Istnieją wartościowe cytaty skierowane do osób wrażliwych, które mogą zapewnić im lepszą samopoznanie, pewność siebie i skuteczne radzenie sobie ze swoimi emocjami. Ponieważ możemy myśleć różne rzeczy, ale być wrażliwym, entuzjastycznym i mieć dar widzenia świata z perspektywy własnego serca ma zalety jeśli tylko wiemy, jak “skalibrować” ten potencjał.
W świecie psychologii bardzo popularny jest temat klasyfikacji. Dlatego może z łatwością znaleźć dziesiątki artykułów, gdzie opisuje się szereg cech, dzięki którym możemy wywnioskować, czy mamy określony profil osobowości czy zachowania. Podobnie dzieje się w przypadku osób wrażliwych.
Tak więc wiele osób po przeczytaniu pewnych artykułów natychmiast identyfikuje siebie jako osoby wysoce wrażliwe. Jednak należy zauważyć, że ten profil osobowości jest o wiele bardziej złożony, niż może nam się wydawać. Mamy przed sobą typ osobowości, w którym wymiar emocjonalny i organiczny przedstawia kilka ważnych niuansów. Są to ludzie znacznie bardziej wrażliwi na ból, dźwięki, zapachy…
W rzeczywistości są dzieci, który już od wczesnego dzieciństwa odczuwają pewien dyskomfort spowodowany niektórymi ubraniami. Są one również bardzo empatyczne, kreatywne, ale jednocześnie zagubione w społeczeństwie, które używa mylnych i niebezpiecznych komunikatów takich, jak kłamstwo, podwójne znaczenia, impulsywność…
Ta percepcyjna i emocjonalna subtelność popycha je na próg depresji, do rozpaczy. Ludzie tacy czują się inni, jak obcy w tym hałaśliwym świecie, fascynującym, ale często tak niewrażliwym… Dlatego jesteśmy przekonani, że te cytaty dla osób wrażliwych mogą posłużyć jako przewodnik, inspiracja i cenna pomoc.
Cytaty dla osób wysoce wrażliwych
Większość zdań o ludziach wrażliwych, które przedstawimy poniżej została opublikowana w książkach o tej tematyce. Na przykład, w naszym zasięgu mamy interesujące prace Elaine Aron i Kariny Zegers, dwie autorki, którzy mają w swoim zbiorze różne publikacje i dają nam wiele interesujących i przydatnych informacji.
Przyjrzyjmy się niektórym z nich.
1. Nie jesteś etykietą
Jednym z błędów, który popełniamy bez względu na to, czy jesteśmy osobami wrażliwymi czy nie, jest chęć usilnego dopasowania się do otaczających nas środowisk, w których często jesteśmy osądzani. Jest to niekorzystne zachowanie, akceptacja własnego sposobu bycia, odczuwania i życia jest synonimem zdrowia, więc odłóżmy na bok stosowanie etykiet.
2. Ciemna strona wrażliwości
Wysoka wrażliwość może często wydawać się przekleństwem. Odczuwamy życie z większą intensywnością, nie wszyscy rozumieją naszw osobliwości, nie każdy widzi świat tak jak my… Jest to dziwna cnota, ale wciąż jest ona darem. W końcu wysoka wrażliwość daje szansę na głębsze spojrzenie na rzeczywistość.
3. Nadwrażliwość, ten nieprzekraczalny próg
Jest to jedno z najbardziej charakterystycznych zdań dla osób wrażliwych. Pokazany jest tu problem nadwrażliwości, tego niewidzialnego progu, gdzie odgłosy ludzi, dźwięki, słowa, a nawet zmiana temperatury powodują często olbrzymi dyskomfort.
4. Potrzeba dopasowania się do hałaśliwego świata
“Nauczyciel medytacji opowiedział mi kiedyś historię człowieka, który nie chciał mieć nic wspólnego ze stresem w swoim życiu, więc zamieszkał w jaskini, aby medytować dzień i noc przez resztę swojego życia. Nie wytrzymał nawet jednego dnia w jaskini. Odgłos kapiącej wody doprowadzał go do szału. Morał jest taki, że przynajmniej do pewnego stopnia stres zawsze będzie nam w jakiś sposób towarzyszył”.
-Elaine Aron-
Ta historia może wydawać się nieco komiczna, ale w rzeczywistości bardzo dobrze przedstawia życie bardzo wrażliwych ludzi. Często wykazują potrzebę odosobnienia i samotności w świecie, który jest zbyt hałaśliwy, pełen stresu, problemów i rozczarowań. Jednak nawet w tym zakątku samotności nadal będą czuć się źle.
Dlatego nie ma sensu uciekać przed światem, lub się przed nim bronić. Świat jest taki, jaki jest, z jego niuansami, komplikacjami i pięknem. Wiedza odnośnie tego, jak go zaakceptować, zrozumieć i się do niego przystosować pozwoli nam przetrwać z większą harmonią.
5. Ty też jesteś ważny
Czymś, co niewątpliwie charakteryzuje wrażliwe osoby jest refleksja, potrzeba dogłębnego rozmyślania nad rzeczami, spojrzenie na wszystkie szczegóły, wszystkie niuanse… Jednak po tej głębokiej analizie jako priorytet stawiają innych, uważając, że problemy i potrzeby innych są ważniejsze niż ich własne.
To błędne przekonanie, ta niebezpieczna cnota, mimo że charakteryzuje się nadmierną empatią może w końcu doprowadzić do wielu problemów z poczuciem własnej wartości.
6. Twoje emocje sprawiają, że jesteś człowiekiem
“Człowiek jest tym, kim jest dzięki umiejętności myślenia, zdolności odczuwania i działania. Nasze emocje sprawiają, że stajemy się godni”.
-Karina Zegers-
To jeden z najbardziej znanych cytatów Kariny Zegers. W tym przesłaniu przypomina nam, że zamiast postrzegać naszą wrażliwość, nasze emocje i otwartość na świat jako problem powinniśmy zaakceptować je jako część naszej istoty. Istota ludzka byłaby niczym bez emocji, dlaczego więc postrzegamy wrażliwość jako problem?
7. Wrażliwość i kultura
Te dane są niewątpliwie bardzo interesujące. Wysoka wrażliwość jest postrzegana różnie w zależności od kultury. Co ciekawe, w krajach wschodnich ta cecha osobowości jest bardzo ceniona nawet wśród samych dzieci. Jednak w świecie zachodnim wrażliwe dziecko jest zazwyczaj krytykowane i często pada ofiarą bullyingu.
Nadszedł czas, aby zacząć postrzegać emocje jak coś normalnego, zaakceptować je i zrozumieć lepiej osoby wrażliwe, które wcale nie są nietowarzyskie, nieśmiałe lub neurotyczne. Powyższe zdania pokazują nam, że osoby te są jak ogród pełen niuansów, głębokich korzeni i wzniosłych uczuć, które bardzo wzbogacają naszą rzeczywistość.
Nie odsuwajmy się od ich, nie postrzegajmy ich jako dziwaków w świecie, do którego wszyscy doskonale pasujemy.