Mówienie prawdy: jak to robić, by nie ranić innych

Mówienie prawdy w pracy

Wiele osób kojarzy wyrażenie „powiedz prawdę” z obrażaniem innych ludzi. Tymczasem prawda jest pozytywna i najlepiej byłoby zawsze mieć do niej dostęp. Dlaczego więc mówienie prawdy stało się okazją do atakowania innych?

Odpowiedzią może być to, że ​​żyjemy w społeczeństwie, które ma niepisaną umowę nakazującą, by kłamać, aby (niby) było miło. Wydaje się, że jeśli chcemy się z kimś z kimś zgodzić, musimy go okłamać. Dlatego ludzie błędnie dochodzą do wniosku, że aby pozbyć się kłamstw, muszą być brutalnie szczerzy i w tym celu decydują się na mówienie prawdy.

„Prawdę niszczy zarówno kłamstwo, jak i cisza”.

Cyceron

Czasami ludzie mówią prawdę w gniewie. Innym razem osoba, która jest przedmiotem tej „prawdy”, czuje się źle, nawet jeśli mieliśmy zamiar przedstawić konstruktywną opinię. Dlaczego mówienie prawdy jest obwarowane tyloma błędnymi przekonaniami?

Powinniśmy móc mówić i słuchać prawdy, która nam się nie podoba, bez wywoływania wielkich konfliktów. Dlatego w dzisiejszym artykule przyjrzyjmy się zasadom, które sprawiają, że mówienie prawdy jest mniej nieprzyjemne i mniej bolesne.

1. Wyraź siebie konstruktywnie

Przede wszystkim mówienie prawdy wymaga jasnego określenia naszych intencji. Najważniejsze jest bycie szczerym wobec siebie i wyjaśnienie, że chcemy być konstruktywni. W przeciwnym razie mówienie prawdy może sprawić, że ktoś poczuje się źle.

Mówienie prawdy między przyjaciółmi

Sposób, w jaki powinniśmy mówić prawdę, zależy od tego zamiaru. Kiedy nasza motywacja jest pozytywna, wybieramy sympatyczny sposób komunikacji. Jeśli jednak mamy zamiar wskazać słabość, należy robić to tak, aby przyczynić się pozytywnie zamiast dawać powód do urazy. Mówienie prawdy we właściwy sposób zapewnia, że przekaz nie jest tak agresywny.

2. Wysłuchaj opinii drugiej strony

Często niewygodna prawda dotyczy obu stron. Jeśli więc jesteśmy w stanie zdobyć się na mówienie prawdy, powinniśmy również potrafić jej słuchać. Szczere rozmowy są obustronne. Obie strony mają coś do powiedzenia.

Słuchanie oznacza otwarcie umysłu na punkt widzenia drugiego człowieka. Konstruktywne słuchanie ma na celu wyciągnięcie użytecznych wniosków dla wszystkich zaangażowanych stron. Dlatego nie powinna mieć miejsca niechęć do odmiennych punktów widzenia.

Mówienie prawdy na spotkaniu biznesowym

3. Nie myśl za innych

Nie należy próbować myśleć o innych. I to w żadnym z dwóch znaczeń tego wyrażenia. Pierwszym z nich jest wyobrażenie sobie, jaka będzie reakcja danego człowieka na prawdę. Nie wolno zakładać, jakie mogą być potencjalne urazy lub złe uczucia.

Drugi sens to założenie, że doskonale wiemy, co myśli druga osoba, że znamy jej intencje i najgłębiej skrywane uczucia, a następnie osądzenie jej. W obu przypadkach myślenie za innych prowadzi tylko do błędów. Mówienie prawdy to nie to samo, co przekonanie, że jest się właścicielem tej „prawdy”.

4. Wyrażaj się jasno i bezpośrednio

Nieprzyjemna prawda brzmi okropnie, kiedy jest wypowiadana z gniewem, ostrymi słowami i z brakiem szacunku. Jednak wyrażanie jej za pomocą eufemizmów także nie jest wskazane. W obu przypadkach zniekształca się główny cel, czyli prawdę.

Właściwym podejściem jest spokojne i jasne przekazanie opinii. Zabawa słowami daje uczucie, że chcesz kogoś oszukać lub manipulować sytuacją. Zastanów się, jakie są najbardziej odpowiednie słowa, dzięki którym stworzysz precyzyjny, zwięzły i zrozumiały przekaz.

5. Mówienie prawdy w konkretnym celu

Mówienie prawdy zawsze powinno mieć jakiś cel. Jednak wiele razy nie podejmujemy wysiłków, aby jasno to określić przed przystąpieniem do głównego przekazu. To wielki błąd, ponieważ uzasadnienie może nie być pozytywne lub nie być tego warte.

komunikacja między mężczyzną i kobietą

Pytanie brzmi: co chcesz osiągnąć poprzez mówienie prawdy? Zdrowa odpowiedź brzmi: mam zamiar rozwiązać konflikty, lepiej rozumieć drugą osobę lub podnieść jakość relacji.

Odrzuć przekonanie, że mówienie prawdy jest równoznaczne z obrażaniem kogoś. Bycie niegrzecznym nie oznacza bycia szczerym. Prawda zawsze jest łatwiej przyjmowana, jeśli towarzyszy jej szacunek i autentyczna intencja zbudowania czegoś bardziej pozytywnego dla zaangażowanych osób.

Scroll to Top