Wszystko przemija i wszystko się zmienia

Wszystko przemija i wszystko się zmienia

Ostatnia aktualizacja: 03 kwietnia, 2017

Najpierw jesteśmy niczym lękliwe dzieci. Chcemy by wszystko wydarzyło się jak najszybciej. Marzymy o chwytaniu doświadczeń i wyciskaniu z życia jak najwięcej. Później pojawiają się triumfy, rozczarowania i przeszkody… Ale takie jest życie. Droga naprzód, dopuszczanie zmian i zachowanie skromności we wszystkim co czeka nas w naszej podróży zwanej życiem. Wszystko bowiem przemija i się zmienia.

Czy ktoś z nas nie marzył kiedyś aby coś wydarzyło się jak najszybciej? Kto z nas nie pragnął nigdy, aby chwila trwała wiecznie. By czas zatrzymał się w miejscu, niczym skały na wybrzeżach oceanu?

Nie ma to znaczenia, gdyż dobre chwile na zawsze pozostaną w naszej pamięci. Można powiedzieć, że człowiek składa się ze wspomnień i każdego dnia przywołujemy dobre i złe wspomnienia.

Przyznanie, że każdego dnia nasze życie upływa i nikt, ani nic nie jest w stanie powstrzymać nas przed pokonywaniem tej drogi to zdecydowanie coś co nas przeraża i inspiruje do myślenia. Jednakże nie należy obawiać się tej drogi, ani postępu.

Wszyscy jesteśmy tymczasowymi lokatorami w niedoskonałym świecie, który pełny jest wspaniałych rzeczy. Nie bój się upływających lat, lecz tego co cię omija. Strzeż się ran emocjonalnych, zastanawiania się “co by było gdyby?” oraz porażek, których nigdy nie doświadczyłeś. To właśnie z nich najwięcej się uczymy.

Zastanówmy się dziś pokrótce nad rozwojem naszej egzystencji. Pomówmy o jej stałych aspektach, które powinniśmy doceniać każdego dnia, aby wieść pełniejszy żywot.

Oprócz sedna w życiu wszystko się zmienia

W rzeczy samej, możemy powiedzieć, że w życiu wszystko przechodzi, wszystko przemija i wszystko się zmienia. Jednakże pewne elementy muszą być niezmienne w naszym wyjątkowym mikroświecie.

Drzewo

Twoja samoocena, potrzeba nauki i ekscytacji

Miłość, szacunek, godność i nasza potrzeba kontynuowania rozwoju osobistego. To powinny być filary naszego codziennego życia. Są to wiatrowskazy, które ukierunkowują cię na drogę siły i hartu ducha, bez względu na sytuacje.

W tej szerokiej przygodzie życia są chwile w których odrzucamy te wartości, na rzecz innych. Są tacy, którzy do tego stopnia kładą na piedestale swoich partnerów, że zapominają o samych sobie.

Chociaż wszystko można uzasadnić, kiedy nasze emocje szybują, to i tak musisz pamiętać jak zachować równowagę. Ofiarowując siebie innym, aż do poziomu gdzie zapominamy o własnych potrzebach, dużo szybciej wpadamy we frustrację i dlatego nie możemy iść naprzód.

Kiedy tracisz zdolność do ekscytacji, kiedy twoje dnie ograniczają się do zmartwień i niezadowolenia to właśnie wówczas twoje życie zatrzymuje się w miejscu. Nagromadzony ciężar wiąże cię na stałe z cierpieniem. Oddychaj. Nie martw się tym, że tak wiele ciągnie cię w dół. Zerwij łańcuchy tego, co nie wydaje ci się niezbędne…

Może cię również wydawać, że kolejną rzeczą, która powinna być niezmienna w naszym życiu to nasz system wartości. To prawda, są pewne podstawowe zasady, których nigdy nie złamiemy. Są to między innymi szacunek do siebie i innych, szczerość, odwaga…

Jednakże wraz z postępem życia każda rzecz ulega zmianie. Dotyczy to również małych zmian w naszej osobowości, a nawet w systemu wartości, który dopasowuje się do naszych doświadczeń. Jest to dla nas zdecydowanie dobre, gdyż jest to część naszej nauki i rozwoju.

Nie bój się zmian. Czasem musisz zerwać kotwicę, aby posuwać się dalej z większą mądrością, która jest efektem doświadczeń.

Motyl na ustach

 

Miłość, która nas przenika

Jest to miłość, do tego co jest nam przynależne. Miłość do naszej rodziny, narzeczonego, dzieci. Są to pewne punkty istoty naszej natury.

Miłość nie jest jednak bytem stabilnym w czasie. Miłość podlega zmianom i stale się dopasowuje. Przykładem tego może być nasza osobista romantyczna relacja. Partnerzy muszą dostosowywać się do zmian życiowych, które pojawiają się wraz z upływem czasu. Są to na przykład zmiana pracy, pojawienie się dzieci, równoważenie rozwoju osobistego z rozwojem naszego partnera.

Wszystko to są momenty, które wymagają naszego poświęcenia, mądrości i zdolności posuwania się naprzód. Mamy te same korzenie zbudowane na miłości, ale sami pielęgnujemy osobiste gałęzie, które uosabiają nasz osobisty rozwój.

Sztuka mądrego podejścia do zmian

Kobieta i drzewo
  • Ty jesteś priorytetem, protagonistą swoje życia. Jesteś ważny w swoim świecie. Nie trzymaj się strachu, ani niezdecydowania, ponieważ na dłuższą metę wywołują one frustrację oraz żal, za utraconymi chwilami.
  • Nigdy nie przestawaj troszczyć się o swoje “wewnętrzne dziecko“. Musisz stale ekscytować się sobą i swoim życiem. Bądź spontaniczny, w oparciu o nabytą wiedzę i doświadczenie. Ciesz się prostymi rzeczami: miłością, doświadczeniem oraz ośmielaj się.
  • Nie skupiaj się na przeszłych błędach, nie karm się nostalgią. Życie nie czeka na tych, którzy gubią się we własnym cieniu. Życie szuka światła i własnej swobody. Pozwól sobie rozwijać się razem z nim, zachowując optymizm, entuzjazm i prostotę.

Obrazy dzięki życzliwości Cha Wakan.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.