Ignorancja rodzi jeszcze większą ignorancję. W rzeczywistości wszyscy jesteśmy ignorantami. Po prostu nie jesteśmy nimi w tym samym stopniu, ani nie wszyscy dajemy się poznać jako tacy w taki sam sposób.
Ignorancja wskazuje na brak wiedzy lub doświadczenia. Właśnie ten brak wiedzy powoduje, że ignoranci robią się gwałtowni i podejrzliwi, do tego stopnia, że mogą stać się wrogami ludzi, którzy mają odmienne doświadczenia lub wiedzę.
Mądrzy ludzie, z drugiej strony wiedzą, że świadomość niewiedzy jest cnotą, jak to było chociażby w przypadku Sokratesa. Ta świadomość pozwala zobaczyć rzeczywistość tego, jak skończeni jesteśmy wśród nieskończoności, która nas otacza i pozwala pogodzić to z naszą prawdziwą naturą.
Ci cnotliwi ludzie trzymają się z daleka od rywalizacji, co sprawia, że rzadko stają się wrogami lub przyjaciółmi, którzy mimo wszystko i tak odczuwają chciwość i nadmierne pożądanie dla wielu rzeczy.
Ludzie, którzy ignorują własne ograniczenia dotyczące wiedzy, są zaślepieni własną wizją, co uniemożliwia komunikowanie się z nimi w sposób asertywny. Wszystko, co nie pasuje do akceptowanych przez nich wzorców, jest powodem konfliktu, który można rozwiązać w dowolny sposób, z wyjątkiem jednego – nigdy nie zgodzą się ustąpić.
Mądrzy ludzie szukają mądrości; głupcy myślą, że już ją znaleźli.
Ignoranci zakładają, że wiedzą wszystko
Ignorancja sprawia, że ludzie są na tyle odważni, by zakładać, że wiedzą wszystko. Ten rodzaj wszechwiedzącej osobowości można wytłumaczyć efektem Dunninga-Krugera, który jest formą błędnego postrzegania siebie. Odnosi się do osób, które mają tendencję do przeceniania tego, ile wiedzą, bez względu na to, czy będzie to ilość wiedzy, którą zakładają, że posiadają, czy też pewność, z jaką łączą swoje osobiste opinie z niepodważalnymi faktami.
Ten rodzaj fałszywego postrzegania siebie odkryli profesorowie David Dunning i Justin Kruger z Cornell University w 1999 roku. Obaj badacze rozpoczęli od analizy badań, które sugerowały, że ignorancja daje ludziom więcej pewności niż wiedza. W szczególności nawiązano do takich aktywności jak jazda samochodem, szachy i sport.
Ignorowanie naszej własnej niewiedzy jest źródłem wielu nieporozumień. Ludzie nie zdobywają sobie wrogów bez powodu. Jednym z powodów może być to, że ktoś czuje się zaatakowany lub zdyskredytowany, co jest wynikiem jego wiary we własną wielkość.
Jeśli zapytają cię, “czym jest śmierć?”
Odpowiedz, “prawdziwą śmiercią jest ignorancja”.
Ilu spośród nas jest martwych!
Ignorancja – bycie jej świadomym daje ci dar ciekawości
Częścią mądrości jest wiedza o tym, czego nie wiesz, otwieranie drzwi i znajdowanie motywacji, aby się czegoś nowego nauczyć. W tym sensie pokora idzie w parze z mądrością. Musimy mniej wstydzić się przyznawania do naszej ignorancji, abyśmy mogli skorzystać z większej liczby możliwości do nauki. To jest coś, co bardzo dobrze umieją robić dzieci. Zawsze pytają, co to za rzecz, jakie jest jej zastosowanie i jak działa.
Większość osób nie rozumie, jak funkcjonuje ludzkie ciało. Ani nie wie nic o skomplikowanych procesach biologicznych i chemicznych zachodzących w jego obrębie. Ale i tak osądzamy ludzi, którzy publicznie przyznają, że nie mają o tym pojęcia.
W takich przypadkach wyraźnie widać ich ignorancję dotyczącą niewiedzy. Dzieje się tak, gdy nikt nie chce wydać się głupim, jakby to było najgorsze, co może się nam przytrafić.
Rozpoznanie własnej ignorancji da ci złoty klucz do drzwi wiedzy i mądrości. Pozwoli zrozumieć plastyczność istot ludzkich. Dlatego następnym razem, gdy ktoś uzna cię za ignoranta, nie czuj się urażony. Zamiast tego, podziękuj mu za przypomnienie o tym i poproś, by nauczyli cię czegoś na dany temat lub zaproś do wspólnej nauki.
Większość ludzi mówi za dużo a wie zbyt mało. Jeśli chcesz wyróżniać się wśród naiwnej większości, kultywuj swoją wiedzę. Poświęć chwilę na ciszę, która pozwoli ci wysłuchać innych i zaprosić do swego życia ciekawość.