“Przemoc jest ostatnim schronieniem dla niekompetentnej osoby”. Tak brzmiały mądre słowa słynnego pisarza Izaaca Asimova. Niestety, wielu niekompetentnych ludzi osiągnęło niezwykłą wręcz zdolność do różnego rodzaju agresywnych zachować. Należy do nich między innymi agresja słowna, która jest czasami bardzo trudna do wykrycia. Niezależnie od tego, zawsze jest ona bardzo niebezpieczna.
A agresja słowna w relacji uczuciowej między dwoma osobami niestety wcale nie jest czymś niespotykanym. Czasami miłość sprawia, że usprawiedliwiamy różnego rodzaju słowa i zachowania, które są całkowicie nieuzasadnione.
Ale czasami agresja słowna może być tak trudna do zauważenia lub zdarza się tak powszechnie, że nawet nie identyfikujemy jej jako takiej. Pora zatem zagłębić się głębiej w to zagadnienie. Tym właśnie zajmiemy się w naszym dzisiejszym artykule – zapraszamy więc do lektury!
Agresja słowna może być trudna do rozpoznania
Rozpoznanie intencji kierujących drugą osobą w związku nie zawsze należy do trywialnych zadań. W rzeczywistości, niezależnie od tego, jak wydaje nam się, że jesteśmy bezpieczni, zawsze istnieje jednak możliwość, że popełnimy jakiś błąd w ocenie sytuacji.
Wynika to z tego, że nikt z nas nie może być całkowicie pewien tego, co myśli druga osoba. Agresja słowna może być po prostu ukryta w różnego rodzaju słowach i wyrażeniach, których prawdziwego znaczenia nie zawsze jesteśmy w stanie dostrzec od pierwszego wejrzenia. Poniżej prezentujemy kilka najczęściej spotykanych przykładów takich sytuacji…
Żarty dotyczące Twojej rodziny
Często zdarza się tak, że partner wyśmiewa drugą osobę w związku. Jeszcze częściej może czynić to poprzez krytykowanie jej rodziny lub pochodzenia.
Jest to szczególnie często spotykane w sytuacjach, gdy druga osoba wywodzi się z prostej rodziny lub jej rodzice nie mają zbyt dużego majątku. Ale krytyka i agresja słowna nie zawsze musi dotyczyć wyłącznie takiego scenariusza.
“Ubóstwo jest najgorszym rodzajem przemocy”
–Mahatma Gandhi–
Agresja słowna tego typu może być naprawdę bardzo obraźliwa. Bez żadnego uzasadnienia lub podstawy może stworzyć piętno, które autor takiego zachowania może wykorzystać w dowolnym momencie. Może być ona używana zawsze wtedy, gdy jest on wściekły, na przykład podczas spotkania towarzyskiego lub po prostu w dowolnym, nieodpowiednim momencie.
Komentowanie i ocenianie atrakcyjności innych osób
Rozprawianie na temat atrakcyjności innych ludzi niekoniecznie zalicza się do tej samej grupy zachowań, co agresja słowna. Jednak jest to wciąż poważny problem, szczególnie wtedy, gdy powtarza się regularnie wraz z upływem czasu. Jeśli ktoś robi to tylko po to, aby podkopać poczucie własnej wartości u swojego partnera, to zachowanie takie staje się prawdziwą agresją słowną.
Dostrzeganie atrakcyjności u innych ludzi nie stanowi oczywiście samego problemu. Jego źródłem jest nieustanne rozmawianie na ten temat i porównywanie swojego partnera lub partnerki z ludźmi, których właśnie oceniano jako atrakcyjnych. W rezultacie u tej drugiej osoby mogą zacząć rozwijać się różnego rodzaju kompleksy i poczucie niższości ze względu na takie właśnie traktowanie.
Tworzenie karykaturalnego wizerunku drugiej osoby
Wiele razy malujemy słowami mocno przesadzony wizerunek naszego partnera lub partnerki, jako formę żartu i karykatury. Czasami zachowujemy się tak, jakbyśmy byli w stanie odczytać jego lub jej umysł.
O ile sporadyczne żarty tego typu nie są niczym złym, to jednak regularne ich powtarzanie może stanowić poważniejszy problem. To, co się tak naprawdę wtedy dzieje, polega na tym, że takie zachowanie z biegiem czasu, zmienia się w zjadliwą kpinę.
Oczywiście prawdopodobnie skończy się to na tym, że znacząco wpłynie ona na tę drugą osobę i spowoduje, że jego lub jej poczucie własnej wartości gwałtownie spadnie. W rzeczywistości tego typu ukryta agresja słowna pozwala pomylić jego/jej prawdziwe ja z tym karykaturalnym wizerunkiem.
Szantaż emocjonalny
Szantaż emocjonalny jest to kolejna agresja słowna, która często pozostaje niezauważona. Ale ona także może spowodować ogromne rany na psychice. Ten sposób komunikowania się jest naprawdę bardzo subtelny. Wynika to z tego, że osoba, która ucieka się do tego typu zachowań, sprawia, że druga osoba myśli, że to ona jest za wszystko odpowiedzialna. To ona musi sprawić, by ten związek był dobry i szczęśliwy.
Cała ta agresja słowna ukryta pod postacią szantażu emocjonalnego ma określony cel. Manipulator mówi o tym, jak pracuje i jak się stara, aby wszystko było dobre i właściwe. W ten sposób ofiara pozostaje z myślami o tym, że to właśnie ona jest winna wszystkiemu, co się wydarzyło. I gdyby nie jego/jej partner, to całe jej życie byłoby prawdziwą katastrofą.
Gaslighting
Gaslighting to forma przemocy psychicznej, której nazwa pochodzi od tytułu sztuki „Gas light”, napisanej w 1938 roku przez Patrica Hamiltona, a zekranizowanej przez Georga Cukera sześć lat później. W tym scenariuszu agresja słowna sprawia, że druga osoba zaczyna wątpić w swoje zdolności umysłowe, percepcję i pamięć.
Poprzez kłamstwa i manipulacje autor gasligthingu jest w stanie wywołać ogromny dyskomfort psychiczny u drugiej osoby. Daje to jednocześnie u niej poczucie niepewności i utratę wiary we własne siły.
Ale taka sytuacja jest także niezwykle trudna do wykrycia. Dlatego właśnie psycholodzy zalecają uzyskanie niezależnej opinii od kogoś spoza tego związku, stojącego na zewnątrz. W przeciwnym razie taka agresja słowna może spowodować powstanie naprawdę poważnych problemów.
“Wiele pracy i krwi zostanie uratowanych, jeśli otworzymy nasze serca”.
–Chief Joseph–
Niezależnie od tego, jak dobrze znana lub “oczywista” wydaje Ci się być każda agresja słowna opisana powyżej, powinieneś pamiętać o jednej ważnej rzeczy. Nie zawsze jest łatwo je rozpoznać, zwłaszcza jeśli jesteśmy ich adresatem.
Zwróćmy więc uwagę na to, czy nie występują one w naszych relacjach uczuciowych. Zwłaszcza przyjrzyjmy się sposobowi, w jaki się komunikujemy. W ten sposób możemy uchronić się przed sporą ilością bólu i cierpienia.