Virginia Woolf i jej 10 najlepszych cytatów

Virginia Woolf

Cytaty, jakie pozostawiła po sobie Virginia Woolf ukazują nam udręczoną duszę, która najwyraźniej nigdy nie zaznała spokoju i ukojenia. Widać w nich ogromny talent, ale też potężną dawkę sceptycyzmu. Nie ma w tym nic dziwnego, jeśli się weźmie pod uwagę koszmar pierwszej i drugiej wojny światowej, przez jaki przyszło przejść tej kobiecie. Zdarzenia te głęboko wpłynęły na wnętrze artystów, którym przyszło żyć w tej strasznej epoce.

Virginia Woolf urodziła się w Londynie, w Anglii w roku 1882. Była jedną z najważniejszych postaci literatury modernistycznej. Była również zagorzałą feministką. W wieku 13 lat straciła matkę i wkrótce po tym – również siostrę i ojca. Niektórzy z osób studiujących jej biografię sugerują, że mogła również paść ofiarą wykorzystania seksualnego przez swoich przyrodnich braci.

“Wciąż powstaję na nowo i przestaję istnieć. Różni ludzie otrzymują ode mnie odmienne słowa.”

-Virginia Woolf-

Mimo to, ta wielka pisarka nigdy nie przestała tworzyć. Cytaty, jakie pozostawiła po sobie Virginia Woolf pokazują jej wewnętrzną walkę, niepewność ale też jej niezwykły i nieprzeciętny talent. Jest pisarką, którą czyta się wciąż na nowo.

Virginia Woolf i jej cytaty o miłości

Stwierdzenia na temat miłości jakie pozostawiła po sobie Virginia Woolf mają zabarwienie przemyśleń egzystencjalnych. Prawda jest taka, że nie postrzegała ona tego zagadnienia przez pryzmat naiwności czy romantyzmu. Oto próbka jej uderzającego realizmu:

“Miłość jest tylko iluzją, jest historią, którą tworzymy w umyśle, przez cały czas świadomi, że nie jest prawdą. Dlatego właśnie tak bardzo uważamy, żeby nic nie zniszczyło naszej iluzji.”

Dwoje ludzi trzyma się za ręce

Choć miała za sobą wiele kryzysów nerwowych i przyszło jej stawić czoła traumatycznym wydarzeniom w wieku młodzieńczym, można z całą śmiałością powiedzieć, że Virginia Woolf miała szczęście w miłości. Wyszła za mąż w wieku 30 lat i jeszcze 25 lat później nadal była szczęśliwą kobietą u boku swojego męża – można się tego dowiedzieć z jej biografii.

Jej mąż nie był jednak jej jedyną miłością. Miała jeszcze innych kontrowersyjnych partnerów. Jak sama wyjaśnia:

“Kiedy jest się zakochanym nie ma nic dziwniejszego niż zupełna obojętność drugich.”

Być sobą

Wiele cytatów, których autorką jest Virginia Woolf poruszają temat autentyczności. W tym na przykład mówi:

“Bądź szczery a rezultat z całą pewnością będzie niezmiernie interesujący”.

To bardzo głębokie stwierdzenie. Skłania nas do refleksji na temat tego, że to, co jest w nas najbardziej wyjątkowe, jest też zarazem najbardziej interesujące.

Virginia wiedziała jednak doskonale, że być sobą przez cały czas wcale nie jest łatwym zadaniem. Jak sama wspomina:

“Poza trudnością komunikowania się jako my sami, istnieje jeszcze wyzwanie w postaci bycia sobą”.

Aby nawiązać więzi i połączyć się ze sobą samym musimy najpierw odkryć, kim tak naprawdę jesteśmy. Wymaga to czasu i niejednokrotnie również odwagi. Jednak warto, wpłynie to również na naszą komunikację z innymi.

Myśl tę wyraża również inny cytat, który głosi:

“Nie ma potrzeby aby się śpieszyć. Nie ma potrzeby błyszczeć. Nie trzeba być nikim innym jak sobą samym.”

Jak widać Virginia Woolf niezmiernie ceniła w ludziach cechę jaką jest autentyczność. Z jej punktu widzenia była to wartość nadrzędna. Jest to również zadanie wymagające ogromnej siły.

Kultura

Zgodnie ze swoją wyjątkową naturą, Virginia  Woolf wzywa nas również do refleksji nad źródłami naszych pomysłów i naszą motywacją. Jak sama mówi:

“Nie przestawajmy pytać siebie: Czym jest ‘cywilizacja’, w której się znajdujemy? W jakich ceremoniach powinniśmy uczestniczyć? Jakie są zawody  i dlaczego powinniśmy na nich zarabiać pieniądze?”

Chodzi o nic innego jak o ponowne przemyślenie tego, co na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać oczywiste. Jest to forma powrotu do pierwotnego: “Dlaczego?”. Może to być pierwszy krok na drodze do powrotu do naszej autentyczności. Ta niezwykła kobieta zaprasza nas do refleksji nad naszym codziennym życiem, które nazbyt często przebiega nam mechanicznie i bezwiednie.

Jeśli chodzi o kulturę, i w tej kwestii pisarka ma dla nas celne spostrzeżenie. Mówi:

“Humor to pierwszy z darów, który ginie podczas nauki języka obcego.”

Co chce przez to powiedzieć? Otóż język to znacznie więcej niż składnia czy gramatyka. Jest to również – a może nawet przede wszystkim – kultura. To właśnie kultura nadaje sens dowolnemu stwierdzeniu. A najczęściej traci na tym właśnie poczucie humoru.

Rzeźba - dwoje ludzi w klatce

Więzienia i znak młodości

Oto kolejny cytat Virginii. Opisuje w nim ona w sposób poetycki kontrast jaki istnieje między wyglądem zewnętrznym a tym, co człowiek naprawdę nosi w swoim wnętrzu. Jak sama mówi:

“Każdy człowiek ma swoją przeszłość zamkniętą w swoim wnętrzu, niczym kartki książki wyuczonej na pamięć; przyjaciele mogą natomiast przeczytać jedynie tytuł.”

Kolejne stwierdzenie odnosi się do warunkowania jakie czasem narzucają nam inni – porównuje się je tu do więzienia:

“Oczy drugich to nasze więzienia, ich myśli są dla nas klatkami.”

Bardzo często jesteśmy uwiezieni w spojrzeniu i opinii drugich. Nie jesteśmy wolni dopóki sami nie uciekniemy od ich wpływu.

Kobieca twarz w częściach

Na koniec mamy dla Ciebie jeszcze jeden ciekawy cytat. W nim Virginia Woolf opisuje jeden z najciekawszych przymiotów młodości: braterstwo. Jak sama wyraża:

“Jedną z oznak młodości jest pojawienie się uczucia braterstwa i więzi z innymi istotami ludzkimi gdy zajmujemy wśród nich nasze miejsce.”

Ta angielska pisarka ma szanowane miejsce wśród wielkich twórców literatury. Z czasem, oprócz zdobywania coraz szerszego kręgu czytelników, stała się również jedną z najbardziej znanych feministek. Jej dziedzictwo jest trwałe i z całą pewnością będzie odbijać się echem jeszcze przez długi czas.

Scroll to Top