Lęk przed samotnością – co oznacza i jak go pokonać

Lęk przed samotnością- kobieta ze skrzydłami

Samotność i niepokój to dwa z największych problemów w dzisiejszym świecie. Każdego dnia coraz więcej ludzi czuje się samotnych lub odczuwa lęk przed samotnością. Nie chcą, ale nie wiedzą, co z tym zrobić. Uważają to za problem, ale nie wiedzą, jak go rozwiązać lub jak z tym żyć, nie wyrządzając krzywdy sobie ani nikomu innemu.

W wielu przypadkach najpierw pojawia się dziwny niepokój, niejasny lęk przed samotnością. Nie wywołuje go przebywanie w samotności samo w sobie, ale uczucie opuszczenia, pewien bliżej niesprecyzowany niepokój. Jeśli ten nieokreślony niepokój urośnie do pewnego punktu, zmieni się w tak zwany „lęk egzystencjalny”. Osoba, która odczuwa lęk egzystencjalny stale czuje pustkę lub zagrożenie.

„Wielkim człowiekiem jest ten, kto wpośród tłumu zachowuje z doskonałą słodyczą niezależność samotności”.
Emerson

Lęk przed samotnością często prowadzi do bezsenności. Kiedy nie możesz spać, w kółko przewijasz w głowie mgliste, niepokojące myśli. Czujesz pewne zahamowanie przed innymi. Podczas interakcji z ludźmi pojawia się napięcie. A jeśli nawiążesz bliższy związek, szybko zmienisz się w wymagającą i zależną osobę. Ale wracając do wspomnianego niepokoju…

Co ukrywa lęk przed samotnością?

Czasami lęk przed samotnością nie jest oczywisty. Można go dostrzec, na przykład u ludzi, którzy układają sobie napięte harmonogramy, aby nie spędzać czasu w samotności. Tym, czego tak naprawdę unikają jest czas, kiedy mogą być sami. Uciekają przed sobą. Co skrywa ten strach przed spędzaniem czasu bez niczyjego towarzystwa?

Kropla na powierzchni liścia

Czasami chodzi o nierozwiązany konflikt z dzieciństwa. Nasza najmłodsze lata to okres, w którym jesteśmy wyjątkowo wrażliwi. Każdy rodzaj odrzucenia lub opuszczenia pozostawia głęboki ślad. Są to otwarte rany, które się nie zagoiły, ponieważ nie zadbaliśmy o nie.

Może ktoś, kogo kochaliśmy nie poświęcał nam czasu. A potem bezkształtny strach osiadł w pustej przestrzeni. Spędzając czas w samotności, możemy zostać zmuszeni do stawienia czoła tym bolesnym uczuciom.

Może się również zdarzyć, że strach nie jest ukierunkowany dokładnie na samotność, ale na jakiś aspekt nas samych. Może jest w nas coś, co bardzo nam się nie podoba i czego nie chcemy zaakceptować. Dlatego unikamy kontaktu z wewnętrzną jaźnią, która pojawia się tylko w chwilach samotności.

Innym powodem może być to, że sformułowaliśmy negatywną opinię o tym, co to znaczy być samotnym. Może nigdy nie doświadczyliśmy samotności i unikamy jej, ponieważ nie rozumiemy, jak wiele korzyści może nam przynieść.

Ponadto pozostawanie ze samym sobą jest również niewygodne, gdy uważamy się za niezdolnych do radzenia sobie z życiem. W takim przypadku zawsze potrzebujemy kogoś, na kim możemy się oprzeć.

Lęk przed samotnością - mężczyzna i jeleń w lesie

Jak pokonać lęk przed samotnością?

Możemy leczyć i zmniejszać niepokój powodowany przez lęk przed samotnością. Czasami jedyne, co musimy zrobić to spojrzeć na sytuację i dokonać pewnych zmian w stylu życia. Innym razem potrzebna jest profesjonalna pomoc. W obu przypadkach istnieje kilka zdrowych kroków, które możemy podjąć:

  • Spójrz na swoje nawyki. Rzeczy, takie jak zbytnia zależność od telefonu komórkowego lub komputera, mogą Cię izolować. Izolacja z kolei wywołuje lęk. To nie koniec świata, jeśli odłączysz się na kilka godzin. W rzeczywistości wyjdzie Ci to na korzyść.
  • Nie idealizuj towarzystwa innych. Może zakładasz, nie zdając sobie z tego sprawy, że bycie z innymi całkowicie zmieni Twój nastrój. Obserwuj siebie i zastanów się, czy to prawda.
  • Poszukaj pozytywnych aspektów samotności. Poświęć chwilę, aby pomyśleć o korzyściach z samotności. Pomyśl o zajęciach, które możesz robić w samotności i które są dla Ciebie interesujące, zabawne lub przyjemne.
  • Wzmocnij swoje przyjaźnie. Przekonasz się, że jeśli będziesz pracować nad bliskimi przyjaźniami, zmniejszysz lęk przed samotnością. Intymne relacje to niezawodna ochrona emocjonalna.
  • Bycie samotnym nie jest równoznaczne z tkwieniem w domu. Idź do kina lub na występ bez niczyjego towarzystwa. Nie musisz zostać w domu tylko dlatego, że Twoi znajomi są zajęci.

Jednym z najgorszych skutków, do którego prowadzi lęk przed samotnością jest nawiązywanie płytkich znajomości. Jeśli potrzebujemy ludzi, aby poczuć się lepiej, nie wkładamy wystarczająco wysiłku w pielęgnowanie autentycznych relacji. Prawda jest taka, że aby w zdrowy sposób dzielić się swoim życiem z innymi, musisz nauczyć się przebywać w samotności.

Pomyśl o tym, że lęk przed samotnością to w pewnym sensie strach przed życiem. W końcu jedyną osobą, która przez całe życie zawsze jest z Tobą, jesteś Ty.

Scroll to Top