Ćwiczenia fizyczne wymagają wysiłku fizycznego i umysłowego. Pomagają dzieciom zdrowo rosnąć , a dorośli dzięki niemu utrzymują w dobrej formie zarówno ciało jak i umysł. Ale trudno jest znaleźć motywację – i tu swoją rolę odegrać może psychologia sportu.
Nie musisz być medalistą olimpijskim, jak Michael Phelps, aby zrozumieć, że “ograniczenia nie istnieją. Im dalej marzysz , tym dalej zajdziesz”.
Niezależnie od tego, czy robisz to, aby czuć się lepiej, lubisz czy też potrzebujesz , ćwiczenia odgrywają ważną rolę przez całe twoje życie. I to właśnie jest psychologia sportu.
“Jeśli musisz skakać, skacz”.
-Fablehaven, Tom 3-
Psychologia sportu – po co się jej uczyć?
Uczenie się psychologii sportu ma największy sens w sporcie zawodowym, jednak te narzędzia mogą być również wykorzystywane w różnych dziedzinach życia. Wkrótce zrozumiesz, jak cenne mogą się okazać nawet jeśli nie uprawiasz sportu.
Ale najpierw ważne jest, aby odróżnić motywację wewnętrzną i zewnętrzną. Wtedy będziemy mogli skuteczniej zastosować te koncepcje.
Wewnętrzna motywacja
Motywację wewnętrzną, według Sáncheza-Olivy i spółki (2010, Universytet w Extremadura), można zdefiniować jako zaangażowanie jednostki w działanie. Innymi słowy, robisz to dla zwykłej satysfakcji z uczestnictwa w jakimś wydarzeniu.
Sans i Frattarola “Training Children in Soccer” (2000, Paidotribo), sugerują, że wewnętrzna lub zewnętrzna motywacja są przydatne dla poprawy wydajności. Gdy motywacja pochodzi z wewnątrz, spełnia potrzebę osiągnięcia celu.
Logicznie rzecz biorąc, potrzebna jest konkretna wiedza, aby wiedzieć, kiedy i jak zachęcać do motywacji wewnętrznej w przypadku ludzi. Co ich porusza? Jakie są ich zainteresowania? W ten sposób możesz dostosować zadania do ich konkretnych potrzeb.
Zewnętrzna motywacja
Wróćmy teraz do Sáncheza-Olivy i spółki (2010), po to, aby opisać zewnętrzną motywację.
Ten rodzaj motywacji pojawia się, gdy dana osoba szuka jakiejś korzyści, która przyczyniłaby się do rozwoju osobistego. Jednak powodem wykonania działania jest uzyskanie zewnętrznej nagrody, takiej jak uniknięcie poczucia winy.
Na przykład niektórzy ludzie uprawiają sport, ponieważ znajdują się pod wpływem innych osób. Wydajność, postawy i motywacja są bardzo zróżnicowane w przypadku zawodników i trenerów.
Wszystkie te czynniki mają ogromny wpływ na poprawę umiejętności sportowych. To właśnie wyjaśnia Cruz Feliu w Poradach psychologicznych dla trenerów: doświadczenia w koszykówce dla dzieci (1994).
Ten typ motywacji pochodzi od osoby z zewnątrz, jest narzucony przez innych. Mogą to być przyjaciele, członkowie rodziny, koledzy z drużyny, trenerzy itp.
10 powodów, aby korzystać z psychologii sportu w swoim codziennym życiu
Psycholog i osobisty trener Jonathan García-Allen podaje 10 powodów, dla których powinieneś używać psychologii sportu w codziennym życiu. Zobacz, jakie one są i odkryj ich zalety poniżej.
Idealny stan psychiczny
Psychologia sportu pozwala osiągnąć idealny stan psychiczny. Oprócz bycia w formie, potrzebujesz również mentalnego przygotowania do fizycznego wysiłku, szczególnie podczas rywalizacji. Jest to znane w dziedzinie psychologii jako optymalny poziom funkcjonowania.
Wzmocnienie
Pozytywne wzmocnienie poprawia samoocenę. Jest to także podstawowa zasada uczenia się technik i umiejętności psychologicznych.
