Czułość – kluczowa potrzeba w miłości

Czułość w związku

Miłość bez czułości nie ma dla mnie żadnego znaczenia! Dlaczego czułość jest tak ważnym czynnikiem w związku? Czy słuszne jest stwierdzenie, że czułość jest wyznacznikiem autentyczności czyjegoś uczucia?

Dla wielu z nas czułość jest wysublimowanym, bardziej wykształconym i delikatnym językiem, jakim w istniejącej relacji posługuje się miłość. W każdym słowie, w każdym geście i w każdym objęciu, któremu towarzyszy swoista czułość, partner odkrywa kolejne flakoniki Twoich osobistych, tych bardziej intymnych uczuć.

Czułość…

Czułość możemy ostatnio zaliczyć do tych trudniej spotykanych przejawów uczuć. Nie wszyscy również jesteśmy uczynieni z materii, w której uczucia natychmiast znajdują swoją drogę na zewnątrz bez problemu pokonując różne warstwy i zakamarki naszego ja.

Trzeba mieć w sobie błogość i pewną miarę wewnętrznego spokoju, aby nasze uczucia mogły w naturalny sposób się uzewnętrznić w postaci tak potrzebnej partnerowi czułości. Tak właśnie okazywana czułość podnosi puls, przywołuje motylki w brzuchu i sprawia, że cudze serce zaczyna bić szybciej.

“W miłości nic nie jest mało znaczące. Ci, którzy czekają z okazywaniem czułości na odpowiednio wzniosły moment, nie mają pojęcia czym jest prawdziwa miłość”

-Laure Conan-

Paul Ekman, jeden z bardziej znanych w dziedzinie badań nad emocjami psychologów, w badaniach przeprowadzonych w roku 1999 bronił tezy, że czułość jest jedną z podstawowych emocji, o którą jednak przestaliśmy dbać. W emocji tej zawiera się zarówno potrzeba opieki, uczuć, empatii, jak również bliskości dającej poczucie bezpieczeństwa i uwagi.

Przeczytaj również artykuł: Kocham Cię – list do partnerki życiowej

Uczucie jest ponadto niczym podarunek i stanowi najbardziej autentyczne wyrażenie miłości.

kwiaty

Okazywanie czułości dodaje nam godności

Tak. To prawda. Zarówno okazywanie, jak i przyjmowanie czułości dodaje nam godności. Tak prosta w swojej postaci emocja, skrywa w sobie całą mądrość, którą można zgromadzić. Odkrywa się ją ponad przebiegłością, egoizmem i materializmem, gdy jedna osoba łączy się z drugą dotykiem, sercem, miłością. Istnieje też pewien aspekt, o którym nie możemy zapominać.

Tak jak już wcześniej wspomnieliśmy, istnieją osoby, które po prostu nie mogą nam zaoferować prawdziwej, szczerej czułości. Dlaczego? Czułość wychodzi naturalnie z wnętrza osoby, która posiada wewnętrzny spokój, dojrzałość emocjonalną i samoświadomość. Obdarzając kogoś czułością, dajesz jej to, co jest w Tobie najlepsze. Nigdy nie osiągnie tego osoba, która ucieka sama przed sobą.

Przeczytaj również artykuł: Miłość – poznaj 13 różnych jej rodzajów

Inny szczegółem, który powinniśmy brać pod uwagę, jest to, że codzienna czułość nie powinna się ograniczać jedynie do tych najbardziej intymnych momentów. W sztuce miłosnej wyraża się to w sposób fizyczny.

Bardziej dojrzałe osoby rozumieją, że celem takiego obdarowywania partnera czułością, które idzie w ślad za uczuciowością, jest osiągnięcie bliskości. Pragnienie odtwarzania się w języku pieszczot, aby zaspokoić potrzeby dyktowane przez serce drugiej osoby.

Głaskanie

Uczuciowość drogą do samopoznania

Nikogo z nas nie nauczono jakie są fundamenty wzbogacającej miłości, która nie rani, a która pozwala się rozwijać. Nie pokazano nam tego, ani nie nauczono w jakiejś książce. Widzieliśmy to jednak i mogliśmy eksperymentować taką miłość na tym etapie dzieciństwa, na którym każde dziecko odkrywa świat uczuć.

Czułość jest jednym z ważniejszych czynników łączących ludzi, niezbędnym dla utworzenia zdrowych więzi między dzieckiem i rodzicami. To także najważniejsza dla dziecka podpora emocjonalna. To czego uczy się ono na tym etapie, w przyszłości da mu podstawę do obdarzania czułością swego własnego partnera.

Przeczytaj również artykuł: Udany związek – cztery podstawowe cechy

Stanowi to niepodważalny dowód, że czułość powinna być obecna praktycznie w każdej chwili naszego życia. Poczucie bezpieczeństwa, pieszczoty i miłość stanowią bowiem prawidłowy sposób, w jaki dziecko uczy się wyrażania uczuć. Kiedy jako dzieci możemy doświadczać takiej formy emocjonalnej edukacji, łatwiej będzie nam się komunikować w życiu dorosłym.

Potrafimy lepiej dobierać słowa, aby zanurzyć się w spojrzeniach, jesteśmy dobrymi architektami bliskości, która żywi czułość, gasi lęki i wątpliwości. Nie istnieje bowiem nic tak silnego jak przytulenie kochanej osoby, która tego właśnie potrzebuje. Jeszcze inny wymiar znajduje jednak objęcie ukochanej osoby bez żadnych szczególnych powodów. Robiąc to wyłącznie z potrzeby serca.

Pocałunek

O tym jak eksponować najgłębsze uczucia…

Tak więc wiemy już jak ważne jest szkolenie się w sztuce przejawiania uczuć i dojrzewanie pod względem okazywania czułości. Tylko w ten sposób będziemy mogli stworzyć silne i znaczące więzi z naszymi bliskimi.

Przeczytaj również artykuł: Kochać to nie znaczy posiadać drugą osobę

Niezależnie od tego czy bierzemy to pod uwagę, czy nie, nie zmienia to faktu, że prawdziwa miłość nie może istnieć bez okazywania w związku czułości, tworzenia w ten sposób poczucia bezpieczeństwa, które buduje się na bazie małych tkliwych gestów, dzień po dniu.

Uczucia wyrażane w tkliwy sposób są delikatne, subtelne i niezwykle znaczące. Dlaczego? Ponieważ zobowiązują obie strony do otwarcia swych najgłębszych zakamarków. Wymusza obustronną wzajemną otwartość na uczucia i pozwala oddalić wszelkie towarzyszące nam lęki.

Pozwólmy się zatem poznać, nie ukrywając się za żadnym murem obronnym, niwelując wszelkie przeciwności, umożliwiając spotkanie o wiele głębsze w swoim znaczeniu, niż moglibyśmy przypuszczać. Korzystając w pełni z przepływu miłości, jaki umożliwia wzajemne okazywanie sobie szczerej czułości.

Czułość jest bowiem tym, co odmładza staruszka, co usypia niespokojne dziecko, i wreszcie tym, co czyni mężczyznę łagodnym…

Scroll to Top