Jedną z podstawowych zasad zdrowia psychicznego jest przebywanie oraz bycie sobą w miejscu, które znane jest jako przestrzeń emocjonalna. Panuje tam tylko jedna reguła: “żyj i daj żyć innym”.
Przestrzeń emocjonalna to środowisko, gdzie możesz czuć się wolnym oraz dojrzewać, ale miejsca te bywają również związane z kimś lub z czymś. Wszyscy powinniśmy mieć takie wzbogacające miejsce, gdzie możemy rozwijać się oraz rozkwitać emocjonalnie.
Przestrzeń emocjonalna nie jest nowym tematem. Niemniej jednak, większość dokumentacji czy bibliografii niemal zawsze omawia ją w kontekście pracy.
W rzeczywistości wszyscy jesteśmy całkowicie świadomi, że codzienny emocjonalny nastrój, jaki otacza nas w miejscu pracy ma na nas większy wpływ, niż jakakolwiek inna przestrzeń. Nie zawsze możesz znaleźć w pracy to, czego potrzebujesz, by czuć się komfortowo oraz utrzymywać dobre relacje z innymi. Wtedy staje się jeszcze trudniejszym dać z siebie wszystko.
“Nie znajduje się na żadnej mapie; żadnych prawdziwych miejsc tam nie ma.”
-Herman Melville-
Jednakże interesujący aspekt przestrzeni emocjonalnej wychodzi poza kontekst pracy. Na początek nie powinniśmy zapomnieć o czymś podstawowym – od momentu, kiedy jedna lub więcej osób zamieszkują jakąś przestrzeń, tworzą one pewien nastrój. My wszyscy emitujemy pewne emocje. Łączą się one z emocjami pozostałych mieszkańców oraz tworzą wzbogacającą, wrogą lub neutralną atmosferę.
Niektórzy psycholodzy mówią, że wystarczy pięć minut, by uchwycić emocjonalny nastrój domu i rodziny. Wystarczy wyczytać emocje na twarzach, ton głosu oraz sposób komunikowania się. Z tej informacji obserwator może całkiem dużo wywnioskować.
Co więcej, agenci nieruchomości mówią, że potencjalni kupcy wiedzą w 30 sekund po przestąpieniu progu domu czy im się podoba, czy nie. To dlatego, że czasami, mimo iż wokół nie ma żadnych ludzi, nasz mózg wychwytuje bardzo subiektywne emocjonalne bodźce.
Oświetlenie, kolory oraz inne szczegóły mają dla nas wartość emocjonalną, która opiera się na naszych doświadczeniach i osobowości. Tak powstaje przestrzeń emocjonalna.
Jak widzisz, to temat, który jest dość zrozumiały, ale i wyjątkowo interesujący.
Przestrzeń emocjonalna – miejsce, gdzie przebywa serce
Herman Melville powiedział, że najpiękniejsze miejsca nie znajdują się na mapie. Dwoje ludzi, którzy się kochają w dojrzały sposób buduje między sobą najpiękniejszą przestrzeń. Burzą własne ściany, by otworzyć się na drugą osobę. W swoim ogrodzie sadzą szacunek oraz zbierają satysfakcję. Każda osoba inwestuje swoje szczęście, ponieważ wie, że jej dobre wewnętrzne samopoczucie korzystnie wpłynie na ukochaną osobę.
Możesz tak nie uważać, jednak pozytywna przestrzeń emocjonalna nie jest łatwa do zbudowania. Błędem, który często prowadzi do porażki jest przekonanie, że każda znacząca oraz szczęśliwa atmosfera jest tworzona poprzez czynienie innych szczęśliwymi. Jeśli w to wierzysz, możesz skończyć będąc niezadowolonym z siebie oraz uległym w pracy. Będzie Ci brakowało inicjatywy, by zaproponować oraz stworzyć pozytywne zmiany w miejscu pracy.
W międzyczasie, na poziomie relacji lub rodziny, zamieniasz się w kogoś, kto stawia emocje innych ponad swoje własne. W końcu stworzy to atmosferę słtumionej frustracji i gorzkiego rozczarownaia. Chcemy za pomocą tych przykładów jasno wyrazić, że pozytywna przestrzeń emocjonalna wymaga najpierw inwestycji w samego siebie. Zastanów się nad tym przez chwilę.
