Czytanie to nie to samo co prawdziwe życie, ale jest jednym z najlepszych sposobów, by poczuć, że żyjesz. Czytanie pozwala nam na zanurzenie się w oceanie słów i uwolnienie od zmartwień. Dzięki niemu ożywasz, swobodnie kroczysz po wyspach literackiego spokoju.
Jakie znaczenie ma w twoim życiu czytanie? Niektórzy czytają, by wiedzieć, że nie są sami na świecie. Inni w ten sposób urozmaicają i barwią swoją codzienność.
Zanurzenie się w lekturze to doświadczenie, które odżywia nas, edukuje i czyni nasz umysł bardziej wolnym i silnym. Czytanie książek to uniwersalne dobro, które przenika światy oraz kultury, działając poza ograniczeniami czasu. Stanowią one spuściznę całej ludzkości, którą przekazujemy sobie z pokolenia na pokolenie.
Jeśli masz doświadczenie w sztuce nocnych sesji czytelniczych, to z pewnością będziesz utożsamiać się z poniższymi przemyśleniami. Zachęcamy cię do wzbogacenia naszej listy o własne refleksje.
Magia opowieści
Będąc dziećmi najpierw zakochujemy się w książkach, które czytali nam nasi rodzice, lub dorosłe rodzeństwo. Dzięki nim mogliśmy odkryć coś nowego o samych sobie.
Pierwsze książki z dzieciństwa zostawiają w nas emocjonalne ślady pełne niezapomnianych fantazji. Stanowiły swego rodzaju dziurkę od klucza, przez którą po raz pierwszy obserwowaliśmy grozę, przygodę, czy miłość…
Często kiedy zamykamy oczy to chcemy jeszcze raz przeżyć te wszystkie doznania, które wydawały się tak nowe i tak intensywne. Na nowo pragniemy przewracać pożółkłe kartki książek z naszego dzieciństwa. Niektóre z nich nadal trzymamy, stare książki z naszym imieniem na pierwszej stronie.
W pewnym sensie te stare książki są niczym obraz duszy. Są niczym małe wszechświaty, które przechowują wiele fragmentów, które definiują to kim teraz jesteśmy.
W tych książkach zawarte są emocje, które nadal poruszają nas od środka. To przez nie zadajemy sobie pytanie, czy dzieci w dzisiejszych czasach też są tak namiętnie zainteresowane książkami, jak nasze pokolenie. Oczywiście ich świat wydaje się być tak bardzo odmienny od naszego. Dzisiejsze społeczeństwo koncentruje się na technologii, a nie delikatnych stronach książek.
Zamiast skupiać się jednak na różnicach między światem naszego a dzisiejszego dzieciństwa, postarajmy się raczej poświęcić czas, aby zaszczepić w naszym dziecku miłość do czytania. Jak możemy to zrobić? Oto kilka sugestii:
- Zacznij czytać swojemu dziecku od wczesnego dzieciństwa.
- Najlepszym sposobem jest dawanie przykładu. Jeśli w ich najbliższym otoczeniu znajdują się książki i stanowią coś ważnego i intymnego dla ich rodziców, to dzieci wprowadzą w swoje życie podobne nastawienie i relacje.
- Nie zmuszaj dziecka do czytania konkretnego rodzaju książek. Czytamy z ciekawości. Dziecko będzie rozwijać się jako czytelnik tylko jeśli pozwolimy mu na wolność w wyborze swoich lektur.
- Ustal godziny czytania. Na przykład wprowadź w wasze życie nawyk czytania przed snem każdej nocy.
Książki pobudzają zmysły
Książka nigdy nie będzie dla nas ciężarem, nieważne jak długa. Czasami taszczymy ze sobą wielkie książki, które pożeramy w trakcie podróży pociągiem, czy autobusem. Są wyspami, na których możemy szukać wytchnienia.
Książki czytamy, wąchamy i dotykamy. Są niczym cisi przyjaciele, z którymi wiąże nas wyjątkowa i niepowtarzalna relacja. Towarzyszą nam w dobrych czasach i przygodach.
Możemy doświadczać książek wszystkimi naszymi zmysłami. Tak naprawdę, to bardzo prawdopodobne, że kiedyś zadałeś sobie następujące pytanie? Skąd najstarsze książki mają ten dziwny zapach, który tak bardzo nas do nich przyciąga?
Wszystko to z powodu ukrytej między ich stronicami substancji. Mowa tutaj o ligninie. Jest to rodzaj polimeru, który naturalnie występuje w królestwie roślin. W przypadku drzew zapewnia im zachowanie twardości. Po upływie pewnego czasu wszystkie książki mają tę wyjątkową substancję, która wraz z upływem czasu wzmacnia ich strony i zamienia ich kolor na żółty.
Czytanie to wolność, czytanie to szczęście
Czytanie to coś więcej niż codzienna ucieczka. To rozbudzenie się na nową wiedzę i doświadczenia. Stanowi sposób na przeżywanie opowieści i historii innych ludzi, na podróż przez nieistniejące światy. Zamykając książkę zdajemy sobie sprawę, że nie jesteśmy już dłużej tym samym człowiekiem.
Czytanie poszerza horyzonty i pozwala nam w dowolnym momencie na powrót do rzeczywistości. Dzięki niemu z tyłu głowy zawsze pamiętamy o tej wyjątkowej więzi, która łączy nas z innym światem. Dzięki książkom nasze codzienne życie jest wyrazistsze i barwniejsze.
Kim byliby ludzie, którzy nigdy nie otworzyli żadnej książki? Jak powiedział Ghandi: “nic się nie dzieje, kiedy nie czytasz, lecz kiedy to robisz dzieje się tak wiele.”
Bez wątpienia życie umożliwia nam zdobycie wiedzy. Ten kto czyta każdego dnia, kto stale szuka wolnego czasu, aby niczym przez dziurkę od klucza spoglądać na inaczej niedostępny świat doświadcza istotnych korzyści. Książki zdolne są otwierać przed nami najbardziej zamknięte drzwi.
Dobra książki pozwala ci na odniesienie się do wielu aspektów z codziennego życia, które wywołują twój stres i lęk. Daje wskazówki, cieszy, uspokaja i przekazuje nam wartościową wiedzę.
Jeśli czytasz często i regularnie rozwijasz swój nawyk to pomagasz sobie udoskonalić sens i cel swojego istnienia. Czytelnik jest osobą o wielu różnorodnych opiniach, bo czytając zagłębiał się w tak wiele różnych umysłów. Dzięki odwiedzeniu różnorodnych światów rozwinął swój własny głos. Czytanie to nie tylko sposób na uwolnienie, ale również źródło siły, które masz w zasięgu ręki.
Obrazy dzięki życzliwości: Зенина Ксения, Erin McGuire