Wszyscy przeszliśmy w tym, czy w innym momencie naszego życia okres wielkiego niepokoju i udręki. Żadna istota ludzka nie jest zupełnie wolna od problemów. Są takie chwile w życiu, kiedy musimy nosić to ciężkie brzemię na naszych barkach, niezależnie od tego, czym ono jest. Ale mamy w tym miejscu dla Ciebie także i dobrą wiadomość: ćwiczenia z pisania o charakterze terapeutycznym to naprawdę fantastyczny sposób na radzenie sobie ze szkodliwymi i negatywnymi uczuciami oraz emocjami.
Od wieków pióro i papier okazały się czymś więcej, niż tylko zwykłymi przedmiotami. Pozwalają zrobić o wiele więcej niż tylko bezpośrednie pisanie – są wrotami do nowego świata dla naszych emocji.
Czyż czytanie książek nie stanowi najlepszej (i najbardziej zdrowej) ucieczki od rzeczywistości? Przenosi nas przecież do nowych światów utworzonych przez naszą wyobraźnię i pomaga nam odnaleźć samych siebie. A ćwiczenia z pisania mogą zapewnić dokładnie ten sam efekt, ale o wiele bardziej intensywny.
W latach sześćdziesiątych XX wieku amerykański psycholog Ira Progoff opracował metodę terapii, która nosi potoczną nazwę „dziennikarskiej” lub „pamiętnikowej”. Zasadniczo składa się ona z prowadzenia własnego dziennika. Od tego czasu liczne badania wielokrotnie potwierdziły skuteczność tej coraz popularniejszej metody.
Ćwiczenia z pisania o charakterze terapeutycznym spełniają bardzo ważną funkcję. Co więcej, są łatwe, można je wykonać w dowolnym miejscu i porze. Co najważniejsze, może je wykonać dosłownie każdy z nas. Sprawdźmy zatem, czym tak naprawdę są te ćwiczenia z pisania i jak możemy je zastosować w praktyce.
Ćwiczenia z pisania o charakterze terapeutycznym – pięć propozycji
Na początek wszystko, czego potrzebujesz, to długopis i kartka papieru. Przejdź do pomieszczenia lub otoczenia, w którym poczujesz się zrelaksowany i w pełni komfortowo, z dala od hałasu, jeśli to możliwe.
Jeśli chcesz, możesz puścić sobie nastrojową muzykę w tle. Świece zapachowe są również bardzo pomocne w wielu przypadkach. Po prostu chodzi tutaj o to, aby poczuć się w pełni zrelaksowanym i być samemu.
Dziennik pełen pozytywnych rzeczy
Wiele osób prowadzi już od dzieciństwa własny pamiętnik. Zapisują w nim różnego rodzaju anegdoty i ciekawe rzeczy, które im się przytrafiają, niekoniecznie szczęśliwe. Dzień po dniu. Ale ćwiczenia z pisania o charakterze terapeutycznym oparte o prowadzenie swojego własnego dziennika powinny wskazywać jedynie pozytywne rzeczy, jakie wydarzyły się w Twoim dniu.
I nie, to nie jest niemożliwe. Potraktuj to zadanie jako swego rodzaju wyzwanie. Kiedy wstajesz każdego ranka z łóżka, spójrz na wszystkie dobre i przyjemne rzeczy wokół siebie. Idź tą drogą przez cały dzień. Po prostu staraj się dostrzegać wszystko, co dobre i miłe, niezależnie od tego, co to będzie. Regularnie notuj wszystko, co znajdziesz.
Następnie, w nocy, zanim udasz się na spoczynek, przeczytaj wszystkie swoje notatki z całego dnia. Będą to same pozytywne obserwacje. Zdziwisz się, widząc, że Twoje życie wcale nie jest aż tak szare i smutne, jak Ci się z pozoru wydaje.
Uporządkuj wszystkie swoje pomysły
Weź długopis i zapisz wszystko, co przemknie Ci przez głowę w ciągu najbliższych 30 minut. Nie ma przy tym żadnego znaczenia, czy Twoje myśli lub pomysły są powiązane z tym, co właśnie teraz robisz, czy też nie. Nie jest także istotne to, czy mają jakikolwiek sens. Po prostu je zanotuj. Możesz także rysować lub tworzyć listy. Po prostu zapisuj wszystko w taki sposób, jak tylko zechcesz.
