Dla wielu ludzi sukces w miłości jest równie ważny jak sukces w pracy lub w rodzinie. Ale znalezienie związku idealnego wcale nie jest łatwym zadaniem. Właśnie dlatego niezadowolone pary tkwią w sytuacji, która jest daleka od ideału, kontynuując związek, mimo wielu problemów.
W dzisiejszym artykule przyjrzymy się głównym powodom, dla których niezadowolone pary stronią od zerwania, nawet jeśli nie są szczęśliwe będąc razem.
Dlaczego niezadowolone pary pozostają razem?
Prawdopodobnie wszyscy znacie (lub słyszeliście) o przynajmniej jednym związku, który się nie sprawdza, a mimo to się nie rozpada. Psychologia związków wciąż znajduje się we wczesnej fazie, ale to nie znaczy, że naukowcy nie zajmują się tymi zagadnieniami.
Jednym z głównych tematów, które badają jest to, dlaczego niezadowolone pary pozostają razem. Według kilku badań, istnieją pewne typowe powody, dla których ludzie pozostają w związku, nawet gdy jest to dla nich bolesne. Chodzi między innymi o:
- Powody nie związane z samą relacją.
- Względy religijne.
- Silne przywiązanie do siebie.
- Błędne przekonanie o „poniesionych kosztach”.
Przyjrzymy się teraz każdemu z nich bardziej szczegółowo.
1. Powody nie związane z samą relacją
Jednym z głównych powodów, dla których niezadowolone pary się nie rozpadają, są czynniki zewnętrzne, które powstrzymują je od podjęcia tej ostatecznej decyzji, takie jak brak pieniędzy lub posiadanie wspólnych dzieci. Zakończenie związku spowodowałoby oczywiście wiele cierpienia z powodu tych kwestii. Tak więc niezadowolona para decyduje się zostać razem, nawet jeśli nie czuje się razem najlepiej.
Z drugiej strony niezadowolone pary często nieświadomie zamieniają aktualne niezadowolenie w przyszłe cierpienie. Po prostu sprawiają, że ból trwa znacznie dłużej. Na przykład większość par, które pozostają razem z uwagi na swoje dzieci, w dłuższej perspektywie wyrządza im więcej złego niż dobrego. Dlatego zazwyczaj lepiej jest znaleźć dobre rozwiązanie, gdy istnieją zewnętrzne czynniki utrzymujące przy życiu związek, którego kontynuowanie dawno temu straciło sens.
2. Względy religijne
Innym ważnym i częstym powodem, dla którego niezadowolone pary pozostają razem, są ich przekonania religijne. Jako przykład wystarczy spojrzeć na każdy kraj, w którym katolicyzm jest bardzo istotny. W tych miejscach opłaty za rozwód są znacznie wyższe niż w krajach świeckich.
Ma to związek z przekonaniem religijnym, że małżeństwo jest święte. W takim wypadku rozwód jest jedną z najgorszych rzeczy, jakie może zrobić para. Tak więc, katolicy wolą pozostać nieszczęśliwi w związku niż popełnić tak straszny czyn, za jaki uważają rozwód.
3. Silne przywiązanie do siebie
Jednak nie wszystkie niezadowolone pary, które pozostają razem, robią to z przyczyn zewnętrznych, takich jak pieniądze czy religia. Czasami głównym powodem, dla którego ludzie trzymają się swoich starych związków, jest to, że są do siebie silnie przywiązani
Jedną z najszerzej akceptowanych teorii dotyczących tego, jak działają związki, jest trójkątny model miłości według Sternberga. Teoria ta mówi, że jedną z głównych części każdego związku jest zaangażowanie. Mówi również, że istnieją dwie inne rzeczy, które są niezbędne do utrzymania silnego związku: intymność (bliskość) i namiętność (pasja).
Tymczasem nadal istnieje rodzaj miłości opartej wyłącznie na zaangażowaniu i nazywa się to pustą miłością. Czasem zaangażowanie wystarczy, aby utrzymać związek. Jest wtedy wystarczająco silny, aby przezwyciężyć wszystkie problemy, które może napotkać para.
4. Błędne przekonanie o „poniesionych kosztach”
Jednym z najbardziej szkodliwych uprzedzeń poznawczych, w które można wpaść, jest przekonanie o „poniesionych kosztach”. Czujesz, że masz coś, co kosztowało Cię wiele wysiłku i zasobów, więc masz potrzebę trzymania się tego, nawet jeśli nie ma wątpliwości, że nie się nie sprawdza. Zdarza się to hazardzistom – a także parom.
Przekonanie o „poniesionych kosztach” może Cię zranić na wiele różnych sposobów. Jeśli chodzi o relacje, może popchnąć Cię do walki o związek, który nie ma przyszłości. Zasadniczo po prostu to robisz, ponieważ jesteście już razem od tak dawna. W teorii może to może brzmieć sympatycznie, ale w praktyce kończy się żywieniem urazy do partnera. Będzie tylko popychać Was dalej od siebie, nigdy bliżej.
Staraj się pamiętać o tych rzeczach, jeśli kiedykolwiek masz ochotę pozostać w związku tylko dlatego, że byliście razem przez jakiś czas. Może się okazać, że lepiej cierpieć przez chwilę niż przez wiele lat.