Czy uzależnienie od miłości to także twój problem? Każde uzależnienie jest formą obrony przed bolesnymi i trudnymi do zniesienia emocjami. Emocje te mogą wiązać się z lękiem, kompleksami czy brakiem poczucia bezpieczeństwa.
Niektóre osoby poddają się uzależnieniu, ponieważ to pomaga im uciec od konfrontacji z cierpieniem i bólem, jaki przeżywają. Uzależnienie staje się wtedy ucieczką. Konsekwencje uzależnienia są zawsze szkodliwe, szczególnie w początkowej fazie nałogu, choć często są one trudne do wykrycia.
Osoby uzależnione, które zdają sobie sprawę z posiadanego problemu mogą próbować skonfrontować się ze swoim uzależnieniem lub szukać pomocy u rodziny lub specjalisty. Wiele osób pozostaje jednak w stanie zaprzeczenia.
Uzależnienie od miłości – na czym polega?
Uzależnienie od miłości funkcjonuje podobnie do uzależnienia od substancji chemicznych czy czynności nawykowych. Osoba uzależniona od miłości wkłada dużo czasu i wysiłku w relację z osobą, od której się uzależniła. Uzależniony ceni miłość do drugiej osoby bardziej niż samego siebie, a koncentrowanie się na drugim posiada cechy obsesji.
Zachowanie uzależnieniowe powoduje, że osoba dotknięta tym problemem zaczyna zaniedbywać samą siebie na różne sposoby np. ucieka od innych wartościowych aspektów swojego życia lub bycia aktywnym w tych obszarach.
Uzależnienie od miłości może przyjmować formę nie tylko relacji romantycznych lub seksualnych. Niektóre osoby mogą być uzależnione od miłości do własnych dzieci, przyjaciół, sponsorów, liderów, autorytetów religijnych czy nawet sławnych osób, których nigdy nie spotkały.
Przeczytaj też artykuł: Jak być dobrym dla samego siebie?
Podstawą iluzji, która występuje u osoby uzależnionej od miłości jest oczekiwanie, że druga osoba zaopiekuje się nią, rozwiąże jej problemy i zawsze będzie prezentowała wobec niej postawę bezwarunkowego zrozumienia. Osoba uzależniona oczekuje, że powinna zawsze pozostawać w centrum zainteresowania swojego partnera.
Kiedy te nierealne oczekiwania nie zostają spełnione, osoba uzależniona może czuć się urażona, co skutkuje pojawianiem się kolejnych problemów w relacji. Kiedy osoba uzależniona od miłości nawiązuje relację zaczyna się w nią angażować tak bardzo, że w konsekwencji zaczyna siebie zaniedbywać.
Przyczyny uzależnienia – dzieciństwo
Ogólnie można powiedzieć, że tendencja niektórych osób do uzależniania się od miłości może wynikać z tego, że osoby te były w dzieciństwie zaniedbywane przez swoich opiekunów. Kiedy osoby te były dziećmi ich potrzeby potwierdzenia własnej wartości, bycia kochanym czy posiadania relacji z jednym lub obojgiem rodziców prawdopodobnie nie zostały zaspokojone.
Brak zapokojenia powyższych potrzeb może mieć znaczący wpływ na poczucie własnej wartości u dorosłej już osoby. Skutkiem może być pojawienie się lęku przed porzuceniem i podświadomy lęk przed bliskością. Osoby uzależnione od miłości często mylą intensywność relacji z bliskością.
Na czym polega zdrowienie
Tak jak w przypadku każdego uzależnienia, również leczenie z uzależnienia od miłości wiąże się z procesem samozdrowienia.
Należy zastosować następujące kroki: przełamać system iluzji i zaprzeczeń i przyznać się do uzależnienia; wziąć na siebie konsekwencje uzależnienia; wykonywać działania, które mają na celu przerwanie cyklu uzależnieniowego.
Ostatecznie osoby uzależnione od miłości muszą przejść przez proces żalu po stracie po to, aby móc wyleczyć i uwolnić się od ukrytego emocjonalnego bólu, który leży w centrum uzależnienia. To oznacza, że być może osoby te będą musiały powrócić do tych doświadczeń z ich dzieciństwa, które przyczyniły się do rozwoju uzależnienia.
Trzeźwość
W przeciwieństwie do uzależnień chemicznych (np. od alkoholu, kokainy czy nikotyny), uzależnienie od miłości jest szczególnie trudne, ponieważ każdy człowiek potrzebuje miłości po to, aby być szczęśliwym.
W procesie zdrowienia osoba uzależniona od miłości musi nauczyć się jak dawać i otrzymywać miłość w zdrowy sposób. Dopiero wtedy osoby te będą zdolne do zaspokajania potrzeby bliskości bez wchodzenia w zachowania obsesyjne.
Świat relacji nie zawsze jest czarno-biały. Jak rozróżnić czy nasze funkcjonowanie w realcji jest zdrowe czy też ma cechy uzależnienia?
Trzeźwość przejawia się w zachowaniu danej osoby. W przypadku uzależnienia od miłości wyznacznikem trzeźwości jest ustępowanie zachowań uzależnieniowych związanych z miłością. Przywracanie trzeźwości to codzienny proces, do budowania którego można używać różnych strategii i środków, które są w danym momencie dostępne. Przykładem może być stworzenie listy osobistych zachowań i czynności uzależnieniowych, które wymagają konfrontacji.
Dla każdego trzeźwość może oznaczać coś innego. Trzeźwość należy więc definiować indiwidualnie, w zależności od tego, w jaki sposób uzależnienie od miłości wpływa na daną osobę. Pomyśl jakie twoje zachowania czy czynności mogą sygalizować, że twoja trzeźwość jest zagrożona. W jakich sytuacjach tracisz ze sobą kontakt lub próbujesz siebie porzucać?
Dla mnie trzeźwość oznacza, że:
- mam kontakt ze swoimi myślami, uczuciami i zachowaniem,
- zwracam uwagę na to czego potrzebuję i czego chcę,
- opiekuję się sobą,
- wyznaczam i praktykuję zdrowe granice,
- jestem świadom tego, co się ze mną dzieje; to dotyczy zarówno moich emocji, jak i uczuć partnera,
- biorę odpowiedzialność za moje poczucie szczęścia, bezpieczeństwa i inne potrzeby (to oznacza także, że jestem w stanie ocenić, kiedy należy poprosić o pomoc),
- znam swoje mocne strony i potrafię się nimi cieszyć, ale jednocześnie jestem pokorny wobec własnych słabości,
- akceptuję swoja rzeczywistości bez względu na to czy mi się ona podoba czy nie,
- wszystkie powyższe postawy wypływają z postawy miłości i szacunku.
Jeśli czujesz, że twoje poczucie trzeźwości jest zagrożone możesz sobie pomóc poprzez:
- medytację,
- czytanie inspirujących publikacji,
- jedzenie czegoś zdrowego,
- ćwiczenia,
- wyjście z domu.
Uzależnienie jest zachowaniem, poprzez które porzucamy siebie. Jedną z kluczowych cech trzeźwości jest powrót do nawiązania kontaktu ze swoim wewnętrznym ja.