Samotność w środku tłumu - jak sobie z nią poradzić?

Samotność w środku tłumu - jak sobie z nią poradzić?
Adriana Díez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Adriana Díez.

Ostatnia aktualizacja: 22 grudnia, 2022

Nie ma znaczenia, ilu znasz ludzi ze swojego otoczenia lub też ilu masz znajomych w mediach społecznościowych. To, co naprawdę ważne, dotyczy tego, co znaczą dla Ciebie ludzie, których znasz. Jakie są dla Ciebie wartości? Czy odczuwasz samotność mimo tylu znajomych? Liczby bezwzględne nie mają żadnego znaczenia, ponieważ możesz być otoczony przez mnóstwo ludzi i wciąż odczuwać samotność.

Czy kiedykolwiek czułeś się tak, nieważne w jakim tłumie się znajdujesz, że nie możesz nawiązać z nikim kontaktu? Czy kiedykolwiek czułeś, że Twoja potrzeba kontaktu z ludźmi nie jest spełniona, mimo tego, że w pobliżu jest mnóstwo ludzi?

Czy kiedykolwiek czułeś się samotny i tak, jakby nikt nie mógł Ci pomóc? To puste uczucie nie zniknie, jeśli będziesz chciał wypełnić je w jakiś sposób z zewnątrz. Jest to Twój problem czysto wewnętrzny. Musisz go rozwiązać sam od wewnątrz, zanim spojrzysz na innych ludzi.

Grupa znajomych

Samotność to okazja do spędzenia czasu z samym sobą. Samotność daje Ci pozwolenie na angażowanie się w wewnętrzny dialog ze sobą. W takich chwilach lepiej poznasz siebie, odkryjesz, czego chcesz i dokąd zmierzasz. Kiedy jesteś sam, masz przyjemność przebywania z kimś naprawdę wyjątkowym. Ze sobą samym.

“Nie możesz być samotny, jeśli lubisz tę osobę, z którą spędzasz samotnie czas. Czyli siebie.”
Wayne Dyer

Nigdy nie poczujesz się samotny, jeśli lubisz być sam ze sobą. Nie poczujesz się osamotniony, jeśli jesteś w pokoju ze sobą. W rzeczywistości tylko w takim przypadku należy patrzeć na swoje otoczenie, aby szukać dodatkowego towarzystwa. Jeśli w Twoim wnętrzu panuje hałas i zamieszanie, jak możesz usłyszeć muzykę na zewnątrz Ciebie?

Wartość tego, co jest wokół Ciebie

Błędem jest ustalanie priorytetów ilościowych, gdy szukasz towarzystwa. Kluczem jest jego jakość. Nie ma znaczenia, ilu ludzi jest w Twoim otoczeniu, jeśli nic Ci nie mogą oni zaoferować. Nie ma znaczenia, ile czasu spędzają z Tobą, jeśli nie jest to czas dobrze wykorzystany.

Zawsze będziesz czuć samotność, jeśli nie sprawisz, że będziesz szczęśliwy spędzając czas ze sobą lub z innymi ludźmi. Zawsze będziesz myślał, że nikt Cię nie zrozumie, bez względu na to, ile razy powtórzysz tę samą historię.

Serce w objęciach

I zawsze będziesz myślał, że nikt nie chce spędzać czasu z Tobą, jeśli nie cenisz samego siebie. Pod koniec dnia czas będzie coś wart tylko wtedy, gdy najpierw spędzisz go ze sobą tak, żeby mieć z tego jakieś korzyści.

Najpierw popracuj więc nad sobą. Nie spędzaj czasu sam, ale ze samym sobą. Jesteś jedyną osobą, która zawsze i wszędzie będzie dla Ciebie. Oznacza to, że powinieneś kochać siebie samego. Ciesz się chwilami samotności, kiedy możesz połączyć się z tym, co robisz. Mów do siebie i pamiętaj, że pokój wewnętrzny z samym sobą pomoże Ci osiągnąć cele zewnętrzne.

“Pewnego dnia samotność objęła mnie tak mocno, że zacząłem odczuwać do niej swego rodzaju uczucie. Płakałem jak dziecko i opowiadałem jej tysiące różnych opowieści. Rozmawialiśmy przez długi czas jak dwaj starzy przyjaciele, a potem pożegnaliśmy się i wszyscy poszliśmy dalej w swoją stronę. Wciąż jeszcze się widujemy i zawsze cieszę się, że ją widzę. Jest wciąż taka sama: zawsze uczciwa, mądra i inteligentna.”
-Kelbin Torres-

Zdefiniuj sens, jaki ma dla Ciebie samotność

Jeśli czujesz się pusty i niezadowolony z siebie, to wszelkie negatywne emocje mogą stać się Twoim najgorszym wrogiem. To jest jak głos, który ciągle krzyczy i wymaga rozwiązania, a Ty starasz się ukryć to za pomocą szumu tła. Prawdziwym rozwiązaniem jest jednak odłączyć się od świata zewnętrznego i połączyć się z wewnętrznym sobą.

Dąż do nawiązania zdrowej relacji z samym sobą. Oczywiście o maksymalnie wysokiej jakości, jaką tylko zdołasz uzyskać. Naucz się słuchać i rozpieszczać samego siebie. Dbaj o siebie i doceń czas, jaki spędzasz sam, w ciszy i spokoju, we własnej obecności.

Nie będzie Ci doskwierać samotność, jeśli staniesz się dobrym towarzyszem dla siebie. Nie będziesz odczuwał braku innych osób, jeśli sam dla siebie będziesz kimś w pełni wystarczającym. Zewnętrzny świat zwiększy Twoją satysfakcję, zamiast być czymś niezbędnym. Nie traktuj świata zewnętrznego jako czegoś, co ukrywa Twoje nierozwiązane wewnętrzne problemy.

Kochaj siebie samego tak jak nigdy wcześniej. Poczuj taki spokój ze sobą, że będziesz chciał być sam ze sobą przez co najmniej jedną chwilę każdego dnia. Zacznij słuchać siebie tak, jak nikt inny tego nigdy nie zrobił. Bądź dla siebie najlepszym przyjacielem, jakiego chciałbyś mieć. Kiedy zapełnisz tę pustkę w środku, możesz iść i cieszyć się tym, co inni mają do zaoferowania.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.