Chociaż wydaje się to być szalone na pierwszy rzut oka, uporządkuje Twoje pomysły i pokaże Ci Twoje najbardziej intymne uczucia. To dobry sposób na poznanie siebie samego i zagłębienie się w swoją własną psychikę. A takie ćwiczenia z pisania o charakterze terapeutycznym to z kolei jest najlepsza droga do rozpoczęcia udanej terapii.
“Napisanie wiersza polega na naprawieniu podstawowej rany, jaką są łzy… ponieważ wszyscy jesteśmy na swój sposób zranieni. ”
– Alejandra Pizarnik–
Daj upust swoim emocjom
Jeśli coś sprawia, że czujesz się źle, zapisz to na kartce. Potraktuj to jako ćwiczenia z pisania o charakterze terapeutycznym – napisz list zaadresowany do tego czegoś lub kogoś, co lub kto czyni Cię nieszczęśliwym i daj upust wszystkim negatywnym uczuciom, jakie Tobą targają. Wyraź w ten sposób wszystkie swoje myśli, ból, lęki, gniew. Nie hamuj się w żaden sposób. Poczujesz wtedy ogromne poczucie ulgi.
Następnie możesz wybrać pomiędzy podpaleniem tego listu lub przekazaniem go osobie, do której jest adresowany. Tylko Ty wiesz, czy to byłby dobry pomysł, czy też nie. Możesz czuć się z tym dobrze, ale takie posunięcie może mieć także swoje złe konsekwencje. Postaraj się więc pomyśleć obiektywnie o możliwych konsekwencjach przed podjęciem decyzji.
Zaprojektuj swoje marzenia
Napisz na kartce papieru, jakie są Twoje cele na przyszłość. Prawdopodobnie masz ich całkiem dużo. Zapewne niektóre z nich są tak odległe, że aż niemożliwe do wizualizacji w Twojej głowie na chwilę obecną. Pomyśl jednak także i o nich, a następnie zadaj sobie pytanie, czy naprawdę nie jesteś w stanie do nich dotrzeć? Czy boisz się niepowodzenia? Czy istnieje bardziej realistyczna alternatywa prowadząca Cię do celu?
Cokolwiek zdecydujesz, tylko Ty możesz wiedzieć, jak daleko chcesz się posunąć. Nikt nie osądzi Cię, jeśli poniesiesz porażkę. A jeśli rzeczywiście poniesiesz porażkę, nie będziesz musiał osądzać samego siebie. Najważniejsze bowiem jest to, że nie będziesz się gryzł do końca życia, że nie spróbowałeś.
Zaprojektuj swoje życie tak, jak sobie tego życzysz. Postaraj się zwizualizować i zmotywować samego siebie. Zmotywuj się do działania. Przecież na pewno chcesz dalej walczyć o to, czego chcesz, ponieważ znacznie lepiej jest próbować i stwierdzić, że się nie udało, niż się bez ustanku tylko zastanawiać i wahać.
Napisz sam do siebie list na te złe dni, które kiedyś nadejdą
Będą dni, kiedy wszystko będzie Ci się wydawać okropne. Głupie małe rzeczy będą Cię co chwilę irytować. Będziesz kłócił się ze wszystkimi i poczujesz, że wstałeś z łóżka lewą nogą. Przez te złe dni trzymaj ten list na swoim biurku lub w bezpiecznym miejscu. Będzie to list na te złe dni.
Aby to zrobić, wybierz najpierw dzień, w którym czujesz się szczęśliwy i napisz do siebie list. Powiedz sobie w nim, jak bardzo jesteś z siebie dumny i tych wszystkich dobrych rzeczy, które masz, i które się przydarzyły w Twoim życiu. Naprawdę możesz potrzebować pozytywnej energii w taki zły dzień, więc zachowaj ją w bezpiecznym miejscu w szczelnie zamkniętej kopercie.
Ćwiczenia z pisania o charakterze terapeutycznym mogą być niezwykle pomocne, szczególnie gdy masz zły dzień lub potrzebujesz dodatkowej pewności siebie. Nauczą Cię uporządkowania myśli i przetwarzania swoich uczuć. Krótko mówiąc, jest to emocjonalne wsparcie, które czasami jest trudne do uzyskania od innych ludzi.