Ludzka natura, wraz z emocjonalną dojrzałością i asertywnością, ogranicza formowanie się toksycznej atmosfery.
Ważne, aby wiedzieć, że każde negatywnie emocjonalnie otoczenie jest polem bitwy, gdzie uprzedzenie, ego, osądzanie, indywidualizm, pośpiech, obraza oraz (najgorszy z nich) strach, rozstrzygane są przez walkę.
Jeśli już posiadasz wszystkie powyższe cechy w sobie, uwarunkują one Twoje zachowanie i w konsekwencji Twoją emocjonalny nastrój. Ważne, by zrozumieć, że każda wzbogacająca przestrzeń emocjonalna zależy od profilu psychologicznego swoich bywalców.
Jak stworzyć emocjonalnie szczodrą, pozytywną oraz silną przestrzeń
Twoja codzienna przestrzeń emocjonalna powinna być Twoim ulubionym miejscem. Takim, w którym zawsze możesz być sobą. Gdzie wiesz, że Twoje pomysły, wartości oraz uczucia są respektowane. Istnieją ograniczone przestrzenie, gdzie relacje z innymi nie wydają się być związane łańcuchami i krępowane w jakikolwiek sposób. W zamian, są jak ciepły wiatr, który wypełnia żagle nadzieją oraz sprawia, że czujesz się wolny oraz pełen możliwości.
“Emocje są zaraźliwe. My wszyscy tego doświadczyliśmy. Wiesz, że po każdym spotkaniu na kawie z przyjaciółmi czujesz się dobrze. Kiedy natomiast obsługuje Cię nieuprzejmy urzędnik, wychodzisz czując się źle.”
Nie wystarczy, że ludzie Cię kochają, muszą kochać Cię dobrze. Aby stworzyć pozytywną przestrzeń emocjonalną, zalecamy zastosować się do tych prostych zasad. Przypatrzmy się im bliżej.
Cztery strategie na stworzenie szczodrej emocjonalnie atmosfery
Bardziej niż koncentrowanie się na stanie emocjonalnym otaczających Cię osób, zacznij od siebie. Przestrzeń emocjonalna jest najbardziej podatna na osobiste frustracje, drażliwość lub defensywność. Dobrze przyjrzyj się swoim uczuciom oraz naucz się jak sobie z nimi radzić zanim wybuchniesz gniewem, dopadną Cię lęki lub zaczniesz krytykować innych.
- Pozytywna motywacja. Eksperci od emocjonalnych przestrzeni mówią, że przeciętny człowiek może tolerować jeden negatywny komentarz na dzień (np. krytyka, wyrzuty czy ostrzeżenia), jeśli tylko otrzyma w zamian 4 pozytywne komentarze. Jednocześnie zbyt dużo pozytywności może wydawać się fałszywe lub sztuczne.
- Stała, szczera oraz asertywna komunikacja. Poza motywacją oraz emocjonalną zachętą, dobra przestrzeń emocjonalna wymaga stałego dialogu. Wszystkie strony powinny zaangażować się w aktywne słuchanie oraz praktykować empatię i asertywność.
- Umożliwiaj dobre porozumienie. W środowisku pracy łatwo jest być w dobrych stosunkach z dużą ilością osób. Jednakże autentyczna atmosfera (w pracy, jak i w domu) jest wtedy, kiedy czujesz, że możesz dobrze porozumiewać się z innymi. To coś, co przekracza zwykłą uprzejmość, czy nawet język. Nazywamy to wzajemnym zrozumieniem.
Na koniec, istotną strategią “dokarmiania” każdej emocjonalnej przestrzeni jest umiejętność dostrzegania szczegółów. Wyszukuj tych codziennych subtelności. Jeśli będziesz obserwował uważnie, zauważysz troskę, wdzięczność oraz wyrażenia typu “dziękuję, że jesteś”, “co bym bez Ciebie zrobiła”, czy “moje ulubione miejsce znajduje się obok Ciebie”.
Rozważaj powyższe strategie codziennie, aby Twoja przestrzeń emocjonalna była miejscem szczęśliwym, zarówno dla Ciebie, jak i tych, którzy Cię otaczają.