Powrót do domu to temat, który warto poruszyć. Dlaczego? Otóż opuszczenie domu to wspaniała chwila. Poczucie wolności i niezależności to jedne z najbardziej emocjonalnych doznań, jakie istnieją.
Kiedy opuszczamy gniazdo, otwiera się przed nami zupełnie nowy świat obowiązków, sytuacji i nieodkrytych doświadczeń. Stopniowo uczymy się tolerować niepewność, wyciągamy lekcje z własnych błędów i lepiej organizujemy nasze tygodnie, miesiące i kolejne pory roku. Czy w obliczu tych wszystkich odkryć powrót do domu oznacza zrobienie kroku wstecz?
Plany i odczuwane przez nas odczucia wymagają mniej lub więcej siły w zależności od naszego wieku, osobowości i etapu życia. Jeśli nasza wolność przybrała formę studiowania daleko od domu, oczywiście poczucie niezależności i wolności będzie silniejsze i ważniejsze. Natomiast jeśli chodzi o zaangażowanie do pracy i odpowiedzialność za opłacanie czynszu, doceniamy organizację i nasze codzienne obowiązki.
Niemniej jednak, jeśli w którymś momencie wszystkie nasze plany ulegną zmianie i znajdziemy się w sytuacji, w której powrót do domu rodzinnego jest nieunikniony, czy łatwo będzie nam wrócić? Jak wpasować się w coś, o czym już zapomnieliśmy?
„Może Cię to zaskoczyć, ale porażka nie istnieje. Niepowodzenie to po prostu opinia, którą ktoś ma na temat tego, jak należy zrobić pewne rzeczy”.
-Wayne Dyer-
Powrót do domu – wracając do (nie)znanego
Powrót do domu wymaga przede wszystkim pamiętania o znaczeniu empatii. Zwłaszcza, że ten nowy sposób życia może się skomplikować.
Gdy już przywykniesz do własnych zwyczajów z dala od czujnego wzroku rodziców, Twój sposób rozumienia świata i relacja z nim się zmieni. Powrót do domu wymaga, aby brać pod uwagę nie tylko swoje potrzeby, ale także to, co sprawia, że czujesz się niekomfortowo lub wprawia Cię w poczucie winy. Aby znaleźć równowagę w koegzystencji, niezwykle istotne jest poświęcenie chwili na postawienie się w sytuacji rodziców.
Kiedy opuszczasz rodzinne gniazdo, nie tylko Ty się zmieniasz. Tak, Twoje zwyczaje, priorytety i myśli zmieniają się, ale to samo dzieje się w przypadku Twoich rodziców. Ważne jest zachowanie powściągliwości w okresie adaptacji, którego doświadczają Twoi rodzice. Pomoże to uniknąć napiętej atmosfery. Dodatkowo:
- Komunikuj się odpowiednio i wymieniaj pomysłami
- Zrozum, że Twój powrót do domu zmienił nową dynamikę, która ustabilizowała się po Twojej wyprowadzce
- Negocjuj harmonogram i rozsądne oczekiwania. Stałość i ustalone zasady mogą być pozytywne. Szanuj to.
- Pamiętaj, że to Twoi rodzice, nie współlokatorzy.
- Ogranicz swoje poirytowanie (jeśli występuje), pamiętając, że Twoja rodzina nie jest odpowiedzialna za zaistniałą sytuację
- Nie postrzegaj tego jako „sytuacji”, pamiętaj, że każda zaangażowana osoba ma własne myśli, emocje i zachowania
- Dziel się rodzinnymi chwilami
- Ćwicz umiejętności rozwiązywania konfliktów w rodzinie. To wzmocni proces odbudowy.
„Ten, kto potrafi zdobyć nową wiedzę, myśląc o czymś starym, może być nauczycielem innych”.
Mój dom, moje zasady?
Powrót do domu osoby, która rozpoczęła samodzielne życie oznacza, że do domu wraca ktoś, kto w mniejszym bądź większym stopniu przyzwyczaił się do własnych zwyczajów i odrębnej formy relacji ze światem. Nowy sposób życia może różnić się od tego, do którego rodzice byli przyzwyczajeni, gdy mieszkali z tą osobą, gdy była dzieckiem.
Następują pewne podstawowe zmiany, takie jak zarządzenie budżetem rodzinnym, ale konieczne jest również dostosowanie do zmian na poziomie psychologicznym.
Chociaż naturalne jest, że rodzice pomagają swoim dzieciom lub innym członkom rodziny, są pewne szczegóły, o których warto pamiętać w momencie, gdy ma nastąpić powrót do domu kogoś, kto przez jakiś czas prowadził samodzielne życie. Im jaśniejsze priorytety, tym łatwiejsza będzie nowa sytuacja życiowa.
- Pamiętaj, że rola dziecka nie dla każdego oznacza to samo.
- Negocjuj i ustal obowiązki domowe i zasady dotyczące wspólnego życia.
- Komunikuj się jasno ze swoim dzieckiem lub członkiem rodziny, który powrócił do domu. Fakt, że ta osoba przeżyła ciężkie chwile, nie oznacza, że rodzice powinni być nadopiekuńczy przez długi czas.
- Kilka dni po tym, jak ponownie zamieszkacie razem, zaplanujcie przyszłość i porozmawiajcie o tym, co każda ze stron myśli o tej fazie przejściowej.
- Nie zaniedbuj własnych potrzeb i zwyczajów.
- Nie mów wyłącznie o okresie samodzielności lub osobistym kryzysie. Twórz chwile odpoczynku psychicznego.
- Ogranicz wybuchowe okazywanie emocji.
Jak widać, powrót do domu wymaga wzajemnego wsparcia i zrozumienia od wszystkich zaangażowanych stron. Komunikacja, zrozumienie i czułość pozwolą uniknąć utrudnienia sytuacji, która już i tak jest złożona.
„Witalność oznacza nie tylko zdolność przetrwania, ale także zdolność do rozpoczęcia życia od nowa”.
-FA. Scott Fitzgerald-