Strach przed samotnością czyni nas konformistami

Strach przed samotnością czyni nas konformistami

Ostatnia aktualizacja: 21 listopada, 2017

W dzisiejszych czasach zmienił się sposób postrzegania relacji romantycznych. Teraz nie jest dla nas najważniejsze, aby założyć rodzinę i mieć dzieci. Zamiast tego, wracamy większą uwagę na nasze dobre samopoczucie. Stąd niepostrzeżenie rodzi się w nas strach przed samotnością.

Staramy się powstrzymać bezwładność, która może doprowadzić do przestrzegania dawnych zwyczajów, bycia kimś innym, niż naprawdę chcemy. W rzeczywistości często dzieje się odwrotnie. Nieustannie próbując iść pod prąd, nie robimy tego, co naprawdę chcielibyśmy robić.

Pomimo buntu przeciwko temu, co uważa się za przestarzałe, jako społeczeństwo wciąż odczuwamy strach przed samotnością i samotną starością. Ten strach nazywa się anuptafobią. Jest to lęk, który pojawia się szczególnie w miarę upływu lat, jeśli nadal nie udało nam się znaleźć właściwego partnera. Anuptafobia dotyka częściej kobiet niż mężczyzn. Powodem tego może być ich zegar biologiczny.

To prawda, że ​​jesteśmy bardziej niezależni i sposób postrzegania związku znacznie się zmienił. Stosunki seksualne niekoniecznie oznaczają, że między dwojgiem ludzi istnieje miłość. Urodzenie i wychowanie dziecka ma niższy priorytet niż dawniej. Jest on na tyle niski, że coraz więcej kobiet ma dzieci w wieku 30-40 lat. Ale czy naprawdę jesteśmy tak niezależni i „liberalni”, jak nam się wydaje, że jesteśmy?

Mój cel to znaleźć partnera

Możesz bardzo koncentrować się na swojej pracy i karierze. Być może teraz nie zaprzątasz sobie głowy związkami. Ale kiedy nadejdzie czas, mniej więcej wtedy, gdy skończysz 30 lat, zaczniesz odczuwać bliżej nieokreślony niepokój, Jeśli jeszcze go nie odczuwasz, prawdopodobnie niebawem zaczniesz odczuwać strach przed samotnością. Jest to powszechne zjawisko naszych czasów.

Jeśli znajdujesz się w takiej sytuacji, być może do tej pory nie przyszło Ci do głowy pytanie, dlaczego tak właściwie chcesz znaleźć partnera. Odpowiedzi mogą być różne, na przykład: związek może pomóc mi naprawdę dojrzeć i rozwijać się, dzięki niemu mogę dzielić swój czas z kimś innym, ta druga osoba może mnie wzbogacać, dawać mi poczucie stabilnego wsparcia w dobrych i złych chwilach. Ale chwileczkę…. Chcesz mieć partnera czy być w związku?

Kobieta na koniu

To pytanie jest bardzo ważne, ponieważ wskazuje ważną różnicę. Chęć bycia w związku oznacza potrzebę dzielenia się życiem z kimś bliskim. Oznacza chęć eksperymentowania ze wszystkimi pozytywami, które płyną z bycia z osobą, którą kochasz i dzielenia się z nią czasu. Ale jeśli chcesz mieć partnera, Twój cel sprowadza się do zwykłej zmiany Twojego stanu cywilnego.

Jeśli chcesz mieć partnera, ponieważ nie chcesz być singlem, to nie jest to właściwy wybór. Ludzie, którzy gorączkowo chcą mieć partnera, zwykle podejmują tę ważną decyzję przy pierwszej okazji.

Dla tych osób najważniejsze jest nie zakochanie się, ale uniknięcie samotności. To samotność przeszkadza im najbardziej. Strach przed samotnością i samotną starością jest prawdziwy i może wywołać obsesję na punkcie próby jej uniknięcia.

„Idź do zakonu” albo „Jesteś zbzikowaną kociarą” to wyrażenia, które nieustannie podsycają strach przed byciem singlem.

Z pewnością obiło Ci się o uszy określenie: uzależnienie emocjonalne. W tego typu problemach osoba nie potrafi żyć, jeśli nie ma kogoś u swojego boku. Strach przed samotnością sprawia, że ​​nie umiemy być niezależni. Nie jesteśmy w stanie cieszyć się własną samotnością. To nas jeszcze bardziej przeraża i sprawia, że ​​stajemy się konformistami, jeśli chodzi o relacje.

Para idzie trzymając się za ręce


Strach przed samotnością czyni nas nieszczęśliwymi

Możliwe, że z powodu swoich doświadczeń z przeszłości odczuwasz strach przed samotnością. Twoja samoocena może być bardzo niska, może brakować Ci pewności siebie. Ale marzenie o znalezieniu partnera, aby podnieść poczucie własnej wartości nie jest dobrym rozwiązaniem. To nic innego jak próba przypisania temu samemu problemowi innej definicji i sposobu rozwiązania.

Podczas gdy strach przed samotnością czyni nas nieszczęśliwymi, my przez większość czasu unikamy tego strachu, zatapiając się w toksycznych związkach. W głębi serca pragniemy, aby przybyła ta jedyna osoba, ale skoro wygląda na to, że nikt taki nawet nie pojawia się na horyzoncie, raz po razie decydujemy się na kolejną przygodę. Nigdy nawet nie próbujemy po prostu być sami i cieszyć się samotnością.

W ten sposób unikamy myślenia o tym, co tak naprawdę się z nami dzieje, o tym, co wywołuje ten strach przed samotnością. Tak więc najczęściej go kamuflujemy, ale w rzeczywistości wciąż nas przeraża. Wokół nas nadal widzimy szczęśliwe pary i nadal in zazdrościmy.

„Bycie singlem oznacza pozbycie się złudzenia, że ​​ktoś może Cię uzupełnić i przejęcie kontroli nad własnym życiem”.
-Omar Phatak-

Trudno skonfrontować się z problemami. Mimo to powinniśmy unikać sytuacji, które prowadzą donikąd. Może chcesz mieć partnera bez względu na wszystko, ponieważ nie umiesz żyć samotnie?

Jeśli tak, poświęć chwilę na zastanowienie się nad odpowiedziami na następujące pytania. Do czego potrzebuję partnera? Dlaczego chcę mieć partnera? Nie jest trudno być samotnym przez jakiś czas. Przeciwnie, to pomoże Ci przeanalizować wszystko, co do tej pory Cię skrzywdziło.

Kobieta trzyma księżyc

Tylko w ten sposób uda Ci się znaleźć tę właściwą osobę, która wypełni Twoje życie radością i szczęściem. Przyjdzie, kiedy najmniej się tego spodziewasz i nawet nie będziesz jej szukać. Twój idealny partner może się pojawić, a może nie. Ale to nie powinno być dla Ciebie powodem do zmartwień.

Najpierw skoncentruj się na sobie i wykorzystaj czas, który możesz sobie poświęcić. Strach przed samotnością i byciem wiecznym singlem to nic innego jak fobia społeczna. Wzmacnia potrzebę interakcji, pozostawania w sieciach społecznościowych, unikania izolacji. Umożliwia zmianę mentalnego i społecznego stanu na „w związku”.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.