Wydanie dziecka na świat po raz pierwszy jest bardzo ważną zmianą dla nowej mamy i taty. Pojawia się mieszanka emocji wprowadzająca wielkie wyzwania w ich życiu. Oprócz zmian dokonanych dla nowego dziecka najważniejszą zmianą po porodzie jest ta, której nie widać gołym okiem. Mówimy o zmianie, który matka nosi w sobie. Jest to emocjonalny i fizyczny proces fazy poporodowej.
W tym okresie, zwanym połogiem, ciało matki powraca do stanu równowagi. Fizyczna część trwa zwykle około 40 dni. Jednak odzyskanie stylu życia i życia z partnerem może zająć nawet rok. Mieszanka emocji – jeśli nie jest odpowiednio zrozumiana – może nieco skomplikować ten proces.
“Bycie rodzicem to jedna z najtrudniejszych rzeczy, jakie kiedykolwiek zrobisz, ale w zamian nauczy Cię znaczenia bezwarunkowej miłości.”
-Nicholas Sparks-
Mieszanka emocji – zaburzenia równowagi hormonalnej i zmiany fizyczne
Jeśli przyszła matka odczuwa zmiany hormonalne i emocjonalne w czasie ciąży, to wystąpi to również w okresie poporodowym. W tym okresie hormony powracają, aby pomóc macicy skurczyć się i piersiom zacząć wytwarzać mleko.
- Poziom estrogenu i progesteronu spada. Są to hormony odpowiedzialne za cykl jajnikowy, który pojawi się po kilku miesiącach lub roku, kiedy miesiączka powraca.
- Poziomy prolaktyny i oksytocyny idą w górę, by skurczyć macicę i wytworzyć mleko. Skurcze te mogą być bolesne.
Kobieta w trakcie połogu doświadcza dużych zmian w układzie hormonalnym, które mogą powodować intensywne zmiany emocjonalne.
Wszystko zmienia się po porodzie
Te hormony te są również sprawiają, ze matki podstawowym celem jest dziecko. Prolaktyna i oksytocyna wywołują stan skupienia i koncentracji na dziecku, relatywizując lub ignorując inne bodźce ze środowiska zewnętrznego.
Matka odczuje niepokój o rozłąkę z dzieckiem, ponieważ jej uczucia są z nim całkowicie powiązane. Będzie czuła się wrażliwa na wszystko, co dzieje się wokół niej, czując się przytłoczona tym, co wydaje się normalną sytuacją. Ale dla niej nie okazują się w tej chwili normalne.
Z drugiej strony traci zainteresowanie seksem i innymi czynnościami, które wcześniej były ważne. Życie koncentruje się na opiece nad dzieckiem, mleku i miłości.
Poza tym matka wolno dochodzi do siebie z powodu braku składników odżywczych w czasie ciąży, porodzie, braku żelaza, a w niektórych przypadkach także jodu. Może również zobaczyć zmiany jelitowe, ze względu na zmiany w serotoninie. Inne zmiany to:
- Huśtawki nastrojów
- Brak snu
- Zmartwienia
- Dyskomfort
- Trudności w karmieniu piersią (pęknięcia w brodawkach sutkowych i ból)
Wszystko to może sprawić, że nowa mama odczuwa niepewność, rozczarowanie, wyczerpanie, drażliwość, brak koncentracji, udrękę, lęk, potrzebę płaczu, stres, nadwrażliwość i może czasami prowadzić do depresji poporodowej.
Poporodowa mieszanka emocji a rola taty
Poza zmianami które dotyczą matki, ojciec również może czuć się nie na miejscu, może być niepewny swojej roli i tego, co powinien robić. Jednocześnie może nie zrozumieć, a nawet nie rozpoznać swojej partnerki i nie jest pewien, jak im pomóc lub wesprzeć.
Ale rodzina zazwyczaj służy pomocą, zazwyczaj matka może przyjąć rolę głównego wsparcia. Może to sprawić, że ojciec lub partner poczują się jeszcze bardziej odepchnięci i mogą szukać innych sposobów, aby czuć się użytecznym, nawet jeśli nie są ze swoją partnerka.
Ojcostwo jest najtrudniejszą pracą na ziemi. Jesteś odpowiedzialny za fizyczny, emocjonalny i umysłowy rozwój innego człowieka.
Mieszaka emocji – jak możemy ponownie znaleźć równowagę?
Ważne jest, aby wiedzieć, że połóg jest normalnym i tymczasowym procesem, który pozwoli Ci przystosować się do nowego życia skoncentrowanego na dziecku. Aby to zrobić, konieczne jest zaakceptowanie zmian fizycznych, społecznych i emocjonalnych, upewniając się, że twoja nowa sytuacja staje się normalna i nauczysz się razem ze swoim partnerem jak sobie z nią poradzić.
Ciało jest mądre i wie, jak powrócić do równowagi, potrzebujemy tylko atmosfery spokoju i wsparcia w relacji z naszym partnerem, aby stało się to naturalnie i łatwo.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
Beard, J. L., Hendricks, M. K., Perez, E. M., Murray-Kolb, L. E., Berg, A., Vernon-Feagans, L., … Tomlinson, M. (2005). Maternal Iron Deficiency Anemia Affects Postpartum Emotions and Cognition. The Journal of Nutrition. https://doi.org/10.1093/jn/135.2.267
Izard, C. E., Libero, D. Z., Putnam, P., & Haynes, O. M. (1993). Stability of Emotion Experiences and Their Relations to Traits of Personality. Journal of Personality and Social Psychology. https://doi.org/10.1037/0022-3514.64.5.847
Granat, A., Gadassi, R., Gilboa-Schechtman, E., & Feldman, R. (2017). Maternal depression and anxiety, social synchrony, and infant regulation of negative and positive emotions. Emotion. https://doi.org/10.1037/emo0000204
Haagen, J. F. G., Moerbeek, M., Olde, E., Van Der Hart, O., & Kleber, R. J. (2015). PTSD after childbirth: A predictive ethological model for symptom development. Journal of Affective Disorders. https://doi.org/10.1016/j.jad.2015.06.049