Z pewnością łatwo zauważyć, że żyjemy w czasach, kiedy związek dwojga ludzi przechodzi gruntowne zmiany. Zmiany te dostrzegalne są już w samej strukturze relacji. Przeciętny związek nie daje już tyle szczęścia i miłości, co dawniej. Trudno o prawdziwe poczucie bezpieczeństwa.
Wiele osób nie ma pojęcia, co zrobić, by ich związek jak najdłużej funkcjonował zadowalająco i stanowił oazę szczęścia. Problem polega po części na tym, że tradycyjne normy stosowane przez naszych dziadków, dziś uważa się za przestarzałe, choć w porównaniu, to pewnie oni wiedli szczęśliwsze życie.
Jak więc zbudować szczęśliwy i trwały związek w nowoczesnych czasach? Przeczytaj nasz dzisiejszy artykuł i dokonaj niezbędnych zmian. Do dzieła!
Jeżeli więc zakładamy, że potrzebujemy dokonać określonych zmian, to jak miałyby one wyglądać? Co zrobić, żeby nasz związek stał się jeszcze bardziej satysfakcjonujący? Tak jak w przypadku wielu innych rzeczy, kiedy ogólnie przyjęte normy się rozmyją, coś innego zajmuje ich miejsce.
Kiedy zastosować tę regułę w kontekście tworzenia i utrzymywania relacji, nową tendencją jest tak zwany świadomy związek.
“Kochaj tak, jak sama chciałabyś być kochana, korzystając z wolności i nie stawiając warunków”
-Paul Ferrini-
Problem tradycyjnych relacji
Jesteś naprawdę zakochana, czy po prostu masz partnera? Z zaskakująco dużą frekwencją w tradycyjnych relacjach pojawia się druga wspomniana opcja.
Większość z nas na bazie obserwacji, czy to innych par, czy też tych, widzianych w serialach telewizyjnych, nauczyło się, że miłość służy temu, by zaspokoić potrzeby osobiste, i że trzeba ciężko pracować, aby nasza relacja mogła się utrzymać.
Przeczytaj również artykuł: Miłość – romantyczne oczekiwania, a rzeczywistość
Ogólnie rzecz ujmując praca, którą wykonuje się dla utrzymania związku opiera się na zdobywaniu tej drugiej osoby. Z czasem jednak można stracić z oczu sens naszej pracy, którą w to wkładamy. W takich związkach wiele osób przeistacza się w kogoś, kim po prostu nie chce być.
Z drugiej zaś strony związek tradycyjny sprawia, że jedna osoba tak bardzo przejmuje się zadowoleniem drugiej, że dla obopólnego dobra zaczyna powstrzymywać czy blokować swoje instynkty. To samo dzieje się z uczuciami, pragnieniami, aspiracjami, a także lękami. W takiej samej mierze oczekujemy od partnera wysiłku w naszą stronę.
“Relacja między dwiema osobami może być już zupełnie zniszczona, choć nadal pozostają one w związku”
-Eckhart Tolle-
Nowy nurt w miłości – świadomy związek
Ogromna większość obecnie istniejących związków powstały na bazie zwykłego epizodu, jako zwykła forma rozrywki. W miarę samego tego procesu, osoby poznają się i zaczynają żyć w związku. Tak. Mechanizm zawierania relacji wyłącznie dla rozrywki staje się ostatnimi czasy bardzo na topie. Ostatecznie jednak, prędzej czy później, obie strony szukają czegoś więcej. Nie chcą poprzestać na przelotnej znajomości.
Przeczytaj również artykuł: Rozwój emocjonalny i jego cechy
To, co odróżnia związek tradycyjny od świadomego to spojrzenie na pracę i wkład partnerów. W związku świadomym, obie strony czują się zobowiązane poczuciem wspólnego celu. A jest nim wspólny, a także indywidualny rozwój pary. Wiele osób zmierza do wspólnego rozwoju dla osiągnięcia osobistych potrzeb. Choć może się to odłożyć w czasie, to najczęściej taka relacja się kończy zostawiając po sobie efekty w postaci rozczarowania.
Kiedy jednak dwie osoby wiążą się ze sobą z obopólnym zamiarem i chęcią rozwijania relacji, taka para zmierza do czegoś znacznie większego, niż zwyczajne zaspokojenia własnych potrzeb. Właśnie takie związki osiągają relację przypominającą wiecznie ewoluującą podróż.