Cele
Możesz użyć psychologii sportu, aby osiągnąć swoje cele. Dzięki odpowiedniemu planowaniu i realistycznym celom łatwiej jest podjąć kroki, które musisz wykonać. Zapewnia to także pewność siebie i podnosi poczucie własnej wartości.
Spójność grupowa
Spójność taka jest zaletą w sportach zespołowych lub grupowych, ponieważ sprawia, że grupy lepiej ze sobą współpracują. Jeśli zespół jest zgrany, uzyska lepsze wyniki. Poprawia wydajność sportową i zmniejsza problemy wewnętrzne.
Samokształcenie
Samokształcenie może zwiększyć motywację i poprawić umiejętności. Według Garcíi-Allena może pomóc pozbyć się złych nawyków. Jest to również idealne narzędzie służące poprawie uwagi, koncentracji na celu, poprawie wydajności i radzenia sobie z wyczerpującymi ćwiczeniami.
Wizualizacja
Kolejnym ważnym powodem wprowadzenia psychologii sportu do twojego życia jest wizualizacja. Ćwiczenie w myślach pomaga radzić sobie z lękami i może uczynić cię lepszym człowiekiem.
Radzenie sobie ze stresem
Uprawianie sportu to świetny sposób na radzenie sobie ze stresem. Podczas gdy rzeczywista część dotycząca konkurencji wiąże się ze stresem, ogólnie rzecz biorąc, aktywny styl życia jest znacznie zdrowszy.
Pomaga sprawniej wykonać zadanie i zmniejsza stres, umożliwia lepsze reagowanie na złożone sytuacje i osiąganie celów we wszystkich dziedzinach życia.
Poprawia uwagę
Psychologia sportu to świetny sposób na poprawę uwagi i wydajności. Wszystko czego potrzebujesz to właściwa regulacja emocjonalna, silna koncentracja i optymalna nauka. Tylko wtedy będziesz w stanie pokonać najtrudniejsze aspekty uprawiania sportu.
Więcej produktywnych emocji
Aktywność fizyczna sprzyja także bardziej produktywnym emocjom. Dzieje się tak dlatego, że twój stan psychiczny jest czynnikiem decydującym o tym, jak radzisz sobie podczas rywalizacji.
Dlatego ważne jest generowanie produktywnych emocji, które pomogą osiągnąć ci jak najlepsze rezultaty. Aby tak się stało, należy unikać uczuć takich jak złość, rozczarowanie i strach. Zamiast tego pozwól, aby podczas aktywności fizycznej pojawił się w twoim umyśle pozytywny kontakt.
Wsparcie w odzyskiwaniu zdrowia
Psychologia sportu może pomóc sportowcom, którzy dochodzą do siebie po kontuzji. Bardzo ważne jest, aby sportowcy zaakceptowali kontuzję i fakt, że zostali odesłani na ławkę rezerwowych. Profesjonaliści wykonują wiele prac motywacyjnych w tym zakresie. Rezultatem jest lepszy powrót do zdrowia, zarówno fizycznego, jak i psychicznego.
“Myślę pozytywnie i to pomaga mi w najtrudniejszych chwilach.”
– Roger Federer –
Praca nad psychologią sportu
Włączenie psychologii sportu do codziennego życia wymaga wiele pracy. Ale okaże się niesłychanie pomocne, jeśli chcesz osiągać jak najlepsze wyniki – bez względu na to, czy jesteś profesjonalistą, czy tylko weekendowym sportowcem. Odpowiedni trening fizyczny jest również niezbędny, aby osiągnąć swoje sportowe cele.
Podczas gdy sprawność fizyczna jest bardzo ważna, jeśli nie towarzyszy jej trening emocjonalny, techniczny, strategiczny i psychologiczny, nie osiągniesz zbyt wiele.
Zwinność umysłu skierowana we właściwym kierunku, to także bardzo ważna część zajęć sportowych, dlatego sportowa psychologia jest tak użyteczna.
“Jeśli nie zaufania we własne siły, zawsze znajdziesz sposób, aby nie wygrać.”
– Carl Lewis-