Klucze do niezwykle ważnej cechy (choć może raczej lepiej byłoby użyć słowa “umiejętności”), jaką jest asertywność to w rzeczywistości coś naprawdę bardzo prostego. Opierają się one na szacunku, pokorze i pragnieniu lepszego życia.
Oczywiście zdobycie pewności siebie będzie wymagało trochę wysiłku, ale otrzymasz w zamian naprawdę wiele przydatnych zdolności, jak np. właśnie asertywność. Jedno, co na pewno wyjdzie z tego, to mniej skomplikowane, bardziej satysfakcjonujące życie.
Asertywność definiowana jest jako zdolność do komunikowania się w sposób otwarty, bezpośredni i przyjazny. Oznacza to, że nie wywierasz presji na innych ludzi, ale nie omijasz trudnych tematów, ale też nie mówisz tego, co tak naprawdę myślisz.
Jest to cecha, która mieści się pomiędzy komunikatywną pasywnością i agresywnością. Pasywność można zdefiniować jako sposób prowadzenia komunikacji zapewniający poczucie tkwienia w bierności. A w przypadku agresywności występuje chęć zakrzyczenia lub zredukowania znaczenia drugiej osoby stanowiącej stronę dyskusji.
Asertywność to cecha pozwalająca nam znaleźć się dokładnie w środku rozmowy.
“Sposób, w jaki komunikujemy się z innymi i nami samymi ostatecznie decyduje o jakości naszego życia.”
-Tony Robbins-
Znajomość kluczy do tego, czym jest asertywność i zastosowanie ich w praktyce pomoże Ci wyrazić to, co tak naprawdę chcesz wyrazić. Do tego w zupełnie bezpieczny sposób, bez wywoływania zbędnych emocji. Pomoże Ci także powiedzieć “nie” i rozstrzygnie potencjalne różnice zdań bez potrzeby obrażania kogokolwiek.
Jest to niezbędna umiejętność, jeśli chcesz zapewnić sobie dobrą komunikację z innymi ludźmi i ogólnie dobre stosunki międzyludzkie. Oto pięć kluczy, które otwierają wszystkie drzwi, za którymi kryje się asertywność.
1. Elastyczność, czyli coś, na czym asertywność się w pełni opiera
W ciągu naszego życia zwykle uczymy się komunikować w sposób bierny lub wręcz przeciwnie, nadmiernie agresywny. Wprawdzie rzeczywistość nigdy nie jest aż tak prosta, ale większość ludzi znajduje się na jednym z tych dwóch biegunów lub w pobliżu nich. Z biegiem czasu zrozumiesz, że każda z tych skrajności doprowadzi Cię na skraj przepaści, za którą kryją się tylko kłopoty.
Właśnie tam zaczyna się elastyczność. To jeden z najważniejszych kluczy do tej ważnej cechy, jaką jest asertywność. Elastyczność oznacza świadomość, że tak jak kiedyś (być może w dzieciństwie) nauczyłeś się pewnego sposobu komunikowania się, to możesz także nauczyć się być asertywny.
Ale możesz zmienić się tylko wtedy, gdy zrozumiesz, że masz zdolność do zmiany swojego zachowania i bycia lepszym, szczęśliwszym człowiekiem.
2. Właściwe ramy reakcji psychicznych
Wszyscy mamy własne ramy i granice mentalne. Ale najważniejsze z nich są jednak te, które dotyczą tylko Ciebie. Niektóre z tych ram mają związek z tym, jak widzisz i traktujesz siebie samego. Są nimi na przykład też oczekiwania, które masz na temat swojej wydajności i możliwych osiągnięć.
Kiedy twoja struktura mentalna na Twój temat jest ogólnie rzecz biorąc negatywna, bardzo trudno będzie Ci prawidłowo się komunikować z innymi. Będziesz albo oczekiwał, że ludzie będą chcieli Cię podporządkować, albo też Ty będziesz mieć skłonności do tego, by przejmować nad nimi kontrolę.
Jedną z kluczowych cech pozwalających opanować asertywność jest dobre, pozytywne podejście do tego, kim jesteś i co robisz. Pomoże Ci to w bardziej inteligentny sposób reagować na wymagania narzucane przez środowisko zewnętrzne.
3. Umiejętność definiowania problemów
Myślenie o problemach nie zawsze jest przyjemne, ale jest to coś, co raz na jakiś czas musisz zrobić. Wiele osób uważa to za bezcelowe. Myślą one, że te myśli po prostu spowodują, że poczują się gorzej. Ale nie należy unikać myślenia o swoich trudnościach, czy czekających na nas problemach. Zamiast tego spójrz na nie w ogólny sposób. Zastosuj zupełnie inny punkt widzenia.
Jednym z kluczy do drzwi, za którymi kryje się tak wyczekiwana przez nas asertywność jest umiejętność odgadnięcia, na czym tak naprawdę polega problem. To znaczy, że kluczowa jest w tym momencie możliwość zdefiniowania go. Oznacza to wiedzę na temat tego, kiedy coś złego się dzieje wokół nas, kto się z tym czymś wiąże i w jaki sposób.
Kiedy myślisz o tym w ten sposób, Twoje problemy stają się dużo łatwiejsze do rozwiązania. Sam fakt ich zdefiniowania jest już pomocny. I oczywiście pomoże Ci to być bardziej asertywnym, jeśli chodzi o rozwiązywanie wszelkich problemów.
4. Świadomość tego, jakie są Twoje prawa i prawa innych ludzi
Szacunek jest podstawą dobrej komunikacji, więc jest także bazą do nawiązania dobrych relacji. Oznacza on uznanie godności drugiej osoby, ale także i własnej. Ostatecznie będzie to wyglądało na uwzględnienie zarówno swoich potrzeb i innych ludzi. Będzie również wyglądać jak chęć akceptowania ludzi za to, kim są.
Jednym ze sposobów kultywowania szacunku dla siebie i innych jest poznanie praw, które ma każdy z nas. Nasze prawa obejmują uwagę, akceptację i godność.
5. Zmiana lub pozbycie się cech zachowania obronnego
Zachowania obronne wywodzą się w prostej linii od uprzedzeń i strachu. Czasami mamy do czynienia z lękiem przed atakiem, przesłuchaniem lub konfrontacją. To produkt będący efektem zwykłej niepewności. Ludzie, którzy czują się bezpieczni, nie mają problemu z innymi punktami widzenia lub różnymi sposobami życia, które różnią się od ich własnego stylu.
Problem polega jednak na tym, że zachowanie obronne zazwyczaj powoduje, że jesteś bardzo nieuważny podczas rozmowy, a nawet agresywny wobec innych ludzi. Traktujesz wszelkie różnice zdań jako osobisty afront. Zamiast postrzegania ich jako okazji do wzbogacenia się, widzisz je jako zagrożenie dla tego, kim jesteś.
Rozpoznanie i ponowne przemyślenie zachowania obronnego jest jednym z kluczy do uzyskania tej cennej umiejętności, jaką jest asertywność.
Kiedy nauczysz się być bardziej asertywny, Twoje życie staje się łatwiejsze. Asertywność jest niezwykle ważną umiejętnością radzenia sobie z konfliktami. A przecież konfliktów nie można uniknąć w 100% przypadków podczas normalnego życia.
A co powiesz na nauczenie się tego, jak najlepiej wykorzystać wszelkie konflikty i nieporozumienia, a następnie uczynić je świetną szansą na rozwój samego siebie?