Oboje zmierzają we wspólnie wybranym kierunku, mając możliwość samorozwoju, ale będąc daleko od tradycyjnego modelu, w którym musieliby się zrzekać wielu praw.
Przeczytaj również artykuł: Rozwój osobisty – 6 ważnych elementów
Jak osiągnąć świadomy związek
Pomijając wszelkie możliwe problemy, które oczywiście mogą wystąpić, świetną wiadomością jest fakt, że istnieje możliwość przeprowadzenia konwersji związku tradycyjnego w świadomy. Trzeba pamiętać, że świadoma relacja nie powstaje sama z siebie.
Przede wszystkim strony muszą się poznać i nabyć wspólnego doświadczenia. Nie można się przecież zakochać w kimś, kogo się nie zna. Innym ważnym czynnikiem niezbędnym do spełnienia jest świadome życie teraźniejszością i bycie świadomym tego, co się dzieje.
Przeczytaj również artykuł: Udany związek – cztery podstawowe cechy
To zupełnie inny sposób spojrzenia, ale zdecydowanie potrzebny. Dlaczego? Nie tyle ze względu na chęć wspólnego rozwoju, co ze względu na to, że w tworzonym przez Ciebie związku chcesz również być tym, kto z niego korzysta, a także osiągnąć swój własny rozwój personalny.
Doświadczenie rozwoju jest niebywale ważne
Nie być związanym rezultatami tworzonej przez nas relacji nie oznacza, że nie obchodzi nas to, co się stanie. Nie oznacza jednak również, że nie masz żadnych wymagań wobec związku. Chodzi o to, żebyś nie była zobowiązana wobec partnera tylko z powodu istnienia samej instytucji związku. To, co Cię zachęca, to wspólna historia i przeżycia.
W personalnym rozwoju danej osoby niezwykle ważny jest rozwój fizyczny, intelektualny, emocjonalny i duchowy. Związek dwojga ludzi powinien więc umożliwiać odpowiedni rozwój w każdej z tych dziedzin obojgu partnerom. Ten cel rozwoju powinien być dostępny dla obojga, inaczej związek nie ma większego sensu.
Związek – odpowiedzialność dzielona między dwoje
W dosłownie każdym związku, w taki czy inny sposób, wychodzą czasem na światło dzienne różne demony przeszłości. W związku tradycyjnym w takiej sytuacji to ta druga strona byłaby zobowiązana ukoić, pocieszyć, nadrobić i przywrócić szczęście i miłość, której brakowało wcześniej. W związku świadomym jest zupełnie inaczej.
Celem tego związku nie jest czynienie nas szczęśliwymi, ale stałymi. Druga osoba nie ma dawać Ci tego, czego Ci brakuje, ale pomóc Ci to zdobyć. Taka para gotowa jest jasno opisać istotę problemu, wziąć na siebie ciężar przeszłości i problemów aktualnych, bo wiedzą, że razem mogą je pokonać bez większych przeszkód.
Przeczytaj również artykuł: Kochać to nie znaczy posiadać drugą osobę
Żeby to jednak osiągnąć trzeba spełnić jeden niezbędny warunek. Obie strony muszą doskonale zdawać sobie sprawę, że ponoszą w związku część odpowiedzialności. Są odpowiedzialni za uczucia, wierzenia, za to by nie obciążać partnera ciężarem, którego nie jest w stanie ponieść.
“Jeżeli bierzesz swoje szczęście i umieszczasz je w cudzych rękach, prędzej czy później zniszczy je. Jeżeli dasz swoje szczęście innej sobie, zawsze może je zabrać ze sobą. Ale jako, że szczęście może wyjść jedynie z Twojego wnętrza i jest rezultatem miłości, tylko Ty jesteś odpowiedzialny za to, czy będziesz je odczuwał”
-Miguel Ruiz-
Celem związku jest praktykowanie miłości
Miłość. To praktyka akceptacji, przebaczania, obecności, otwierania serca – również w jego czułych punktach. Choć o tym wiemy, to często miłość traktujemy bardziej jako przeznaczenie. Traktuj jednak miłość jako niekończącą się podróż i odkrywaj. Stale odkrywaj coś nowego.
Świadomy związek jest silnie zaprzysiężony. Jest wcieleniem prawdziwej miłości, kiedy tylko jego reguły stosuje się w praktyce. Tak właśnie miłość ukazuje się w życiu w sposób wręcz niewyobrażalny.