarobił mnóstwo pieniędzy i nie przekazał ich na cele społeczne.
Ale kiedy Bill i Melinda Gates pobrali się, stworzyli “Fundację Billa i Melindy Gatesów”. Dzisiaj przeznacza ona więcej pieniędzy na sprawy związane z problemami społecznymi, zdrowiem i edukacją niż ktokolwiek inny.
Musiał zastanowić się nad tym, jak ważne jest, aby udzielać pomocy w niektórych dziedzinach i zrobić coś dobrego dla społeczeństwa. To jeden z przykładów, który wygląda na prawdziwą empatię. Jednak może być też tak, że to jego doradcy uważali, że będzie to dobre dla wizerunku Microsoftu.
Być może Bill Gates doszedł do punktu, w którym czuł, że musi przekazać te pieniądze, aby samemu poczuć się dobrze. Społeczne uznanie, jakie mógł uzyskać oddając część pieniędzy, mogło być satysfakcjonujące. To jest fałszywa hojność.
4 klucze wskazujące na fałszywą hojność
Nasz świat potrzebuje prawdziwej empatii. Amin Maalouf jest znanym francusko-libańskim pisarzem i ekspertem w zakresie problemów społecznych, dyskryminacji i konfliktów etycznych. Mówi, że jeśli nauczymy ludzi, aby byli empatyczni jak dzieci, pomoże to ludzkości stać się bardziej pomocną i hojną. Ale obecna dynamika tylko popycha nas ku bardziej chaotycznemu, szkodliwemu narcyzmowi.
W tym wszystkim jest głównie miejsce na fałszywą hojność. To tylko jedna część narcystycznej osobowości, więc ważne jest, abyś potrafił ją rozpoznać. Oto niektóre z głównych cech fałszywej hojności:
- Fałszywe lub samolubne akty dobroci z pozycji władzy. “Jestem lepszy od Ciebie. Czy Ci się to podoba, czy nie, moja hojność sprawia, że jesteś zależny ode mnie”.
- Robisz coś po to, aby poprawić swój wizerunek.
- Poczucie “Gdyby nie ja, nie byłbyś w stanie przetrwać ani rozwiązać swoich problemów“.
- Manipulacja, szantaż i pułapki emocjonalne.
Podsumowując, wszyscy jesteś ważny, wyjątkowy i wspaniały, ale nigdy nie zapominaj, że masz zobowiązania wobec innych osób. Nigdy nie zapominaj, jak współpracować. I zawsze pamiętaj jak cenne jest praktykowanie prawdziwej, bezinteresownej empatii.